Šéfové tří politických stran Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Bohuslav Sobotka

Šéfové tří politických stran Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Ondřel Liška (Strana zelených) představili společného kandidáta do senátních voleb Martina Potůčka (druhý zleva). | foto: Petr Topič, MAFRA

Šéfové ČSSD, lidovců a zelených si notují. Rodí se nové spojenectví

  • 1152
U jednoho stolu v sídle sociální demokracie usedli předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, šéf lidovců Pavel Bělobrádek a zelených Ondřej Liška. A velmi si spolu notovali. Na první pohled to vypadalo tak, že jsou schopni a ochotni domluvit se na spolupráci, která by mohla být pro voliče alternativou k současné vládě ODS, TOP 09 a LIDEM.

Zatím se ČSSD, lidovci a zelení domluvili na společném kandidátovi v senátních volbách v jednom z obvodů v Praze, sociologovi Martinu Potůčkovi. "Je to historická událost. Byl bych rád, kdybychom byli v budoucnu schopni uzavírat podobná spojenectví," řekl Sobotka.

"Spojuje nás kritika současné vlády a důraz na hodnoty, které se týkají spravedlnosti a lidské důstojnosti," uvedl předseda ČSSD, který zdůraznil, že když bude jeho strana v budoucnu mít šanci sestavit vládu, bude se dívat právě do politického středu, směrem k lidovcům a zeleným, kteří nyní ve Sněmovně nejsou, a na levici, tedy směrem ke komunistům.

"Nejsme účelové straničky nebo podnikatelské projekty"

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek zdůraznil, že sociální a křesťanské demokraty spojuje zájem o budování sociálně-tržního hospodářství. "A to, o co bojují, jsou parametry," řekl. "Nejsme žádné účelové straničky nebo podnikatelské projekty," charakterizoval tři strany, jejichž předsedové spolu v Lidovém domě usedli u jednoho stolu. A podle Sobotky nikoli poprvé.

Bělobrádek ale připomněl i to, že jeho strana je schopna uzavírat partnerství s demokratickými stranami nejen nalevo. A nemusí být v koalici vůbec, jenom ji tolerovat. Byl to ale jeden z mála momentů, kdy souznění nebylo téměř úplné.

I když v programech ČSSD, lidovců a zelených existují body, kdy by strany dohodu hledaly podle Sobotky, Bělobrádka a Lišky dramaticky - například v otázce jaderné energetiky, která vadí zeleným, v otázce zdravotních poplatků, které sociální demokraté chtějí rušit a lidovci ne, v názoru na církevní restituce či na občanský zákoník - ve vystupování tří předsedů před novináři byla především patrná vůle se dohodnout, a to právě v této trojici.

"Jsme skoro nuceni hledat společný jazyk," řekl Liška. I s rizikem, že každá ze tří stran na tom něco ztratí, měly by podle něj hledat konsensus. "Současná politika se začíná dotýkat samotné lidské důstojnosti," tvrdí šéf Strany zelených, který byl dříve jako ministr školství ministrem v pravostředové koalici s ODS a lidovci a s premiérem Mirkem Topolánkem.

Už se jednou domluvili, i když bez části lidovců. Na Švejnarovi

Liška ve středu připomněl, že to není úplně poprvé, kdy se sociální demokraté, zelení a část KDU-ČSL dokázali domluvit na společném postupu.

"Bylo to už v roce 2008 při prezidentské volbě, už tehdy to byla hodnotová koalice," řekl Liška. Tehdy byl společným kandidátem této "prezidentské koalice" ekonom Jan Švejnar, který nakonec těsně prohrál s Václavem Klausem.

"Shoda v programu těchto tří stran výrazně převažuje nad neshodami," řekl ve středu sociolog Martin Potůček, společný senátní kandidát ČSSD, lidovců a zelených v jednom z pražských volebních obvodů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video