Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš | foto: Petr Topič, MAFRA

Sobotka chce řešit priority vlády, Babiš „brutální faul“ Chovance

  • 42
Až si premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a lídři KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a hnutí ANO Andrej Babiš spolu sednou po návratu premiéra z Číny, čeká je těžká debata. Sobotka chce řešit, co bude koalice do voleb prosazovat, Babiše ale dál zajímá - jak říká - brutální porušení koaliční smlouvy a faul ministra Milana Chovance podpisem reorganizace policie.

„Jako hlavní priority vidím rozpočet na 2017 a 2018, spuštění elektronické evidence tržeb, vyřešení EIA a zahájení jedenácti klíčových dopravních staveb, přijetí zákona o prokazování původu majetku, zákona o sociálním bydlení a zákona o náhradním výživném, rozjezd čerpání nových evropských fondů,“ vyjmenoval v pondělí premiér Sobotka iDNES.cz, na co by se vládní koalice měla soustředit poté, co minulý týden hnutí ANO nevypovědělo koaliční smlouvu kvůli sporům o reformu policie (o podpisu reformy zde).

Pro hnutí ANO ale spor není ani zdaleka vyřešený, ačkoli formálně v neděli večer pouze řeklo, že chce mluvit o „technickém zpřesnění“ koaliční dohody. „Budeme chtít od sociální demokracie vědět, jak ji čte, dohodovací řízení bude pokračovat kvůli tomu, že ministr vnitra Milan Chovanec koaliční smlouvu brutálně porušil,“ řekl v pondělí iDNES.cz šéf ANO, ministr financí Andrej Babiš.

Ten bude požadovat vysvětlení, jak je možné, že ještě minulý týden ve středu po koaličním jednání nepadlo ze strany premiéra Sobotky ani slovo o tom, že Chovanec policejní reformu podepíše. Poté Sobotka odcestoval do Číny. Kvůli reformě požádal o odchod do civilu dosavadní šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, který chce nyní před výborem pro bezpečnost promluvit o tom, jak utíkaly z policie informace o vyšetřování zločinů. Podezření podle ÚOOZ čelí policejní prezident Tomáš Tuhý (více o podezření Tuhého čtěte zde).

Vnitro podle Babiše funguje jako divize Bison & Rose

A šéf ANO si vůči vůči Chovancovi nebere dál servítky. „Ministerstvo vnitra funguje spíš jako divize Bison & Rose,“ řekl ministr financí na adresu šéfa resortu vnitra. Ten při podpisu sporné reformy policie, která sloučí speciální jednotky do jedné nové a rozdělí zároveň dosavadní ÚOOZ na tři části, řekl, že policie nikdy nebude „divize Agrofertu“.

Pod Agrofert patří firmy, které Babiš vlastní, včetně mediálního domu MAFRA, jehož součástí je i iDNES.cz či deníky MF DNES a Lidové noviny. Bison & Rose je vlivná PR agentura, jejíž šéf Miloš Růžička je Chovancův přítel a radí mu s komunikací.

„Budeme chtít nové mechanismy koaliční spolupráce,“ uvedl Babiš. Zároveň řekl, že koaliční smlouva je dokument, který je nevymahatelný. Vláda podle něj může pokračovat bez smlouvy. „I když ze mě dělají blbce, že to nejde. My ji můžeme vypovědět. Byly vlády, které fungovaly bez koaliční smlouvy,“ řekl Babiš.

Podivil se i nad tím, že Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje, zda k němu od ÚOOZ neunikla informace o vyšetřování významné plzeňské firmy Škoda Transportation. „Ten útvar (ÚOOZ) vyšetřuje například Škodu Transportation, což je blízká firma panu Chovancovi,“ řekl Babiš minulý týden na Nově. Chovanec je také z Plzně. kde zmíněná firma sídlí (více o vyšetřování inspekce zde). Z vyjádření Babiše je tak patrné, že je sporu s Chovancem, který podepsal reformu policie přes protesty ANO, stále plný.

A jak si představuje debatu koalice o koaliční smlouvě předseda KDU-ČSL, vicepremiér Pavel Bělobrádek? „Především jsem pro to, aby si kolegové uvědomili, že jejich urážky a hulvátství těžko spraví změna smlouvy. Demokracie je diskuse. Té se nebráníme. Záleží ovšem nejen na obsahu, ale i formě. Revize je možná, k porušení koaliční smlouvy docházelo opakovaně, to bychom si hlavně měli vyříkat,“ je přesvědčen Bělobrádek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video