Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka: Šéfa Sněmovny ČSSD chce, ale má priorita je vést stranu

  12:07aktualizováno  12:07
ČSSD bude při vyjednávání ve Sněmovně usilovat o získání pozice předsedy dolní komory parlamentu, ale pro Bohuslava Sobotku není prioritou, aby tuto funkci získal on osobně. "Chci vést především stranu," řekl iDNES.cz Sobotka. Pokud ale vznikne vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, může prosadit svého kandidáta.

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka potvrdil zájem strany získat křeslo šéfa Sněmovny. Ostře se také pustil do Věcí veřejných, které podle něj rychle při jednání o vládě ustupují od svého programu. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Sobotka uvedl, že jeho strana bude v parlamentu usilovat o získání vedoucích pozic v některých klíčových výborech, z nichž by mohla dohlížet na činnost nové vlády - zmínil zdravotní či kontrolní výbor a také pozici šéfa komise pro kontrolu BIS.

Pokud by ČSSD měla šanci získat předsedu Sněmovny, mluví se ve straně o několika kandidátech - kromě úřadujícího šéfa Sobotky také například o Michalu Haškovi, který je ale zároveň jihomoravským hejtmanem, či o dosavadním místopředsedovi Lubomíru Zaorálkovi.

Sobotka dnes jménem sociální demokracie vyzval končící vládu Jana Fischera, aby už nedělala některé nevratné kroky - například aby ministerstvo spravedlnosti už nerozhodovalo o tendru, kde jde o takzvané "náramky", tedy elektronické hlídání vězňů v domácím vězení.

Velice tvrdě se ČSSD opřela do plánu stran, které jednají o vzniku vlády, že by v nějaké podobě mělo být zavedeno školné na vysokých školách. "My ho nepodpoříme v žádné podobě, protože by znevýhodnilo studenty ze sociálně slabších rodin," řekl Sobotka.

Paroubek definitivně není předseda

Jiří Paroubek definitivně skončil ve funkci předsedy sociální demokracie. "Podepsal už všechny potřebné dokumenty, takže už to platí," řekl Sobotka.

Už v pondělí se Paroubek rozloučil s kanceláří v Lidovém domě, kde vedl poslední poradu jako předseda strany.

Opřel se i do Věcí veřejných, které podle něj v povolebním vyjednávání ukazují, že jsou ochotny zahodit některé své předvolební sliby (zrušení poplatků ve zdravotnictví, vyšší daně pro nejbohatší čí zavedení agenta-provokatéra).

"Pokud by k tak zásadnímu obratu názoru dospěl předseda jiné politické strany, jsem přesvědčen, že by okamžitě rezignoval jak na post předsedy, tak na poslanecký mandát. V opačném případě musí být vnímán buď jako podvodník, nebo jako politický přeběhlík," prohlásil úřadující předseda ČSSD.

John: Od slibů neustupujeme

Proti výpadu ČSSD se ohradil předseda véčkařů Radek John. "Není pravda, že nedodržujeme svůj program. Jednání jsou teprve na začátku, z ničeho neustupujeme a program neměníme," uvedl John.

Odmítl, že by strana ustoupila od protikorupčního agenta. "V programu jsme jasně deklarovali, že hodláme prosadit testy korupční odolnosti a na tom nadále trváme," řekl předseda véčkařů.

"V souladu s naším předvolebním programem požadujeme rozšíření institutu policejního agenta na civilisty a požadujeme zavedení testů korupční odolnosti. Za takový test považujeme institut předstírané nabídky úplatku, který lze použít v případech kdy je podezření na korupční jednání u úředních osob a politiků," doplnil John.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Najdete na iDNES.cz