Plakát na podporu Edwarda Snowdena v Hongkongu (21. června 2013) | foto: Reuters

Ztratil naději, říká Snowdenův právník po odsouzení Manninga za depeše

  • 85
Po středečním rozsudku nad vojínem Bradleym Manningem bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden definitivně ztratil naději na spravedlivý soud v USA. V komentáři k verdiktu nad Manningem, který byl za špionáž a krádež tajných dokumentů odsouzen k 35 letům vězení, to v Moskvě prohlásil Snowdenův ruský advokát Anatolij Kučerena.

Snowden, který vyzradil médiím tajný americký program na sledování internetové komunikace, se od června před americkou spravedlností skrývá v Rusku. Stanout před americkým soudem nehodlá, v případě odsouzení by mu hrozilo 30 let vězení.

Milost pro Manninga

Obhájci odsouzeného Bradleyho Manninga chtějí už příští týden žádat o prezidentskou milost pro svého svěřence. Oficiální žádost bude do Bílého domu adresována prostřednictvím armády, protože Manning byl odsouzen vojenským soudem (více o obsahu Manningova dopisu, ve kterém žádá Baracka Obamu o milost, čtěte zde)

Na připravovanou žádost o milost už zareagoval Bílý dům. Stojí-li podle prezidentova mluvčího odsouzený o prezidentský pardon, musí žádat o milost v souladu se zavedenou procedurou. "S jeho žádostí bude naloženo stejně, jako s kteroukoli jinou," řekl novinářům Obamův mluvčí Josh Earnest.

Petici adresovanou Obamovi, která žádá pro Manninga milost, už začala organizovat mezinárodní organizace Amnesty International.

"I kdyby ho snad někdy napadlo vrátit se do USA v naději, že se bude zodpovídat před spravedlivým soudem, nyní už takové plány nemá," řekl Kučerena. Se Snowdenem prý o Manningově kauze hovořil, Američan se o ni zajímá.

"Dostane-li Manning 35 let za to, že zveřejnil informace o vraždách mírumilovných lidí, jak spravedlivý by asi byl soud v případu Edwarda Snowdena?" zeptal se Kučerena. "Motivy jsou americkým soudcům lhostejné: vyzradil jsi informace, musíš sedět," dodal.

Verdikt nad Manningem měl ohlas i v ruském parlamentu. Šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov považuje rozsudek za důkaz, že americká justice za přečiny trestá řadové vojáky, ale už ne generály. O americké demokracii to podle Puškova nepodává dobré svědectví.

Sedět by měli důstojníci odpovědní za nezákonné odposlouchávání, lidé, kteří lhali národu, tvrdí Puškov. "Demokracie velí soudit za porušování zákonů vojíny i generály. Pokud soudí jen vojíny, nelze už o demokracii hovořit," prohlásil.

Bradley Manning u soudu 1. března 2013:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video