Sobotka: Kubera je dobrý kandidát na Hrad. Snad ho nepodrazí jako mě

  18:10aktualizováno  18:10
Opustila nás řada divných lidí, zaplaťpánbůh, říká místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka, který v roce 2016 po dvaceti letech v horní komoře parlamentu skončí. Věří, že na ODS bude opět svítit slunce, až lidé odmítnou populismus. A jako dobrého kandidáta na Hrad vidí senátora Jaroslava Kuberu. Umí si představit ale i šéfa ODS Petra Fialu.

Místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V Senátu jste od jeho vzniku v roce 1996. V roce 2016 v něm po dvaceti letech skončíte. Co vás k tomu vedlo?
Právě těch dvacet let, je to hezká číslovka. Je dobré se z té velké politiky vrátit a zkušenosti uplatnit v komunální či regionální politice. Budu kandidovat v kraji.

Za dobu, co jste v Senátu, se česká politika zásadně změnila. Byl jste tam zvolen v době, kdy byl předsedou vlády ještě Václav Klaus, končíte v době, kdy je prezidentem Miloš Zeman. I vaše strana ODS je na tom úplně jinak. Za pár dní ji čeká volební kongres. Co musí udělat pro to, aby se vrátila do lepší politické kondice?
Hlavně je potřeba se podívat na kořeny toho, proč jsme tak spadli. A myslím, že to je každému soudnému člověku jasné. Z velké části jsme si to zavinili sami. Počínaje premiérem a jeho avantýrou a že si snad neuvědomoval, že vede vládu a politickou stranu. Vládu pohřbil a stranu skoro. Bude nás čekat hodně práce. Opustila nás řada divných lidí. Zaplaťpánbůh. Jsem za to rád a myslím si, že ODS má svoje místo na slunci. Bude to chvíli trvat, ale zasvítí i na nás. Lidé si uvědomí, že populismus není věc, která patří do politiky. Musí tam trochu být, ale nesmí tam být v plném rozsahu.

Dělá podle vás současné vedení ODS dobře svou práci nebo si zaslouží změny?
Podle mého názoru je předseda Petr Fiala nezpochybnitelný a jsem rád, že ho máme. V daném okamžiku nás pomalu, ale jistě, vytahuje z rizikových čísel. A pokud jde o místopředsedy, uvidíme. Zatím je iks jmen kandidátů, ale nebudu to dále komentovat.

Jak vnímáte to, že po dvou letech vlády jsou vládní strany, jak sociální demokracie, tak hnutí ANO, tak populární u veřejnosti, zatímco opoziční ODS i TOP 09 jsou na jednociferných číslech? To nebývá přece obvyklé, aby v polovině volebního období byla populární vláda a nepopulární opozice.
Je to dáno tím, že je ekonomická konjunktura, že se daří a socialistická vláda dělá rozhazovačnou politiku i v době, kdy by se mělo trochu myslet na zadní kolečka. Lidé si myslí, že to je nejkrásnější cesta k blahobytu, ale já si myslím, že jednou se nám to vrátí.

Mimochodem viděl jste vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana?
Nedíval jsem se ze zásadního důvodu. Uchování mého duševního zdraví.

Jsem zvědav, jak budou soudruzi z Bruselu dál pracovat

Přece jen se zeptám na jednu věc, o níž hovořil. Na konci projevu mluvil o uprchlické krizi a zdůrazňoval, že tato země je naše a není rozhodně pro všechny. Hodně se o tom diskutuje. Jak na vás tato Zemanova slova působí?
Podle mého názoru prezident republiky, stejně jako ostatní politici, má v prvé řadě hájit zájmy České republiky a teprve potom ty „vyšší zájmy“. V tomto případě je to Evropská unie, která výrazně selhala při řešení ať už řecké ekonomické krize, tak migrační krize. Jsem zvědav, jak soudruzi z Bruselu budou v roce 2016 pracovat.

Přemysl Sobotka, Miloš Zeman a Jiří Dienstbier hovoří před debatou

Přemysl Sobotka v kampani před prezidentskou volbou v roce 2013 s Milošem Zemanem a Jiřím Dienstbierem. Pro příští volbu podporuje kandidaturu kolegy Jaroslava Kubery

Předpokládám, že jste zaregistroval, že váš stranický kolega ze Senátu, teplický primátor Jaroslav Kubera se opakovaně hlásí, že by měl zájem kandidovat v prezidentské volbě. Jak to na vás působí?
Pro mě je to velmi dobrý kandidát. Znám ho řadu, řadu let. Já si myslím, že se svou celostátní známostí je schopen se prosadit a mít úspěch. Doufám pevně, že ODS nebude pokračovat v tom, co udělali se mnou. Podrazit nohy svému kandidátovi dokáže málokterá politická strana.

Jak vlastně ODS vybere svého kandidáta do prezidentské volby?
Já jsem se dobrovolně vzdal členství v grémiu ODS, takže nevím, jaká je teď aktuální úvaha. Předpokládám, že se o tom bude rozhodovat na kongresu.

Vidíte v ODS někoho dalšího, kdo by mohl mít ambici, jako má pan Kubera?
Viděl bych ještě jednoho člověka a to je současný předseda Fiala, ale v této chvíli si myslím, že ho potřebujeme více ve standardní politice, než v prezidentské.

Jaká je podle vás vůbec cesta k tomu porazit Miloše Zemana v prezidentské volbě? Co musí kandidát, který chce být úspěšný, dokázat?
Určitě by neměl být populistický jako Miloš Zeman. Měl by národ více sjednocovat, než rozdělovat, což je jedna věc, která se Miloši Zemanovi vůbec nedaří. Uvidíme, snad voliči otevřou oči a řeknou, že tudy cestička nevede.

Je možný úspěch v prezidentské volbě bez širší dohody na společném kandidátovi?
Myslím, že to je úvaha spíše na druhé kolo.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Hamáček dostal důvěru. ČSSD má teď být levicovým rebelem ve vládě

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček dostal důvěru širšího vedení strany. „Je třeba skončit diskusi o...

Zapojení informatiky do škol je nevyhnutelné, tvrdí Národní ústav pro vzdělávání

Ilustrační snímek

Děti se učí programovat už v mateřské školce pomocí různých hraček. Ministerstvo školství chce proto zařadit...

Na ulici si všimnete spíše bezdomovce muže než ženy, říká ředitelka Jako Doma

Lenka Vrbová

V České republice žije přibližně 70 tisíc lidí bez domova. Čtvrtinu z nich tvoří ženy, pro které je typické zejména...Najdete na iDNES.cz