Snopková po návratu z vězení žaluje stát o miliardu za Libertu

  10:00aktualizováno  10:00
Barbora Snopková, bývalá poradkyně exministra financí Iva Svobody, požaduje miliardu od státu. Tvrdí, že vytuneloval Libertu ještě před jejím příchodem. Včera v růžovém kostýmku marně čekala na verdikt u Vrchního soud v Praze, informují Hospodářské noviny.

Ivo Svoboda a Barbora Snopková u Vrchního soudu v Praze v únoru 2005 | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Snopková, která je stále likvidátorkou Liberty, tvrdí, že stát vytuneloval podnik už při jeho založení v roce 1992.  Vložil do něj totiž mnohem méně majetku, než bylo v privatizačním protokolu. Proto v roce 2005 podala žalobu na Fond národního majetku.

Městský soud jí dal v roce 2007 částečně za pravdu. Konstatoval, že údaje z privatizačního protokolu skutečně nemohly odpovídat skutečnosti. Zamítl ale žalobu pro promlčení. K tomu podle něj došlo už v roce 1995.

Snopková s tím ale nesouhlasí. Doklady dokazující pochybení prý získala až po ukončení konkurzu Liberty v roce 2005. Stát je nechtěl dát z ruky, uvedla podle Hospodářských novin bývalá poradkyně ministra financí.

Vrchní soud včera nerozhodl. "Je to složitá věc a jde o velké peníze," řekl deníku předseda senátu Radomír Křivánek. Pokud Snopková uspěje, mohla by získat až miliardu korun. Zbytek, po zaplacení 200 milionů dluhů, by náležel akcionářům.

Pokud by Barbora Snopková uspěla, zřejmě by spolu s Ivo Svobodou žádali obnovu procesu. "Nemohli přeci zpronevěřit něco, co nebylo," vysvětlil advokát Zdeněk Honzík.

Snopková a Svoboda byli odsouzeni za tunelování v roce 2005

Snopková a bývalý sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda koupili Libertu v roce 1996. Za její vytunelování pak byli v únoru 2005 pravomocně odsouzeni na pět let do vězení.

Oběma původně hrozilo až 12 let vězení. Nakonec ale dostali tresty na spodní hranici sazby, soud přihlédl k nízké společenské nebezpečnosti i dosavadní bezúhonnosti dvojice.

Svoboda si svůj trest odpykával nejdříve ve věznici ve Všehrdech, později v Odolově na Trutnovsku, který patří k nápravným zařízením s nejmírnějším režimem. Propuštěn byl loni v říjnu. - čtěte Soud podmínečně propustil z vězení exministra Svobodu

Stal se vůbec prvním členem polistopadových vlád odsouzeným k nepodmíněnému trestu vězení. Ministrem financí byl ve vládě Miloše Zemana, od roku 1997 byl místopředsedou ČSSD a spolu se Snopkovou měli na starosti stranickou pokladnu.

Snopková byla podmínečně propuštěna už začátkem srpna. - čtěte Bývalou poradkyni ministra Snopkovou propustili na podmínku z vězení

Za své lidi u Zemana je považoval zavražděný kmotr českého podsvětí František Mrázek. Z policejních odposlechů vyplynulo, že se je snažil uchránit od zatčení a stíhání za vytunelování mělnické Liberty.

Měl pro ně dokonce i přezdívky - Bába s Dědkem nebo Důchody. Mafián je používal při telefonování s tehdejším ředitelem bezpečnosti Národního bezpečnostního úřadu Martinem Hejlem. - čtěte Mrázek měl kontakty v Zemanově vládě

. Kauza Liberta v datech

30. listopadu 1998 - Vyšetřovatelé středočeského úřadu vyšetřování se začali zabývat případem krachu podniku Liberta. Členy vedení firmy byli nedlouho předtím i ministr financí Ivo Svoboda a jeho poradkyně Barbora Snopková (oba ČSSD).

1. března 1999 - Policie obvinila Snopkovou z porušení povinností při řízení o konkurzu a vyrovnání, kterého se dopustila jako likvidátorka Liberty.

20. července 1999 - Prezident Václav Havel odvolal na žádost premiéra Miloše Zemana ministra financí Svobodu.

20. července 1999 - Svoboda převzal text obvinění, které se mu policie snažila dva týdny doručit. Čelil obvinění z poškozování věřitele kvůli svému působení v Libertě.

24. listopadu 1999 - Okresní soud pro Prahu-východ vzal Svobodu a Snopkovou do vazby. Ve vazbě byli do konce února 2000.

27. prosince 1999 - Svoboda se psychicky zhroutil a musel být převezen do vězeňské nemocnice. Nemocnici opustil 5. ledna.

4. ledna 2000 - Mluvčí úřadu vyšetřování Soňa Jindráková oznámila, že vyšetřovatel v prosinci obvinil v souvislosti s krachem Liberty syna Snopkové Stanislava Kratochvíla z porušení povinnosti v řízení o konkurzu a vyrovnání.

26. dubna 2001 - Podle deníku Právo vyšetřovatel rozšířil obvinění Svobody a Snopkové o trestný čin zvýhodňování věřitele.

22. květen 2002 - Státní zastupitelství podalo žalobu na Svobodu, Snopkovou a Kratochvíla. Byli obžalováni z poškozování věřitele se škodou přes 19 milionů korun. Svoboda se Snopkovou čelili i podezření ze zpronevěry (škoda přes 5,6 milionu korun) a zvýhodňování věřitele (škoda přes milion korun). Žalobce navíc Snopkovou vinil z maření konkurzního řízení a jejího syna z pomoci při páchání tohoto trestného činu.

3. března 2003 - Proces kvůli nemoci Snopkové vůbec nezačal. Vzhledem k tomu, že trvala na osobní účasti při soudním jednání, bylo líčení odročeno. Soud byl kvůli jejím zdravotním obtížím odložen ještě dvakrát.

19. srpna 2003 - U středočeského krajského soudu začal proces se Svobodou a Snopkovou. Snopková trvala na své nevině a Svoboda se následující den rozhodl, že nebude před soudem vypovídat.

25. září 2003 - Proces se Svobodou a Snopkovou neskončil, jak bylo původně naplánováno. Jednání bylo odročeno.

1. prosince 2003 - Soud byl odročen na únor 2004. Klíčový svědek, slovenský podnikatel Pavel Landsmann, který byl ve své vlasti stíhán, totiž nesouhlasil s tím, aby byl transportován do Prahy k soudnímu výslechu.

10. března 2004 - Středočeský krajský soud odsoudil Svobodu k pětiletému vězení. Snopkové vyměřil 5,5 roku a Kratochvílovi podmíněný trest dva roky vězení s odkladem na tři roky.

1. února 2005 - Vrchní soud v Praze rozhodl, že Svoboda i Snopková si odpykají pět let nepodmíněně. Oba požádali o odklad trestu ze zdravotních důvodů, vězeňští lékaři to ale nedoporučili a soud odsouzeným nevyhověl.

9. května 2005 - Snopková si začala v ruzyňské věznici odpykávat trest. Svoboda nastoupil do vězení 27. července.

3. dubna 2006 - Nejvyšší soud odmítl jako neopodstatněná dovolání Svobody i Snopkové.

1. srpna 2008 - Obvodní soud pro Prahu 6 rozhodl o podmíněném propuštění Snopkové z vězení.

23. října 2008 - Věznici opustil i bývalý mistr financí Ivo Svoboda.

zdroj: ČTK

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

V Museu Kampa hořela výtahová šachta, galerií se valil dým

Hasiči zasahovali v Museu Kampa u požáru výtahu. (14.11.2018)

Pražští hasiči zasahovali po poledni u požáru výtahové šachty v Museu Kampa na Malé Straně. Dým zaplnil celou budovu a...

VIDEO: Zloděj vzal na prodavače nůž a ukradl telefon za třicet tisíc

Muž v obchodním centru na Pankráci vyhrožoval obsluze nožem a poté z prodejny...

Neznámý muž v obchodním centru v Praze na Pankráci s nožem v ruce ukradl telefon za několik desítek tisíc korun....

Střet lvice a cyklisty nebyl trestným činem, nehodu policie předala úřadu

Lvi mají ve Zděchově výběh, který je ohrazený plotem.

Policisté ukončili vyšetřování červnového incidentu, při kterém cyklista na Vsetínsku narazil do lvice, kterou na lesní...

Najdete na iDNES.cz