Jiří Rusnok a Bohuslav Sobotka se společně potkali ve vládě Vladimíra Špidly.

Jiří Rusnok a Bohuslav Sobotka se společně potkali ve vládě Vladimíra Špidly. (17. prosince 2002) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Sobotka vyzve ČSSD k odchodu z hlasování. Rusnok tipoval hlasy od boku

  • 560
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka doporučí při jednání vedení strany, aby se poslanci sociální demokracie nezúčastnili hlasování o vládě Jiřího Rusnoka. Tím by zcela pohřbili její šance získat důvěru. I kdyby ale v ČSSD převážili stoupenci vlády, stačit by jí to nemělo. Vládě chybí hlasy a sám premiér Rusnok přiznal, že 97 hlasů pro vládu tipoval "od boku".

"Ano, je to návrh, který předložím," potvrdil Sobotka iDNES.cz, že bude prosazovat odchod poslanců ČSSD ze sálu. To považuje za správný postup, aby strana dala najevo distanc od Rusnokovy vlády a zároveň sociální demokraté nehlasovali společně s ODS, TOP 09 a dalšími poslanci bývalé vládní koalice, kteří budou proti vládě. V důsledku by ale postup ČSSD měl stejný efekt, jako postup pravicových poslanců - Rusnokova vláda by nezískala důvěru.

Premiér v neděli v televizní debatě v ČT tvrdil, že jeho vláda má šanci dostat 96 až 97 hlasů a že to k získání důvěry může stačit (více zde).

"Byl to tip. Odhad, který se vůbec nemusí naplnit. Protože jinak se to těžko dá dneska ve Sněmovně předjímat. Když nasčítáme nějaké kluby, které se spíše kloní k podpoře, plus nějaké nezařazené poslance, tak by se to mohlo zhruba tohoto čísla dotknout," řekl Rusnok v rozhovoru pro MF DNES, jak došel k tomu, že by ve středu mohl dostat až 97 hlasů a že by to jeho vládě mohlo stačit.

Jen po pár hodinách se ukázalo, že to je spíše Rusnokovo přání, než popis reality. Aby mu 97 hlasů stačilo, musel by nejprve premiér získat všechny hlasy ČSSD, komunistů a Věcí veřejných, k tomu šest nezařazených a zároveň počítat s tím, že by několik poslanců, s nimiž počítá bývalá vládní koalice, místo aktivního hlasování proti vládě opustilo sál.

Hlasovat určitě nebudou Roman Pekárek (ve vězení), David Rath (u soudu) a zřejmě ani poslanec, bývalý člen ODS Radim Fiala, který spolupracuje s Tomiem Okamurou a jeho novým hnutím. Už dříve iDNES.cz řekl, že opustí sál. Hlasovat by tak mohlo 197 poslanců. Rusnokových teoretických 97 hlasů by stačilo jen v případě, že by se hlasování zúčastnilo maximálně 193 lidí, z nichž většina by byla pro vládu.

Šéfové klubů bývalé koalice neví nic o absencích

 "Všech 42 našich poslanců bude ve Sněmovně a bude hlasovat proti vládě," uvedl pro iDNES.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. "Nevím o žádném z našich poslanců, který by chyběl pro nemoc nebo z jakýchkoli jiných důvodů. Všichni by měli být ve Sněmovně a hlasovat proti vládě," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. O žádných absencích neví ani šéfka strany LIDEM Karolína Peake.

A definitivní postoj proti vládě v pondělí potvrdili i dosud váhající poslanec Martin Vacek, nezařazená Jana Suchá i předseda národních socialistů Jiří Paroubek. Podle něj bude proti vládě i Petr Benda (více o rozhodnutí Vacka najdete zde).

To sráží Rusnokovy šance dolů, jak v tom, kolik může dostat hlasů, tak v tom, kolik lidí bude vlastně v sále. Šanci získat hlasy má Rusnok od komunistů, Věcí veřejných a od ČSSD, pokud ve straně převáží názor lidí kolem prvního místopředsedy Michala Haška, že má strana Rusnokovu vládu podpořit. To by ale dohromady dávalo jen 91 hlasů.

Z nezařazených může Rusnok získat ještě hlasy od Josefa Dobeše, Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí, čímž by se Rusnok dostal k číslu 94. Škárka řekl, že své rozhodnutí sdělovat až do středy nechce, Kočí zveřejnila na svých webových stránkách prohlášení, že se rozhodne až na poslední chvíli.

Ještě jisté pohyby v podpoře budou, věří Rusnok

"Žádné jisté hlasy podepsané nebo někde veřejně deklarované nemám a nedisponujeme s nimi. Je to prostě odhad situace, jak v rámci vyjednávání, v rámci postojů jednotlivých klubů vypadají," uvedl v rozhovoru pro MF DNES Rusnok. "Zlomy se nedají odhadovat, ještě nejsme na konci. Budou schůzky zítra v Poslanecké sněmovně, dokonce i ve středu ráno. Takže jestli to bude zlom, to nevím, ale jistě ještě pohyby v podpoře následovat budou," uvedl Rusnok.

Michal Hašek říká, že spojencem ČSSD musí být spíše prezident Miloš Zeman, než exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. A na podporu vlády prosadil před úterním jednáním předsednictva ČSSD i prohlášení hejtmanů, podle nichž by vláda měla dostat důvěru (více o tom najdete zde).

Ale i s případnými hlasy ČSSD má teď Rusnok šanci spíše menší než velkou. A na to sází i Sobotka, který nechce smířit s tím, že by jeho strana měla podpořit vládu, která vznikla z vůle prezidenta Miloše Zemana, ale bez předchozí dohody se stranami ve Sněmovně.

"Po pravicové vládě, která svou politikou kraje poškodila, nyní potřebuje naše země vládu, která bude mít dostatečnou sílu prosadit potřebné pozitivní změny. Bohužel, současná vláda Jiřího Rusnoka, která vznikla mimo parlament a neopírá se o žádnou politickou stranu v Poslanecké sněmovně, takovou silou nedisponuje," uvedl Sobotka. Za nejlepší řešení považuje nové volby. Jen silná vláda vzniklá z voleb může podle předsedy sociální demokracie prosadit co nejdříve pozitivní změny v zemi.

Získá podle vás Rusnokova vláda důvěru Sněmovny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 8. srpna 2013. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 8703
Ano
Ano 1355
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video