Zeman akceptoval odvolání Mládka. Průmysl zatím povede Sobotka

  14:42aktualizováno  18:12
Dvojí roli, premiéra i ministra průmyslu, zatím zastane premiér Bohuslav Sobotka. Nového ministra chce vybrat až po sjezdu ČSSD. Požádal prezidenta Miloše Zemana, aby ho zatím pověřil vedením resortu. Prezident to podle premiéra akceptoval, stejně jako odvolání Mládka. „Potřebuji určitý časový prostor, abych mluvil s kandidáty,“ řekl.

„Pan prezident akceptoval můj návrh na odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Současně jsem navrhl, abych byl pověřen řízením ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvedl předseda vlády. Mládek jako ministr skončí na konci února.

„Chci, aby ministerstvo průmyslu dotáhlo velmi rychle do konce změny, které se týkají situace na trhu mobilních operátorů, návrhy, které se týkají legislativy, které by měly zlepšit práva spotřebitelů a přispět k tomu, aby se zlevnila mobilní data,“ řekl Sobotka. Chce to osobně pohlídat.

„Priorita, kterou vidím pro nejbližší období, pro ty příští dny, potenciálně týdny, je dotažení zákona o elektronických komunikacích,“ řekl. Chce, aby byla schválena v podobě, že podpoří spotřebitele, zvýší pravomoci Českého telekomunikačního úřadu, pomohla rozhýbat trh s mobilními daty v České republice a přispěla ke snížení ceny mobilních dat.

Až po sjezdu ČSSD, který se koná 10. a 11. března, představí člověka, kterého chce přivést do vlády. „Nemám ambici řídit ministerstvo až do voleb,“ zdůraznil premiér. V tuto chvíli je pro něj ale priorita obhájit post předsedy strany. Diskutoval s prezidentem o možných kandidátech, ale ta diskuse podle něj zůstala otevřená.

Postup předsedy vlády na Twitteru ostře kritizoval šéf opoziční ODS Petr Fiala. „Před sjezdem ČSSD kšeftuje s postem ministra průmyslu a obchodu. Neuvěřitelná slabost a současně neodpovědnost,“ napsal Fiala. „Projev totální bezradnosti a slabosti vůči prezidentovi a špatného stavu ČSSD,“ reagoval kriticky na to, že zatím nenastoupí nový ministr průmyslu, předseda hnutí STAN a místopředseda Sněmovny na Petr Gazdík.

23.února 2017 v 17:54, příspěvek archivován: 23.února 2017 v 18:40

Premiér @SlavekSobotka před sjezdem ČSSD kšeftuje s postem ministra průmyslu a obchodu. Neuvěřitelná slabost a současně neodpovědnost.

Vztahy s Mládkem zůstaly dobré, tvrdí předseda vlády

Hájil ve čtvrtek znovu návrh, proč chce Mládka odvolat. „Udělal celou řadu chyb a já jsem předseda vlády a musím rozhodovat,“ řekl. Tvrdí, že i přes chystaný Mládkův vyhazov s ním dál vychází dobře. „Naše osobní vztahy jsou dobré,“ řekl iDNES.cz Sobotka.

Mládkova slova, když premiér ohlásil jeho konec ve vládě, tomu přitom příliš nenasvědčovala. „Pan premiér rozhodl podle svých PR poradců a medializací, a nikoliv podle skutečnosti. Možná patřím do staré školy, která rozhoduje podle ekonomických dat a čísel, a nikoliv výkřiků médií,“ uvedl Mládek.

Postavila se za něj i táborská sociální demokracie, podle níž je odvolání Mládka trestem za jihočeskou krajskou konferenci ČSSD, kde Sobotka nezískal podporu pro post předsedy ČSSD (více o konferenci zde).

Když oznámil Mládkův vyhazov, nebral si předseda vlády příliš servítky. „Některé věci, které zaznívaly ze strany ministerstva průmyslu a obchodu, přímo urážely veřejnost,“ prohlásil třeba Sobotka (více zde).

Premiér rozhodl podle PR poradců, říkal po odvolání Mládek:
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Dienstbierův návrh na úpravu voleb půjde do koše. Strany ho nepodpoří

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu během rozhovoru pro...

Nápad exministra Jiřího Dienstbiera z ČSSD, který by radikálně upravil pravidla voleb do Senátu, ostatní politiky vůbec...

Některé recyklované plasty jsou nebezpečné, dětem snižují inteligenci

Karolína Brabcová měří přítomnost jedovatých látek v plastové hračce.

Výrobky z některých typů recyklovaného plastu mohou snižovat inteligenci lidí. Ohroženou skupinou jsou především děti,...

Chce brousit hrany a stát se předsedou Senátu. Hostem Rozstřelu bude Kubera

Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera v diskusním pořadu Rozstřel (1....

Proč odchází po čtyřiadvaceti letech z postu primátora Teplic? Jak si vysvětluje úspěch ODS ve komunálních i senátních...Najdete na iDNES.cz