Edward Snowden, údajný strůjce úniku informací z prostředí amerických tajných služeb | foto: Profimedia.cz

Dejte mu záruky a vrátí se, není vlastizrádce, říká Snowdenův otec

  • 20
Edward Snowden, bývalý technik amerických tajných služeb obviněný ze špionáže, by se mohl vrátit do USA. Ovšem musel by dostat jisté záruky, například že nebude zatčen před začátkem soudního procesu. V rozhovoru pro televizi NBC to řekl Snowdenův otec Lonnie, který ovšem se synem od dubna nemluvil.

Třicetiletý Edward Snowden, který před několika týdny prozradil světu tajný program americké špionáže na sledování e-mailů a telefonátů po celé planetě, je na úprku před justicí. Nejdřív byl v Hongkongu, ale v neděli odtamtud přiletěl do Moskvy. Podle dostupných informací od té doby neopustil tranzitní prostor letiště Šeremetěvo.

Jeho otec Lonnie teď poskytl interview americké televizi NBC. Řekl v něm, že za jistých okolností by se Edward mohl vrátit do USA. Tamní ministerstvo spravedlnosti by mu však muselo slíbit několik věcí: zaprvé, že nebude zatčen před soudním procesem. Zadruhé, že mu nenařídí mlčenlivost. Zatřetí, že si Edward Snowden bude moci sám vybrat místo, kde se proces bude konat.

Lonnie Snowden také prohlásil, že jeho syn sice opravdu porušil americké zákony, ale že rozhodně není vlastizrádce. "Nemyslím si, že se dopustil vlastizrady. Překročil zákon tím, že zveřejnil tajné informace," prohlásil otec zřejmě nejhledanějšího Američana současnosti. "Zradil vládu, ale nevěřím, že zradil lid Spojených států," dodal.

Edward Snowden strávil už pátou noc v tranzitu letiště Šeremetěvo. V pondělí měl nejspíš odletět z ruské metropole do Havany, měl už koupenou a potvrzenou letenku. Ale jeho sedadlo v airbusu ruské společnosti Aeroflot zůstalo prázdné. Proč? Dosti pravděpodobně proto, že Snowden nemá potřebné cestovní dokumenty. Jeho americký pas úřady anulovaly.

Dopis ministrovi

Právní i logistickou pomoc teď uprchlíkovi poskytují WikiLeaks. Jejich zakladatel Julian Assange už několikrát mluvil za Snowdena v médiích. Lonnie Snowden v rozhovoru pro NBC vyjádřil obavu, že Edward se stal obětí manipulace: mimo jiné právě i ze strany WikiLeaks.

"Mám obavy z lidí, kteří jej obklopují. Když se podíváte na historii WikiLeaks, jejich hlavním zájmem není nezbytně ústava Spojených států. Oni prostě chtějí pustit co nejvíc informací," prohlásil Snowden starší.

A dodal, že ještě během pátku hodlá o všem uvedeném informovat dopisem amerického ministra spravedlnosti Erika Holdera. Edward Snowden už je obviněn ze špionáže, krádeže tajných materiálů a neoprávněné manipulace s nimi.

Sám Assange je na ekvádorské ambasádě v Londýně. Uchýlil se tam vloni v červnu poté, co Britové rozhodli o jeho vydání do Švédska, kde Assangeovi hrozí soud za údajné sexuální přečiny. Ovšem Assange tvrdí, že se žádných nedopustil a že by jej Švédové pravděpodobně rychle vydali do USA. Server WikiLeaks zveřejnil obrovské množství tajných dokumentů americké diplomacie.

"Nepodlehneme vašemu nátlaku"

Assange dostal od ekvádorské vlády politický azyl a o to samé požádal i Snowden. Úřady v Quitu teď jeho žádost posuzují a tamní činitelé prohlašují, že se nepodvolí nátlaku ze strany USA.

Ze Spojených států totiž zaznívají signály, že kladné vyřízení Snowdenovy azylové žádosti by pro Ekvádor mohlo mít ekonomické důsledky. Respektive že by Amerika mohla zrušit celní výhody, které má Ekvádor ve vzájemném obchodu s ní.

"Ve světle výhrůžek, nestydatosti a arogance jistých amerických sektorů, které kvůli Snowdenově případu tlačí na zrušení zvýhodněných celních sazeb, Ekvádor oznamuje světu, že se jednostranně a neodvolatelně těchto zvýhodněných sazeb vzdává," prohlásil dokonce sám prezident jihoamerické země, Rafael Correa.

Edward Snowden vysvětluje, proč pouští informace tajných služeb:

23. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video