Premiér Bohuslav Sobotka během rozhovoru s agenturou ČTK (6. října 2016)

Premiér Bohuslav Sobotka během rozhovoru s agenturou ČTK (6. října 2016) | foto: ČTK

Brexit poštval Brity proti cizincům, to se nesmí opakovat, říká Sobotka

  • 60
Britské rozhodnutí opustit Evropskou unii vedlo k tomu, že se nyní cizinci žijící v Británii stávají terčem útoků. V rozhovoru s ČTK to ve čtvrtek řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Podobná chyba se podle něj už nesmí v žádné další unijní zemi opakovat, pokud nemají Evropu rozbít nacionalismus a nenávist. Upozornil také, že vyjednávání o budoucí podobě vztahů mezi Británií a zbývajícími státy EU bude tvrdé.

Sobotka připomněl incidenty z posledních měsíců, kdy byl v září v Londýně zavražděn Čech a v srpnu zabil dav v Harlow Poláka. „Teď se nám ukazuje ta skutečně velmi nepříjemná tvář britského nacionalismu, který byl silně podpořen výsledkem brexitu. A je to taková ochutnávka toho, jak by jednou mohla vypadat Evropa, kdyby se nám nedej bůh nepodařilo udržet Evropskou unii pohromadě. Začaly by nás rozbíjet nacionální záště a nenávist,“ řekl.

Při vyjednáváních mezi EU a Londýnem, která by měla začít příští rok, očekává premiér tvrdý střet, kdy z britské strany nebude ochota k ústupkům. „Bude to určité dilema vyjednat dobrou dohodu. Ochránit naše zaměstnance ve Velké Británii a současně nepřipustit, aby se Británie příliš vzdálila,“ řekl Sobotka. Udržet úzké vztahy s Londýnem je podle něj v zájmu Česka.

Brexit je podle Sobotky pro zbývající země EU i příležitostí pro to, aby tyto státy převzaly část investic, které by jinak směřovaly do Británie. „Naopak zase negativem bude, že Britové v rámci Evropské unie, často ve spolupráci s Visegrádem, podporovali odpor proti protekcionismu, udržení volného evropského trhu. Tady nám bude Británie v EU chybět,“ řekl premiér.

Visegradská skupina, kterou spolu s ČR tvoří Slovensko, Polsko a Maďarsko, bude podle Sobotky i nadále dobrou platformou pro prosazování českých zájmů uvnitř EU. Premiér ale zdůraznil, že to není jediná forma spolupráce, kterou Česko v unii využívá. „Naše politika byla vždycky zaměřena na to, že se snažíme v Evropě mít dobré vztahy, že se snažíme tam mít přátele,“ řekl. Vyzdvihl v této souvislosti například strategický dialog s Německem.

Premiér také odmítl některá vyjádření západních politiků, že se visegrádská skupina staví proti EU. „V4 nikdy nefungovala a nikdy nebude fungovat jako nástroj pro rozbíjení Evropské unie,“ řekl.

Funkce ve vedení ČSSD musí obhájit všichni

Premiér dále v rozhovoru uvedl, že bude na sjezdu ČSSD v březnu obhajovat funkci předsedy strany. „Jsem připraven pozici předsedy strany obhajovat a bude muset pozice obhájit i celé vedení sociální demokracie,“ řekl Sobotka.

Rozhovory s lídry

Zároveň nastínil své představy, na co by se měla ČSSD v budoucnu zaměřit. „Já bych byl rád, a s tím bych chtěl přijet na sjezd v Brně, abychom se více soustředili na otázku ochrany životního prostředí, abychom se věnovali oblasti kultury a také se soustředili na věci, které souvisí s digitalizací, včetně parametrů služeb v oblasti virtuálního prostředí, kde se dnes už pohybuje řada mladších voličů,“ řekl.

Je připraven i na to, že se proti němu ve volbě předsedy někdo postaví. „Lánský puč nebyl normální, to bylo nefér a bylo to hodně zákeřné a podivné,“ připomněl Sobotka pokus některých vysoce postavených členů ČSSD sesadit ho z pozice lídra po volbách v roce 2013. „Ale je normální, že předseda strany je kritizován uvnitř politické strany, pokud je demokratická. Je normální a není to přece nic nepřijatelného, že má předseda strany protikandidáty, když se volí,“ řekl s tím, že ČSSD na rozdíl od hnutí ANO není založeno na jednom člověku.

O prezidentském kandidátovi pro volby na počátku roku 2018 se podle Sobotky na sjezdu ČSSD ještě jednat nebude. „Myslím si, že v okamžiku, kdy budeme mít po sjezdu, budeme mít nějakou časovou kapacitu a personální kapacitu, abychom se věnovali tomu, co bude v roce 2018 po volbách do Poslanecké sněmovny. Zatím ta diskuse ve straně vůbec neběží, prostě proto, že na ni nemáme sílu ani čas v krajském a senátním souboji,“ řekl.

O způsobu výběru prezidentského kandidáta se v ČSSD zatím nerozhodlo. Sobotka má představu, že by všichni členové strany hlasovali o tom, koho strana podpoří nebo přímo nominuje. „Chtěl bych, aby (prezidentský kandidát) prošel hlasováním všech dvaceti tisíc členů sociální demokracie,“ řekl Sobotka v dřívějším rozhovoru pro iDNES.cz (celý rozhovor s premiérem zde).

Nižší DPH na všechny potraviny?

Premiér v rozhovoru rovněž uvedl, že ČSSD chce zvážit případné změny u daně z přidané hodnoty (DPH) až v závislosti na úspěchu elektronické evidence tržeb (EET) a výběru daní v příštím roce. Strana podle něj dává přednost případnému snížení DPH u základních potravin, točené pivo mezi její preference nepatří. Do příštích parlamentních voleb by mohla jít ČSSD s plánem snížit daň u všech potravin.

Koaliční dohodu na snížení DPH u čepovaného piva z 21 procent na 15 procent od příštího roku a u základních potravin ze současných 15 procent na deset procent od roku 2018 prezentoval před dvěma týdny jako dohodnutou věc ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jako zdroj informace uvedl stranického šéfa a vicepremiéra Pavla Bělobrádka. Koaliční partneři pak dohodu popřeli. Bělobrádek se omluvil, že špatně informoval, protože návrh ještě neschválila koalice. Nedementoval však tvrzení, že se na plánu předsedové koalice dohodli (o zmatcích kolem snížení DPH jsme psali zde).

Sobotka dnes v rozhovoru ČTK změny v DPH mezi prioritami svého kabinetu pro zbytek volebního období nezmínil. „To určitě není věc, která by byla základním strukturálním problémem naší ekonomiky, přístup ČSSD je spíše konzervativní,“ uvedl. Strana chce počkat, jaký bude výnos z EET. Evidence tržeb má být spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace a v dalších měsících se do ní mají zapojovat další firmy.

Sociální demokracie podle Sobotky chce být u DPH opatrná, protože její výnos neputuje jen státu, ale i do obcí a krajů. Pokud by změny DPH nastaly, mělo by to být u základních potravin. „To znamená, že by se snížila DPH na maso, chléb, mléko, máslo, takové ty bazální potraviny by se přesunuly z 15 procent na deset,“ uvedl premiér. Opatření by musela předcházet dohoda s distributory, aby se snížení DPH promítlo do cen pro zákazníky. Naopak změny u piva, které prosazuje ministr financí Andrej Babiš (ANO), mezi preference ČSSD nepatří, dodal Sobotka.

Strana by nakonec mohla prosazovat i širší změny. „Počítám s tím, že jeden z námětů pro náš volební program do voleb (do Poslanecké sněmovny) v roce 2017 bude přesunout všechny potraviny do snížené sazby DPH z 15 do deseti procent,“ uvedl premiér.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video