Snipes a Stallone jsou hvězdami Bagdádu

  • 17
Iráčané, kteří mají doma generátor, nebo mají štěstí, že nejsou odříznutí od dodávek elektrické energie, se během války dívají na video. A to na válečné nebo akční filmy - jak jinak než v drtivé většině americké provenience.

"Tyto filmy nám přinášejí uvolnění a na chvíli zapomínáme na tvrdou válečnou skutečnost u nás," tvrdí Ibrahím abú Džabbár, který s rodinou už asi týden neopustil dům v západní čtvrti irácké metropole Bagdádu.
 
"Nejvíc mám rád akční filmy, pak válečné, detektivky, s kung-fu a také videoklipy s arabskými písničkami," svěřuje se jedenadvacetiletý Alí Husajn, který před válkou pracoval v počítačové firmě.
 
Jestliže jsou v prodejnách s videokazetami regály prázdné, protože je majitelé raději uskladnili doma, pak na tržišti v centru města trhovci kazety na svých pultech několika málo kupujícím dál prodávají, píše agentura AFP.
 
Mezi obyvateli Bagdádu je nejoblíbenějším hercem Američan Steven Seagal hlavně ve filmu Ticker. Herec s vyvinutým svalstvem hraje většinou americké tajné agenty, který poráží nepřítele neuvěřitelnou palebnou silou, neslýchanou odvahou a vynikajícím bojovým uměním.
 
Kromě Tickeru jde na dračku další americký film Patriot s Melem Gibsonem v hlavní roli, tvrdí padesátiletý Abú Abbás. Je ironií dějin, že australský herec hraje Američana bojujícího proti britské armádě během americké války za nezávislost.
 
"Prodávám především filmy, kde je hodně pohybu, protože večer při bombardování, pokud samozřejmě jde elektrický proud, se klienti chtějí uvolnit a nechat se přenést do příběhu, kde dobří porážejí ty zlé, jako my proti Američanům," domnívá se šestačtyřicetiletý Alí Hasan.
 
V Bagdádu frčí i agent 007
Bagdáďané také milují Jeta Lie, legendu kung-fu ztělesněnou dalším americkým hercem Wesleym Snipesem, který zpravidla hraje hrdiny amerických zvláštních jednotek, jejichž síly přitom v současnosti bojují v Iráku.

Oblíbený je rovněž James Bond, tajný agent Jejího veličenstva, jehož země, Velká Británie, se podílí na úsilí svrhnout režim Saddáma Husajna.
 
"Zákazníci mají hodně rádi tyto filmy, protože mají kvalitní provedení. Podívejte se na naše bojovníky -  to oni se podobají více Wesleymu Snipesovi a nebo Jetu Liovi, a ne naši nepřátelé," ujišťuje třiadvacetiletý prodavač Fillá Hasan.
 
K dalším filmům, po kterých se mohou Iráčané utlouci, jsou Maximum Risk s Jeanem-Claudem Van Dammem a snímky, kde v hlavní roli hraje Sylvester Stallone.
 
V internetovém salonu hotelu v centru metropole si dva mladí Iráčané užívají počítačové hry, kde v tankové bitvě Američané bojují proti zlým. Oni samozřejmě vedou ty hodné.
 
Irácká televize vysílá večer vlastenecké filmy, nebo o snímky o vítězství Arabů nad křižáky jako v případě Saladína, islámského chalífy, který v roce 1187 dobyl Jeruzalém.
 
"Prodávám také hodně videoklipy s arabskými písničkami a egyptské filmy, které Iráčané zbožňují, a také kreslené filmy pro děti," říká další prodavač, sedmačtyřicetiletý Alí Radí Zuajrí.  Od vypuknutí války jsou totiž školy zavřené a děti "uvězněny" doma.

,

Video