Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka zaútočil na Zemanovce. Mluví z něj Kalousek, reaguje kancléř

  14:32aktualizováno  14:32
Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek zostra opřel do Rusnokovy vlády a Zemanovců. Předseda ČSSD v rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že v pozadí vládních rozhodnutí stojí Zemanův poradce Martin Nejedlý. Představitel ruské firmy Lukoil zvažuje, že na Sobotku podá žalobu.

Martin Nejedlý a Vratislav Mynář ve vedení SPOZ | foto:  Dan Materna, MAFRA

Sobotka v Hospodářských novinách obviňuje Mynáře, že se spolu s Nejedlým pokouší rozvrátit sociální demokracii. Místopředsedu Zemanovců Nejedlého označil za aktivního hybatele vlády, který ovlivňuje činnost jak vlády, tak sociální demokracie.

Nejedlý se podle Sobotky spolu s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem tajně schází s konkrétními poslanci ČSSD a snaží se tak zasahovat do vnitřních poměrů sociální demokracie

"Slova předsedy politické strany, který ze strachu ze svého neúspěchu již předem odmítne možnost sestavení vlády a který se schovává za důvodem, že odmítl tuto možnost, protože chce nové volby, snad nikdo nemůže brát vážně," reagoval na Sobotkovy výroky Nejedlý. "Vše předložím ke zvážení svému právnímu zástupci k případné žalobě,"  dodal. Sobotka to nechce komentovat.

Martin Nejedlý

Nejedlý je místopředsedou Zemanovců, dlouho působil v Rusku. Je předsedou představenstva firmy ENE INVESTMENT a.s. a jednatelem  české pobočky firmy Lukoil Aviation. Byl členem volebního výboru prezidentské kampaně Miloše Zemana a patří mezi jeho poradce.

Na Sobotkův ostrý útok proti Hradu a jeho údajným snahám rozložit ČSSD reagoval i Zemanův kancléř Vratislav Mynář. "Je to hloupost. Každý, kdo se nad tím zamyslí ví, že zájmem mým i pana Nejedlého je to, aby vláda Jiřího Rusnoka získala důvěru. K tomu je třeba, aby sociální demokracie byla jednotná," řekl iDNES.cz Mynář.

"Rád pozvu pana Sobotku na pivo, abychom si vysvětlili, proč nás tyhle animozity rozdělují. Můžeme si to vyříkat jako chlapi," nabízí Mynář a opakuje, že rozkmotření sociální demokracie jde proti jeho vlastnímu přesvědčení.

S Nejedlým nemám žádné obchodní styky, řekl Mynář

Že by se zákulisně scházel s poslanci ČSSD, Mynář rezolutně popírá. "Návštěv na Hradě přijímám strašně moc a často ani nevím, zda jsou členy sociální demokracie. Příště si musím nechat napsat rodokmen každého, kdo přichází," žertoval. "Nedělám nic za zády pana Sobotky ani ČSSD," dodal Mynář.

Důvěra vládě referendem?

Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře je škoda, že Rusnokova vláda musí žádat o důvěru ve Sněmovně a nemůže v referendu požádat o důvěru přímo lid, protože to by, podle Mynáře, znamenalo její jednoznačný úspěch. Mynář to uvedl ve vysílání ČT24.

Sobotka také v rozhovoru sdělil že se obává, že za výměnou klíčových pozic v Českých Drahách stojí právě Nejedlý. To ale Mynář popírá. "Nejedlý se v žádném případě nepodílel na odvolání Žaludy z Českých Drah." Výměna vedení Českých drah je jednou z věcí, kterou předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka odrazuje své straníky od podpory vlády Jiřího Rusnoka.

"Připadá mi, že ústy pana Sobotky promlouvá pan Kalousek," řekl Mynář a dodal, že před pár dny slyšel podobná obvinění z úst ex-ministra financí.

Sociální demokracie je nyní rozdělená na dva tábory. Část ČSSD v čele s Bohuslavem Sobotkou má vůči Rusnokově vládě velké výhrady a podpořit ji nechce, zatímco druhá část pod vedením Michala Haška zvažuje, že pro úřednickou vládu ruku zvedne.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

ŽIVĚ: Kauza Čapí hnízdo je vylhaná, je to na objednávku mafie, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19. ledna...

Premiér Andrej Babiš řekl poslancům, že žijeme v zemi, kde si někdo může objednat vaše stíhání a vy se můžete dostat do...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz