Premiér Bohuslav Sobotka přichází na jednání vlády (3. února 2014).

Premiér Bohuslav Sobotka přichází na jednání vlády (3. února 2014). | foto: ČTK

Sobotka navrhuje politický dohled nad vracením majetku církvím

  • 92
Návrh na vznik "monitorovacího výboru", který by kontroloval průběh vydávání majetku církvím, předložil partnerům v koalici premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Měl by sumarizovat pro vládu informace týkající se restitucí," řekl po jednání kabinetu Sobotka. Ve výboru by zasedali ministři.

Sociální demokraté dávají dlouhodobě najevo, že se jim nepozdávají minulou vládou schválené církevní restituce. Koaliční lidovci si při skládání vlády vynutili, že jim připadlo ministerstvo zemědělství. Ministr přitom může ovlivnit vedení Státního pozemkového úřadu a jmenuje i šéfa státních Lesů ČR. Právě na pozemkový úřad a na lesy směřují žádosti o vydávání majetku.

Sobotka proto navrhuje vznik monitorovacího týmu, ve kterém by bylo pět členů vlády. Kromě něj samotného ještě ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO, ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD a dva lidovci - ministr zemědělství Marian Jurečka a kultury Daniel Herman. O vzniku výboru má vláda jednat na některém z příštích zasedání.

Zatímco lidovci nechtějí na restitucích měnit ani čárku, sociálním demokratům a hnutí ANO se zatím nepodařilo přesvědčit zástupce církví, aby se vzdaly buď inflační doložky k finanční části vyrovnání, nebo kývly na to, že místo 59 miliard korun v příštích třiceti letech dostanou o 13 miliard méně, tedy 46 miliard korun. Část poslanců ČSSD chce také předložit návrh na půlroční prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o církevní restituce.

Církve mají dostat zpět majetek v hodnotě 75 miliard korun a finanční náhradu. Zároveň se jim bude během sedmnácti let postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který nyní činí asi 1,5 miliardy korun ročně.

Sobotka: Lustrační zákon nemá hodnotu, aby rozložil vládu

Premiér také po jednání vlády řekl, že by si dokázal představit, že by už pětadvacet let po roce 1989 nemusel platit lustrační zákon, o jehož zrušení usilují komunisté. "Nemá to pro nás takovou hodnotu, aby to mohlo rozložit vládu," zopakoval Sobotka.

Ministryně pro místní rozvoj a první místopředsedkyně ANO Věra Jourová řekla, že si poslanci ANO uvědomují, že otázka možného zrušení lustračního zákona je něco, co by mohlo zkomplikovat koalici. Řadě poslanců podle ní také vadí, že je to komunistický návrh. ČSSD i ANO budou mít takzvané "volné hlasování", jejich strany nebudou jednotlivé poslance zavazovat jednotným stanoviskem.

Lidovci minulý týden partnerům v koalici pohrozili, že když komunistický návrh nespadne pod stůl a v parlamentu projde do dalšího jednání, což by bez ČSSD a ANO nebylo možné, opustí tři ministři za KDU-ČSL vládu.

Sobotka také v pondělí Babišovi a šéfovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi dal návrh programového prohlášení vlády, který připravila skupina expertů koalice. V úterý ho ministři proberou v tripartitě s odbory a zaměstnavateli, ve středu ho schválí vláda. O důvěře kabinetu se ve Sněmovně bude hlasovat 18. února. Koalice ČSSD, ANO a lidovců má 111 poslanců z celkového počtu dvou set. Díky tomu by také měla hladce důvěru Sněmovny získat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video