Novým předsedou ČSSD je Bohuslav Sobotka, Hašek se stal dvojkou strany

  10:08aktualizováno  23:34
Těsný souboj dvou kandidátů na nového předsedu ČSSD dopadl lépe pro Bohuslava Sobotku. V druhém kole tajné volby získal 304 hlasů. Pro poraženého Michala Haška hlasovalo 258 delegátů. Hašek si chuť spravil v následné volbě statutárního místopředsedy, ve které porazil Lubomíra Zaorálka.

Bohuslav Sobotka získal funkci předsedy strany ve druhém kole tajné volby. V prvním mu křeslo uteklo o jeden hlas. ČSSD povede další dva roky.

Se Sobotkou bude pokračovat populismus

reakce Nečase a dalších politiků na nového předsedu ČSSD

"Vnímám to jako silný mandát, protože mandát byl ze dvou kandidátů a dvou kolech tajné volby. Na sjezdu je zastoupeno téměř 600 kandidátů, což je reprezentativní část sociální demokracie," komentoval své vítězství Sobotka.

"Sociální demokracie po letech zažívá svobodný demokratický sjezd, předchozí sjezdy byly hodně dohodnuté," dodal Sobotka. Podle něj strana ukázala demokratické kořeny.

Mandát získaný o prsa

"Podpořila jsem Haška, viděla jsem v něm změnu, vítězství Sobotky bude kontinuita s minulou politikou. Mandát je slabý, je to opravdu o prsa, jak se říká. Bojím se, aby strana nebyla rozdělená. Je otázka, jestli se budou umět domluvit a jestli jedno křídlo nepřeválcuje to druhé," popsala výsledky volby zklamaně Marie Benešová, která se uchází se o post řadové místopředsedkyně. "Kandidaturu jsem nestáhla, pokud to nevyjde, nebudu z toho špatná," řekla iDNES.cz.

Sjezd ČSSD

"Jsem rád, že byl zvolen Bohuslav Sobotka, protože ve srovnání s Michalem Haškem přináší větší změnu. Hašek je do jisté míry dítětem Jiřího Paroubka, protože Paroubek si ho vybral na předsedu klubu, společně byli hlavními hlasy ČSSD," zhodnotil volbu Jiří Dienstbier mladší, který tento víkend bojuje o post místopředsedy strany i senátora na Kladensku.

Prvním místopředsedou je Hašek

Po volbě předsedy si ČSSD v Brně volila také prvního, tedy statutárního místopředsedu. Michal Hašek dostal od delegátů 363 hlasů. Porazil tak Lubomíra Zaorálka, kterého si po boku Sobotky přálo 214 sociálních demokratů.

"Tandem Hašek Sobotka může fungovat," ujistil po oznámení výsledků Hašek. Novinářům také prozradil, že kdyby bylo na něm, v čele strany by rád viděl také Marii Benešovou. První kolo volby řadových místopředsedů absolvovali delegáti před sobotní druhou hodinou ranní.

Kromě Haška a Zaorálka šli původně do volby také poslanci David Rath, Lubomír Zaorálek a senátor Zdeněk Škromach. Ten později u řečnického pultíku prohlásil, že se vzdává své nominace v Haškův prospěch. To ale vyvolalo zákulisní vášně a Škromach si od svého kamaráda Richarda Falbra vysloužil označení "dobytek". Kandidatury se vzdal i středočeský hejtman Rath ve prospěch Lubomíra Zaorálka.

"Bylo by dobře, kdyby byl Michal Hašek součástí vedení strany. Nebudu ale delegátům doporučovat konkrétní jména. Lidé, kteří ze sjezdu vzejdou, by měli mít jasný mandát. Delegáti mají vlastní rozum," řekl ještě před volbou nového statutárního místopředsedy Sobotka.

Hašek iDNES.cz ale opáčil, že ho Sobotka měl otevřeně podpořit (čtěte rozhovor s Michalem Haškem bezprostředně po jeho prohře).

Rozhodlo až druhé kolo

Boj o post předsedy byl dramatický. Aby se jeden z kandidátů postavil do čela strany po prvním kole, musel by mít ve volbě delegátů nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. To se ale nestalo.

Sobotka mě měl podpořit,

kritizuje Hašek před volbou místopředsedy

"Počet hlasů pro Michala Haška byl 291, což je 48,74 procenta, počet hlasů pro Bohuslava Sobotku byl 298, tedy 49,91 procenta," oznámil o půl sedmé večer šéf volební komise Jiří Havlíček.

To znamená, že Sobotkovi utekla výhra o jeden jediný hlas. Přitom ve volbě byly čtyři hlasy neplatné. Rojily se proto spekulace, zda některý z neplatných hlasů nemohl volbu ovlivnit. 

Podle zdroje iDNES.cz obeznámeného se sčítáním hlasů byl mezi neplatnými hlasy i jeden, kterého ze hry vyřadil příliš velké kroužkování. U jména Bohuslava Sobotky bylo zakroužkováno nejen číslo, ale i část jména. Hlas proto byl uznán neplatným. Druhé kolo pak nového předsedu už určilo.

Bohuslav Sobotka

Narodil se 23. října 1971 v Telnici u Brna. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Do ČSSD vstoupil v prosinci 1989, v roce 1996 poprvé usedl v Poslanecké sněmovně. Během své kariéry působil jako předseda poslaneckého klubu ČSSD, předseda Jihomoravské krajské organizace ČSSD nebo ministr financí. Zastával také funkci prvního místopředsedy vlády a po odstoupení tehdejšího předsedy Stanislava Grosse v roce 2005 řídil stranu. Tu vedl i od rezignace Jiřího Paroubka v červnu roku 2010. Je ženatý a má dva syny.

To, že budou výsledky těsné, napovídaly už vyrovnané nominace z krajských konferencí ČSSD. Naopak průzkumy veřejného míněni a sázkové kanceláře dávaly větší šance Sobotkovi.

Volby vyhrál dosavadní faktický předseda

Sobotka se dostal do čela strany loni po květnových sněmovních volbách, kdy rezignoval Jiří Paroubek. ČSSD tehdy sice volby vyhrála, nedokázala však sestavit většinu a přešla do opozice. Paroubek na sjezd nepřijel, protože ho pozvali jen písemně. A to považuje za nedůstojné bývalého šéfa strany.

Sjezd ČSSD se koná každé dva roky. Po minulém pražském je tentokrát v Brně. Celkem na něj přijelo přes tisíc lidí, z toho zhruba 600 delegátů a 120 novinářů. Po páteční volbě předsedy a prvního místopředsedy bude v sobotu následovat volba místopředsedů. Sjezd také projedná aktualizaci stranického programu a změny stanov.

Autoři: , ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Chci řešit silnice na jihu i úbytek lékařů na vsích, říká senátor Faktor

Novým senátorem pro obvod Českobudějovicka a Třeboňska se stal nezávislý...

Podnikatel Ladislav Faktor ovládl druhé kolo senátních voleb a v horní komoře parlamentu nahradí za Českobudějovicko a...

Zeman jmenoval na Pražském hradě Petříčka novým ministrem zahraničí

Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničních věcí (16....

Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Petříčka z ČSSD novým ministrem zahraničí. Petříček tam dosud působil jako...

Silné Rusko je v zájmu České republiky, řekl Skála z KSČM v Rozstřelu

Místopředseda KSČM Josef Skála v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (16. října...

Komunisté v letošních komunálních a senátních volbách propadli. Poprvé od vzniku Senátu v roce 1996 nemají v horní...Najdete na iDNES.cz