Tam spolu, tam ne. Sobotka a Babiš řeší koalice na radnicích přes média

  12:15aktualizováno  12:15
Sotva utichla hlasitá vyjádření stran k volebním výsledkům, dopadla na radnice realita skládání volebních koalic. A předsedové vládních stran ČSSD a ANO Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš si přes média vyměňují vzkazy, kdo se s kým kde spojit může, kdo kde ne a proč.

Někde se ČSSD a ANO chystají spolupracovat, jinde to prostřednictvím vzkazů přes média vylučují. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Svým způsobem to předseda ČSSD a vlády Bohuslav Sobotka načal už během sčítání hlasů z obecních a senátních voleb, když v sobotu pro iDNES.cz prohlásil: „Myslím, že nebude špatné, pokud si lidé na úrovni měst a obcí budou rozumět, (...) pokud vzniknou koalice, které budou připomínat svým půdorysem současnou vládní koalici“ (rozhovor s předsedou vlády čtěte zde).

Den a půl po ukončení sčítání to ale na radostnou spolupráci dvou větších vládních uskupení na radnicích napříč zemí nevypadá. Už v neděli veřejně Andrej Babiš řekl, že že preferuje koalice s vládními partnery, ale že v Česku „jsou místa, kde tito partneři neodpovídají úplně ideálům hnutí ANO a situace tam může být jiná“ (více zde).

Pro Právo pak zmínil, že například místní organizace ČSSD v Ostravě a Brně mají „špatnou pověst“ a naznačil tak, že tam se spolu zastupitelé obou velkých vládních stran nedomluví.

Stejnému listu Babiš řekl, že koalici s TOP 09 v Praze „nevyloučil, ale vylučuje ji po lživých útocích pana Schwarzenberga a Kalouska“. ANO podle něj na kampaň dalo stejně peněz jako TOP 09. Nicméně  pro iDNES.cz uvedlo ANO náklady kampaně 25 milionů a TOP 09 16 milionů, přičemž do reklamy v Praze investovalo ANO téměř třikrát tolik, co TOP 09 (více zde).

Naopak například v Příbrami či Mladé Boleslavi se Babiš nebrání spolupráci s TOP 09 či ODS. 

Olomouc bez ANO. Nesmíte se chovat arogantně, řekl Sobotka

Sobotka ale v rozhovoru pro ČTK označil Babišova slova o tom, že ANO nebude se sociální demokracií vládnout v Brně či Ostravě, za krátkozraká. ČSSD podle něj v Brně dosáhla velmi dobrého výsledku a pro stabilitu města by dle Sobotky bylo nejlepší, kdyby se dvě ve volbách nejsilnější strany dohodly.

Jiné krajské město - Olomouc - už ale ví, že vítězné ANO mu vládnout nebude. Tam se totiž velmi rychle zrodila koalice ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL (více k tomu zde). Babiš k tomu na sociální síti Twitter poznamenal, že „v Olomouci vyhrálo ANO, i tak nabídlo primátora ČSSD. Ta se spojila s kmotry, co v Olomouci čtyři roky kradou. Kluci se asi lekli, že to chceme prověřit“.

12.října 2014 v 23:58, příspěvek archivován: 13.října 2014 v 12:06

V Olomouci vyhrálo ANO, i tak nabídlo primátora ČSSD. Ta se spojila s kmotry co v OL 4roky kradou. Kluci se asi lekli, že to chceme prověřit

Jenže Sobotka to vidí jinak. Babiš by se podle něj raději měl zeptat svých lidí, proč nezvládli vyjednávání. „Když vyhrajete volby těsně, tak musíte vyjednávat tak, abyste uspěli, a nesmíte se chovat arogantně. Jestliže se vítěz voleb chová arogantně, tak mu hrozí, že se ti ostatní domluví proti němu,“ podotkl premiér pro ČTK.

Sobotka v rozhovoru dodal, že za ČSSD v komunálních volbách kandidovali svéprávní lidé, kteří budu postupovat samostatně. „To nejsou kandidáti na telefon, to nejsou žádné loutky, které já bych tahal za provázky z Lidového domu,“ nechal se slyšet. Zároveň ale uvedl, že se s Babišem pomocí textových zpráv domluvili na tom, že jejich strany budou vyjednávat o koalici v Praze. Další krajská města prý neřešili. Vidět se oba politici mají až ve středu na zasedání vlády.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Hutka lže, řekl u soudu Srp. Požaduje omluvu za výroky o udávání StB

Žalovaný Jaroslav Hutka (vlevo) a žalobce Karel Srp u Obvodního soudu pro Prahu...

Soud začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava Hutky. Srp požaduje...

Peníze využívají na doučování i dopravu, šedesát Romů dostalo stipendium

Slavnostní předávání stipendií šedesáti romským studentům. (19. října 2018)

Peníze, podpora a kontakty jsou hlavními pilíři stipendijního programu organizace Romea, díky kterému můžou studovat...

Dispečer z loupeže století žádal miliony, soud rozhodl, že odškodné nedostane

Někdejší operátor bezpečnostní agentury G4S Antonín Saleta (na snímku) u...

Někdejší dispečer bezpečnostní agentury G4S Antonín Saleta nemá nárok na odškodné od státu za své stíhání v kauze tzv....Najdete na iDNES.cz