Český premiér Bohuslav Sobotka a německá kancléřka Angela Merkelová na snímku z března 2014

Český premiér Bohuslav Sobotka a německá kancléřka Angela Merkelová na snímku z března 2014 | foto: Reuters

Kvóty nekvóty, vztahy s Německem máme nejlepší v historii, míní Sobotka

  • 127
Vztahy mezi Českem a Německem jsou i přes migrační krizi nejlepší v novodobé historii, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka. Uvedl to ve čtvrtek večer na německém velvyslanectví v Praze. Někteří diplomaté přitom mluví o ochlazení vzájemných vztahů.

Předseda vlády se o kvalitě česko-německých vztahů vyjádřil na čtvrteční recepci u příležitosti nadcházejícího výročí znovusjednocení Německa.

„Navzdory některým názorům, které jsme si v posledních dnech mohli přečíst v médiích, já osobně jsem opravdu přesvědčen, že česko-německé vztahy jsou dnes nejlepší v naší novodobé historii,“ konstatoval Sobotka. Není to podle něj samozřejmé a je společnou odpovědností obou zemí úroveň spolupráce udržet a rozvíjet.

„Samozřejmě, že budou i v budoucnu nastávat situace, kdy budeme mít na některé otázky odlišné názory,“ poznamenal také Sobotka. V takových chvílích je podle něj důležitá otevřená diskuse obou stran.

Zemana zastoupil na ambasádě Kmoníček

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek ve zdravici, kterou přečetl šéf jeho zahraničního odboru Hynek Kmoníček, vyjádřil přání, aby Česká republika a Německo i přes rozdílné přístupy, které mohu mít k řešení složitých záležitostí, zůstaly přáteli a partnery se vším, co ke skutečnému partnerství patří. Zmínil mimo jiné komunikaci a společný respekt pro vzájemné názory.

Rozdílné názory obou zemí se v poslední době nejvýrazněji projevují při diskusích o migrační krizi. Zatímco Německo je pro povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, Česko hlasovalo proti nim, stejně jako další země Visegrádské čtyřky (více zde). Narozdíl od Slovenska ale čeští poslanci nepodpořili návrh, aby se Česká republika kvůli povinným kvótám obrátila s žalobou na Evropský soudní dvůr (o čtvrteční debatě ve Sněmovně čtěte zde).

I v důsledku českého přístupu k uprchlíkům podle některých diplomatů vzájemné vztahy ochladly. Kriticky se k postoji České republiky, Polska a Pobaltí vyjádřil i rakouský kancléř Werner Faymann a posléze také šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker (více zde). Ten připomněl Česku a Slovensku, jak jejich občany emigrující po roce 1956 přijímaly jiné země. Podle premiéra Sobotky však tuto situaci nelze s tou současnou srovnávat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video