Bohuslav Sobotka odmítá, že by vedení strany nebylo názorově různorodé.

Bohuslav Sobotka odmítá, že by vedení strany nebylo názorově různorodé. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Sobotka: Paroubkovi oponenti nejsou úspěšní politici

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dostal na sjezdu víc hlasů než předseda Paroubek. Právě jeho autoritu ve straně se snažili narušit oponenti z pražské ČSSD. "Těžko je lze označit za úspěšné politiky," vyjádřil se v on-line rozhovoru iDNES.cz na jejich adresu Sobotka.

ODPOVĚDI BOHUSLAVA SOBOTKY ČTĚTE ZDE

Bohuslav Sobotka tak reagoval na otázku, jak prožíval pokus oponentů Jiřího Paroubka dostat se do vedení strany. Zároveň odmítl, že by vedení strany nebylo názorově různorodé.

"Jsou tam úspěšní komunální politici i lidé se zkušenostmi z řízení ministerstev. Pokud jde o kandidáty, kteří na sjezdu neuspěli, těžko je lze v jejich dosavadní kariéře označit za úspěšné či známé politiky," prohlásil.

Reagoval tak na pokus o "vzpouru" ve straně, kterou inicioval šéf pražské ČSSD Petr Hulínský, který se svou kritikou snažil získat post místopředsedy. Proniknout do vedení se však podařilo jen Martinu Starcovi, který stanul ve vedení vlivné kontrolní komise. - více zde

"Jeho zvolení mne překvapilo, ale že bych z toho nějak ztrácel nervy či klidný spánek, to ne. Myslím, že se s tím velmi rychle vyrovná i Jiří Paroubek," uvedl v souvislosti s tím, že po sobotní volbě byl Paroubek velmi rozčilen.

Sobotka v ČSSD boduje čím dál víc
Hvězda Bohuslava Sobotky září v sociální demokracii stále jasněji. Na víkendovém sjezdu strany ho naprostá většina delegátů opětovně zvolila prvním místopředsedou. Není divu, že se o něm mluví jako o možném nástupci předsedy Paroubka.

Zdá se, že Sobotka je dítětem štěstěny. Přestože mu bude teprve šestatřicet, zastával už několik let post ministra financí. Navíc se dlouho pohybuje v nejvyšších patrech sociální demokracie, a to přesto, že strana zažila několik otřesů, kdy se měnili předsedové Špidla, Gross a Paroubek.

Jedním z důvodů je jistě fakt, že sociální demokracie nemá mnoho mladých straníků, proto se Sobotkovi brzy podařilo vyšvihnout mezi levicové lídry. To by ale nestačilo. Sobotka je především považovaný za schopného politika, který se snaží profilovat na ekonomických tématech.

Navíc jeho neútočný a velmi loajální styl vystupování, kdy dává málokdy najevo své emoce, mu přináší další body. Kromě toho není s jeho jménem spojena žádná aféra, žije zdánlivě nudný rodinný život s ženou Olgou a čtyřletým synem Davidem.

Život ve stínu Stanislava Grosse
Sobotka je Moravák, narodil se v Telnici u Brna, což je mimochodem proslulá lidovecká vesnice, kde má KDU-ČSL velmi silné zázemí a pořádá tady také mnoho stranických zasedání.

První místopředseda ČSSD měl k sociální demokracii vždycky blízko. Už v prosinci 1989 pomáhal obnovit činnost ČSSD v Brně a v okrese Vyškov. V té době mu bylo dvacet.

Logicky zamířil mezi Mladé sociální demokraty, kde se setkal se Stanislavem Grossem. Sobotka byl vlastně řadu let v jeho stínu, ovšem, jak se dnes ukazuje, postupné zdolávání politických stupínků bylo nakonec úspěšnější než rychlý Grossův vzestup a pád.

Ministrem financí byl Sobotka od roku 2002 až do září 2006, kdy trojkoaliční vlády ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody nahradily kabinety lídra ODS Mirka Topolánka. Jeho příznivci ho označují za velmi kvalitního odborníka, dnešní vládci naopak tvrdí, že zanechal státní finance v obrovských dluzích.

Sobotkovo účinkování ve vrcholové české politice bude stále sledovanější. A to jak v oblasti odborných finančních záležitostí, tak politiky.

Česko čeká zásadní reforma daní i celého sociálního systému, což je téma, v němž sociální demokraté spoléhají především právě na Sobotku.

Chce říkat pravdu Paroubkovi
Ještě důležitější může být jeho počínání ve straně, kterou čeká modernizace. Kdo pečlivě sledoval sjezd ČSSD a pohyboval se v kuloárech, musel cítit, že Sobotkovo postavení je opravdu velmi silné. Není ale jasné, zda by ho tato síla dokázala vystřelit až na křeslo, v němž zatím sedí Paroubek.

Sobotka zatím slibuje, že bude Paroubkovi říkat vždy pravdu a bude ho svým způsobem hlídat. Začal tím, že mu po sjezdu doporučil kratší a svižnější projevy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video