Premiér Bohuslav Sobotka při projevu ve Sněmovně.

Premiér Bohuslav Sobotka při projevu ve Sněmovně. | foto: Michal Šula, MAFRA

Sobotka hájil výměnu unesených Čechů za Fajáda spojovaného s terorismem

  • 94
Vydání Alího Fajáda, jehož Spojené státy podezřívají z podpory terorismu, do Libanonu bylo podle premiéra Bohuslava Sobotky zcela v souladu s českými zákony a vztahy se spojenci to podle něj nenaruší. „Žádné spojenectví není servilita. Česká republika je suverénní stát,“ řekl poslancům Sobotka.

Vládní strany zablokovaly to, aby Poslanecká sněmovna mimořádně na uzavřeném, neveřejném jednání řešila okolnosti, za nichž byli osvobozeni Češi unesení v zahraničí - loni dvě dívky unesené v Pákistánu a minulý týden pětice Čechů unesených v Libanonu.

To, aby vláda musela vysvětlovat, zda Česká republika zaplatila 6 milionů dolarů za návrat unesených Češek v Pákistánu a za pětici unesených v Libanonu vyměnila Libanonce Fajáda, ve Sněmovně navrhla poslankyně za ODS Jana Černochová. ČSSD, ANO a KDU-ČSL se postavily proti a odmítly o tom i nechat hlasovat. Vetovaly zařazení bodu.

„Ministr spravedlnosti postupoval v souladu s platnými zákony České republiky. Nemám žádné signály, že by byla narušena spolupráce bezpečnostních služeb,“ řekl ve Sněmovně poslancům Sobotka. To, že návrat pěti Čechů do vlasti byl spojen s výměnou za Fajáda podezřívaného z terorismu, oficiálně potvrdil ministr obrany Martin Stropnický z ANO.

Jen proto, že to je v novinách, není to ještě pravda, řekl premiér

Sobotka zpochybnil informace Respektu, že ČR zaplatila 6 milionů dolarů za dvě loni osvobozené Češky unesené v Pákistánu. „Nelze tvrdit, že je něco pravda jen proto, že něco vyjde v novinách,“ řekl Sobotka. Už před tím informace zpochybnil vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. (viz zde)

Premiér také řekl, že Úřad vlády podal podněty Národnímu bezpečnostnímu úřadu a státnímu zastupitelství, aby údajné úniky utajovaných informací z Bezpečnostní rady státu prověřily.

„Je třeba vyvodit odpovědnost a toho, pane premiére, jak vidím, nejste schopen,“ reagoval předseda ODS Petr Fiala na vystoupení premiéra. Občanští demokraté tvrdí, že ve vládě by měl skončit minimálně Stropnický za to, že médiím řekl něco, co podle ODS určitě podléhá utajení.

Podle šéfa komunistických poslanců Pavla Kováčika by měli vyvodit osobní odpovědnost ministr obrany Stropnický i ministr spravedlnosti Pelikán.

„Nestalo se nic menšího, než že vláda selhala na poli mezinárodního boje proti terorismu, poškodila důvěru mezi spojenci, a ve svém důsledku tak snížila bezpečnost občanů i na území České republiky,“ řekl v úterý ve Sněmovně předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Česká vláda nevyjednává s teroristy, to je příliš ponižující, česká vláda automaticky přistupuje na jejich požadavky,“ prohlásil Kalousek. Jde podle něj o ostudné, nemravné a neospravedlnitelné jednání vlády. „Z tohodle se, pane premiére, prostě musíte zodpovídat,“ dodal.

Každý z ministrů teď nese podle něj osobní odpovědnost za možné ohrožení českých občanů. TOP 09 se proto rozhodla sehnat hlasy pro vyvolání mimořádné schůze, kde se vláda bude muset ze svého počínání a neschopnosti „držet jazyk za zuby“ stejně zpovídat, i když to v úterý při schvalování úprav programu jednání odmítla. Mimořádná schůze se uskuteční v pátek v poledne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video