Snížíme dluhy a odvrátíme státní bankrot, přesvědčuje voliče ODS

  10:28aktualizováno  11:26
Nepřipustíme zvyšování státního dluhu a daní, veškeré příjmy z privatizace dáme na penzijní reformu, slibuje před volbami ODS. "Do roku 2017 chceme dosáhnout vyrovnaného rozpočtu," řekl při prezentaci volebního programu ODS volební lídr Petr Nečas. Modří varovali občany před ČSSD, která by podle ODS vedla zemi k bankrotu.

Při představení volebního programu v Praze ve Slovanském domě si ODS pomohla krátkými animovanými skeči Vladimíra Jiránka.

V jednom z nich je hrdina kampaně konzervativců, kreslená figurka Václava Dobráka, zděšen sliby ČSSD (třinácté důchody, nemocenská v prvních třech dnech) a ruší svou dovolenou v Řecku, tedy v zemi, která se potýká s velkými dluhy. "Připadáte si jako Václav Dobrák? Bojíte se státního bankrotu? Volte řešení ODS," říkají občanští demokraté ve svém volebním spotu.

Nízké a přehledné daně, které nebudou trestat úspěch

Nový volební lídr strany Petr Nečas, který nahradil Mirka Topolánka, zdůraznil, že budoucnost bez dluhů je klíčovým tématem. "Nebudeme podporovat povaleče a flákače," zdůraznil.

Kandidát konzervativců na ministra financí Martin Kocourek zdůraznil, že strana se pokusí prosadit "finanční ústavu", která by zajistila postupné snižování státního dluhu. Politici, kteří by nedodržovali rozpočtovou kázeň, by to pocítili i na své výplatní pásce, protože by se jim snížil plat.

"Prosazujeme nízké a přehledné daně, které nebudou nikoho trestat, a zabráníme zvýšení odvodů na zdravotní a sociální pojištění," řekl Kocourek. Živnostníky chce strana zaujmout ročními daňovými prázdninami.(o návrzích ODS proti zadlužování státu čtěte také zde)

Firma, které vytvoří nové pracovní místo pro dosud nezaměstnaného, pro absolventa nebo pro rodiče po rodičovské dovolené, za něj dostane na jeden rok od státu slevu 3 600 korun na sociálním pojištění.(více o receptech ODS v boji s nezaměstnaností najdete zde)

Mezigenerační solidaritu pomůže podle ODS udržet to, že by lidé část odvodů na důchody dávali svým rodičům. Podobnou věc prosazují lidovci a TOP 09. Zajímavé je, že sociální kapitolu prezentovala místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, což naznačuje, že by mohla být novým garantem strany pro tuto oblast místo Nečase, který má ambici stát se budoucím premiérem.

Chtějí zachovat poplatky u lékaře a nově odložené školné

Senátorka a bývalá ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová zdůraznila, že její strana bude trvat na zachování poplatků ve zdravotnictví. "Odstraníme chaos, který vnesli do systému krajští hejtmani," uvedla v narážce na to, že v krajských nemocnicích hejtmani z ČSSD prosadili odpouštění poplatků.

"ODS ví, jak zavést studijní spoření a stipendia pro potřebné," řek poslanec Jiří Pospíšil. Jen to je podle něj podmínka, aby bylo vysoké školství otevřené opravdu každému. Soukromý sektor by podle něj měl být motivován k tomu, aby se podílel na financování vysokého školství.

"Jsme pro odložené školné, které by student splácel až následně, až dosáhne určité výše příjmů," uvedl Pospíšil. Potvrdil, že ODS bude uvažovat o jiné formě státních srovnávacích zkoušek, než jsou stále odkládané státní maturity. Úspěšná zkouška na střední škole by podle ODS měla být vstupenkou na vysokou školu.

Zdeněk Zajíček připomněl již dříve zveřejněný slib škrtnout po volbách tři ministerstva a každý rok zrušit alespoň 30 byrokratických regulací.

Před spoluprací ČSSD s komunisty po volbách varoval Alexandr Vondra, bývalý disident před rokem 1989 a exministr ve vládě Mirka Topolánka.

Před povolební spoluprací ČSSD a KSČM varoval exministr bývalé Topolánkovy vlády Alexandr Vondra, před rokem 1989 disident proti komunistickému režimu. "Může se stát, že ke spolupráci Paroubka s Filipem dojde, ale s veškerou vážností proti tomu budeme bojovat," řekl Vondra.

Paroubek, který je podle průzkumů veřejného míní favoritem voleb, prohlašuje, že jeho variantou číslo jedna je spolupráce s menšími středovými stranami. V případě jasného vítězství levice ve volbách by ale uvažoval o jednobarevné menšinové vládě, která by se snažila hledat podporu pro své návrhy u ostatních parlamentních stran.

Nečas znovu vyloučil možnost velké koalice s ČSSD po volbách. "Považoval bych to pro ODS za zničující," uvedl.

Kalousek: Program ODS ke zlikvidování dluhů nepovede

Za zveřejněný volební program si občanští demokraté vysloužili kritiku zprava i zleva. "Trápí mě jedna zásadní otázka. Jestliže ODS vyhlašuje za svou programovou prioritu boj proti zadlužování státu a vyrovnané hospodaření státu už v roce 2017, tak je pro mě velkou záhadou, jak to chtějí udělat, když program, který občanští demokraté zveřejnili, k tomu nevede," prohlásil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Například návrh ODS zmrazit odvody do zdravotnictví za takzvané státní pojištěnce (to jsou například důchodci) a na druhé straně nezavést individuální spoluúčast povede podle Kalouska pouze k tomu, že zdravotnictví bude podfinancované. Jeho strana oproti tomu prosazuje zvýšení přímých plateb pacientů u lékaře.

Zleva dnes občanské demokraty kritizoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "ODS nemá právo očekávat, že někdo bude její sliby brát vážně. Program ODS je jako Opencard pro Českou republiku. Slibuje něco, co nikdy nesplní a z našich kapes se zaplatí výhody pro privilegované," tvrdí místopředseda oranžových.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Další z rubriky

Praha chce most na Výtoni rozšířit o třetí kolej, žádá o nový posudek

SŽDC představila návrh nové podoby železničního mostu na pražské Výtoni...

Praha preferuje rozšíření železničního mostu mezi Výtoní a Smíchovem na tři koleje, což by zvýšilo kapacitu...

Armáda posílila v africkém Mali. V zemi teď působí 120 českých vojáků

Čeští vojáci v Mali. Ilustrační snímek

Česká armáda posílila výcvikovou misi v africkém Mali. V zemi teď působí na 120 českých vojáků, kteří střeží...

Zahradil chce vyhrát eurovolby. Jeho soupeři mohou být Peksa či Konečná

Lídr ODS Petr Fiala po pondělním jednání republikového sněmu strany jako lídra...

Další měření sil čeká strany v květnu při volbách do Evropského parlamentu. Republikový sněm ODS v pondělí potvrdil, že...

Najdete na iDNES.cz