Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka: Nebudeme číst telefonní seznam, ale reformy blokovat musíme

  12:39aktualizováno  12:39
ČSSD využije všechny cesty, aby zablokovala schválení vládních reforem. "Nemyslím, že je třeba číst telefonní seznam, ale poslance nikdo omezit nemůže," řekl lídr strany Bohuslav Sobotka k chystané obstrukci. Připravuje už i dvě ústavní stížnosti: na nadstandard u lékaře i na to, že výplata podpory nezaměstnanému bude podmíněna prací pro obec.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

Ve Sněmovně se bude tento týden znovu hlasovat o vládních reformách - důchodové, sociální, zdravotní, které vrátil Senát s převahou ČSSD. Vy jste už avizovali, že využijete všechny prostředky, abyste schválení zákonů zabránili (více čtěte zde). Jaké formy protestu hodláte využít?
Především platí, že návrhy takzvaných reforem nebyly dohodnuty s opozicí. Vládní koalice nemůže počítat s žádnou podporou či tolerancí ze strany sociální demokracie. Řada návrhů má platit od ledna příštího roku a my využijeme všechny možnosti jednacího řádu i Ústavy ČR, abychom projednávání reforem v Poslanecké sněmovně zablokovali.

Znamená to, že se dočkáme jednání Sněmovny ve dne i v noci? A že se budou předčítat telefonní seznamy či třeba jízdní řády, aby se jednání co nejdéle natáhlo?
Jednání v noci nenavrhujeme. Bude to záležet na vládní koalici. Nedomníváme se, že projednávání vládních návrhů v noci nebo nad ránem přispívá k tomu, aby byly v naší zemi kvalitní zákony. Budeme vystupovat k návrhům, které budou projednávány, a domnívám se, že máme dostatek kritických argumentů, abychom si vystačili s nimi. Nemyslím si, že bude někdo předčítat telefonní seznam nebo něco takového. Je ale věcí jednotlivých poslanců, jakým způsobem pojmou svá vystoupení a diskusní příspěvky. Nikdo je v tom nemůže omezit.

Svolali jste i čtyři mimořádné schůze, které se mají ale konat až ve čtvrtek. O reformách se bude jednat už v úterý. Jaký to tedy má smysl?
Já se nedomnívám, že by na hlasování o vládních reformách došlo už v úterý. A pokud jde o mimořádné schůze, rozhodli jsme se, že raději budeme ke každému tématu svolávat mimořádnou schůzi. Mimo jiné z taktických důvodů. I poslanci vládní koalice mohou mít na některé věci různý názor.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vpravo) vyzval ministra financí Miroslava

Obstrukce je standardní nástroj menšiny, zdůrazňuje lídr ČSSD

I když využijete obstrukci, vládní koalice má stále 115 hlasů a nevypadá to tak, že by se ta většina měla právě teď rozpadnout. Vy jste si, pane předsedo, přece určitě vědomi toho, že i když vsadíte na zdržování, na dlouhá vystoupení, časté pauzy, koalice vás zřejmě nakonec přehlasuje.
Obstrukce je plně legitimní prostředek a já jsem rád, že se k tomu přihlásil i současný premiér Petr Nečas, když ODS i s ním na jaře 2010 obstrukci ve Sněmovně použila v situaci, kdy měla zájem zdržet projednávání zákonů, na kterých záleželo sociální demokracii. Je to standardní nástroj menšiny, která se brání většině. Koalice si mohla vybrat dohodu a kompromis, pak by reformy byly schvalovány ústavní většinou, ale koalice se rozhodla zcela nás vyřadit, takže je naší povinností udělat vše proti tomu, aby reformy byly schváleny.

Ale nakonec vás stejně téměř jistě přehlasují. Už víte, co z vládních návrhů napadnete u Ústavního soudu?
Stížnost k Ústavnímu soudu můžeme podat, pokud příslušné návrhy budou schváleny a vyjdou ve Sbírce zákonů. Připravujeme se na ústavní stížnost, která se bude týkat standardu a nadstandardu ve zdravotnictví, a také povinnosti odpracovat veřejnou službu v případě krátkodobě nezaměstnaných, už když budou dva měsíce bez práce. To je pro nás nepřijatelné. Lidé si platí příspěvek na politiku zaměstnanosti. A mají nárok, pokud poctivě pracovali, ale o práci přišli, na příspěvek v nezaměstnanosti, který by neměl být vázán po určitou dobu na žádné jiné podmínky. Veřejná služba je nástroj, který má být používán u dlouhodobě nezaměstnaných, ne u krátkodobě nezaměstnaných.

Poplatek 100 korun v nemocnici už může nízkopříjmové ohrozit

Pokud jde o vaši chystanou ústavní stížnost na zavedení placeného nadstandardu ve zdravotnictví - už jste si stěžovali na regulační poplatky u lékaře ve výši 30, 60 a 90 korun, ale se stížností jste neuspěli. Proč by to nyní podle vás mohlo dopadnout jinak?
Za prvé poplatek v nemocnici, který má být nově sto korun, se nezapočítává do žádného ochranného limitu, už může omezit dostupnost zdravotní péče u nízkopříjmových skupin obyvatel. Druhá věc - ekonomicky náročnější zdravotní péče, jak je definován nadstandard, neodpovídá dřívějšímu stanovisku Ústavního soudu, který požadoval, aby jakékoli omezení Listiny základních práv, pokud jde o garantovanou zdravotní péči, bylo činěno pouze zákonem, nikoli podzákonnými normami, jako jsou vyhlášky a nařízení. Tady udělala vláda vážnou chybu a jsem přesvědčen, že Ústavní soud se bude držet svého předchozího stanoviska.

Napadnete u Ústavního soudu také důchodovou reformu?
To je otevřená věc. Zatím připravujeme dvě ústavní stížnosti, o nichž jsem hovořil.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Ministr financí Miroslav Kalousek už řadu dnů avizuje, že vývoj české ekonomiky bude v příštím roce horší, než se dosud čekalo. Souvisí to i s krizí v eurozóně a s faktickým bankrotem Řecka, jemuž se evropské státy rozhodly umazat polovinu dluhu. Vláda dává najevo, že už příští rok budou nejspíš nutná další výrazná úsporná opatření (čtěte zde). Nemůže ani tohle změnit váš názor na kroky, které dělá vláda teď?
Náš pohled to nemění. Vláda ve skutečnosti pokračuje v politice snižování daní, což pokládáme v současné rozpočtové situaci za zcela sebevražednou tendenci. Vládní reformy podlamují stabilitu veřejných rozpočtů. Možnost vyvést část sociálních odvodů do penzijních fondů vytváří schodek v průběžném systému, který se musí kompenzovat vyšším zdaněním spotřeby ve formě vyšší DPH. Kalouskova daňová reforma, která je připravena ke schválení, znovu prohlubuje schodek rozpočtu v rozsahu 15 až 20 miliard korun ročně. Vládní reformy nejsou odpovědné a nejsou ani spravedlivě rozloženy z hlediska nákladů. Účet platí jen někteří, neplatí nejvyšší příjmové skupiny a neplatí víc firmy.

Každá příští vláda bude muset snižovat schodek, ale náklady musí být rozloženy rovnoměrně

Není pro vás varováním pohled na Řecko a to, jak dopadlo kvůli svému dluhu? Neobáváte se, že i chudší voliči pochopí, že zadlužování státu není ta správná cesta?
Chudší voliči by pochopili, kdyby vláda obnovila daňovou progresi a zvýšila daně firmám, například bankám. Ale určitě nikdy nepochopí, že nejvyšších příjmových vrstev se žádná úsporná opatření vlády nedotkla. To znamená, že tu existuje nedotknutelná elita, která má výhody a privilegia, ať se děje cokoli. Nepochopí to chudší voliči a nepochopí to ani sociální demokracie.

Není trošku neupřímné říkat lidem, že byste jen zavedli daňovou progresi a zvedli daně firmám, a tvářit se, že byste také neškrtali, pokud byste ovšem chtěli šetřit, aby se dál nezvyšovaly dluhy státu? Chtěli byste vlastně snižovat schodek rozpočtu?
Každá další vláda bude muset snižovat schodek rozpočtu a snažit se zastavit zadlužování České republiky. Ale otázka je, jak se rozloží břemeno nákladů, které s tím bude spojeno. Každá vláda bude muset pečlivě hlídat i výdajovou stránku rozpočtu, ale současná vláda se nestará o příjmy. Naopak chce vyvést další peníz z veřejných rozpočtů. Proto chceme zablokovat důchodovou reformu. Nejprve je třeba stabilizovat příjmy a pak diskutovat o struktuře výdaje. Ale je třeba, aby to břemeno bylo rozloženo spravedlivě, není možné, aby ho nesli jen sociálně nejslabší a nízkopříjmové skupiny.



Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...



U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Lidovci ani ODS neodevzdají lístky při volbě předsedy Sněmovny

Lidovci nebudou u volby předsedy Poslanecké sněmovny, není podle nich jasné,...

Lidovci ani občanští demokraté neodevzdají hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny. „Nafasujeme volební lístky,...

Člen ANO prodal přes tchyni pozemek Pardubicím, milion se vrátil pětkrát

Radnice v Pardubicích

V krátké době třetí velký skandál musí řešit politici z pardubického magistrátu. A do třetice jde o činnost městské...

OBRAZEM: Běžný den bývalého generálního tajemníka Milouše Jakeše

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ (série): Jiří Benák, iDNES.cz - Pětadevadesátiletý...

Milouš Jakeš ve svých 95 letech žije skromně jako každý jiný důchodce v Česku. Na rozdíl od svých vrstevníků ho ovšem...



Najdete na iDNES.cz