Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Snímky MF DNES zachycují život Afghánistánu

  11:08aktualizováno  11:08
Je to země, která se nedá zapomenout, země nebetyčných hor, vyprahlých rovin a lidí, kteří se nikdy nenechali nikým ovládnout. Je to také země války, která již trvá tak dlouho, že se stala nedílnou součástí života. Bude tomu tak, zdá se, i v budoucnu. Zatímco americká letadla bombardují pozice Talibanu, v izolované části na severovýchodě země doufají velitelé opozice, že nyní nastává jejich den a že s americkou pomocí se jim v dohledné době podaří dobýt zpět ztracená území.
Věří, že postupem času ovládnou celý sever země a nakonec i Kábul, který nyní stráží početné armády Talibanu. Zároveň velitelé Severní aliance přiznávají, že to bude válka, která potrvá dlouho, neboť nic v Afghánistánu se nedá uspěchat. Je jisté, že bez ohledu na další postup amerických odvetných úderů země stojí na pokraji dalších kol konfliktu, které se povlečou a budou stát hodně krve.

Je možné, že Taliban, který nadále ovládá devadesát procent země, bude nakonec poražen. Není však pravděpodobné, že by o dalším osudu země mohla rozhodnout jen válka, jen síla amerických bomb či zbraně pěšáků Severní aliance. Dříve či později se budou muset diplomaté pokusit o něco, co se nepovedlo v uplynulých deseti letech, v desetiletí po odchodu sovětských okupačních vojsk. Musí se pokusit přinutit všechny frakce mužů ve zbrani, aby byly ochotny zasednout k jednomu stolu a vládly zbídačené zemi pospolu. Nebude to snadné, ale jiné cesty není.

Deset dní jsme putovali po opozičních územích, od frontových linií na soutoku velkých řek až po sídlo prezidenta hluboko v horách. Mluvili jsme s vojáky, uprchlíky v obrovských ponurých táborech i s obyčejnými lidmi, kteří s nezdolným afghánským optimismem v horách i nížinách doufají, že lepší život je přece jen na dosah.

Ujeli jsme stovky kilometrů po vyprahlých rovinách a horských cestách, po nichž se v minulosti valilo mnoho armád a mnoho uprchlíků. Vyslechli jsme stovky příběhů a byli svědky desítek scén, na které se nikdy nedá zapomenout, neboť je není možné vidět nikde jinde. Afghánistán je zkrátka země živých obrazů. V této příloze vám chceme ukázat některé z nich.

ZEMĚ HRŮZ. Lidé trpí válečnými konflikty, které otřásají zemí bez přestávky již více než dvacet let. Tyto ženy v uprchlickém táboře mají jen malou naději, že se jejich děti brzy vrátí domů.

ZEMĚ VÁLEČNÍKŮ. Válka je všude, se zbraněmi se učí zacházet děti od útlého věku, tak jako tito chlapci.

DO AKCE! Vojáci Severní aliance se řítí na pozice poblíž frontových linií s Talibanem. Ofenzíva může začít kdykoliv.

NA FRONTU Vojáci znají ty pěšiny zpaměti, po mnoho měsíců jimi míří každý den do předních linií fronty.

MUŽI A ZBRANĚ Afghánští vojáci se rádi nechávají fotografovat se zbraněmi. Muž má mít v rukou zbraň, říkají.

PŘIPRAVEN Voják sleduje pozice Talibanu, odkud se jejich základna často dostává do palby.

TANKISTA Na návrší nad frontou stojí řada tanků, které s větším či menším úspěchem denně ostřelují pozice Talibanu.

TANK V OBLACÍCH PRACHU Když tank vypálí dolů do údolí, na nepřátelské pozice, zvednou se obrovská oblaka prachu, která na chvíli zahalí vše kolem. A pak znovu a znovu, jeden granát za druhým míří kamsi do dáli, za modrou řeku.

U FRONTY Je jim třeba jen dvacet, mají však za sebou již mnoho let války a nesčíslně mnoho bitev. Neumí si většinou představit svůj život bez samopalu a bedniček granátů.

NA DOSTŘEL Stromy v okolí první line jsou prostříleny smrštěmi kulek, jež neustále létají nad územím nikoho. Smrt je vojákům stále nablízku.

PRVNÍ LINIE Voják se kryje v zákopech, vyhloubených jen několik desítek metrů od pozic Talibanu. Bojovníci své protivníky mohou slyšet ve vysílačkách.

PŘES ŘEKU Válečník brodí řeku, za kterou leží linie fronty. Je možné k ní dojet na koni, ale vojáci se rádi smočí v chladivém proudu.

SMRT VÁLEČNÍKA Velitele Nasrulu roztrhal minulou sobotu granát vypálený z pozic Talibanu. Jeho spolubojovníci ho pak nesli ve smutečním procesí, celé údolí na chvíli ztichlo a vzdalo poslední poctu muži, který bojoval na mnoha frontách patnáct let.

ŽIVOT V PRACHU Pod vysokými horami se táhnou vyprahlé roviny, v nichž se na každém kroku tyčí uprchlické tábory. V létě je spalují nesnesitelná horka, v zimě klesají teploty pod nulu. Jídla je málo, zesláblé běžence kosí nemoci a hlad. Přesto nyní žijí opatrnou nadějí, že nejbližší měsíce by jim mohly dát novou šanci na normálnější život.

TO NEJCENNĚJŠÍ Dívka s námahou zvedá vědro s vodou ze studny na okraji jedné z hliněných vesnic. Voda je nejvzácnější věc ve vyschlých nížinách, s každou kapkou je třeba šetřit.

S ODHALENOU TVÁŘÍ Až dívka dospěje, zahalí si tvář a od té chvíle jí smí vidět bez závoje jen její manžel. Na tyto dívky se zatím přísná pravidla nevztahují. Na území opozice mají navíc šanci získat vzdělání, což Taliban zakazuje.

Z TÉ DÁVNÉ VÁLKY Holčičky si u horského městečka hrají na troskách tanku zničeného v dobách sovětské okupace Afghánistánu. Celá země je plná opuštěné vojenské techniky, jen je často těžké říci, ze které z mnoha válek minulých let pochází.

ZAJATÝ VOJÁK TALIBANU Je to voják Talibanu, o americkém útoku na Afghánistán však neví. Sto padesát bojovníků Talibanu, válečných zajatců, čeká v izolaci vězení městečka Chodžabahaudin na šanci vrátit se. Nemají právo vědět o válce, říkají jejich věznitelé.

POUTNÍK Voják se zbraní na rameni míří směrem k frontě. Každý muž v Afghánistánu umí bojovat.

NA CESTĚ Osel je nejdůležitější dopravní prostředek Afghánistánu. Bez něj by nebylo možné přepravovat zboží ani cestovat po městě, tak jako žena s dítětem v této hliněné uličce.

CESTÁŘI Vypadají nuzně, ale bez nich by se život zastavil. Jsou to cestáři, kteří dbají, aby byla cesta do horského sídla opozice vždy průjezdná. Každý den zápolí se sesuvy kamení a proudy dravých říček ničících prašnou silnici, která protíná hory od nepaměti.

STAN. Letitá plachta, pod kterou žije tento uprchlík, je jediným majetkem, který jeho rodině zbyl. V létě chrání před spalujícím sluncem, v zimě překryje díru v zemi, do níž se běženci schovají.

STARÉ, ALE DOBRÉ Jsou to tanky, které většinou pamatují léta sovětské intervence, ale tankisté Severní aliance jsou na ně velmi pyšní. Hlavní roli ve válkách však vždy hráli partyzáni.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Kim chce dokončit denuklearizaci a sejít se s Trumpem, ujistila Jižní Korea

Lídři obou korejských států Mun Če-in (vpravo) a Kim Čong-un při společném...

Vůdce KLDR Kim Čong-un znovu potvrdil závazek dokončit denuklearizaci Korejského poloostrova a sejít se s americkým...

Ve věku 86 let zemřel Alan Bean. Coby čtvrtý člověk se prošel po Měsíci

Astronaut Alan Bean ve věku 66 let pózuje ve skafandru v Johnsonovu vesmírném...

V sobotu zemřel ve věku 86 astronaut Alan Bean, který jako čtvrtý muž stanul na Měsíci během mise Apolla 12. O jeho...

Egyptský soud nařídil zablokovat YouTube, nelíbí se mu video o Mohamedovi

Protesty proti filmu Nevinnost muslimů v Jakartě (17. září 2012)

Egyptský soud v sobotu nařídil zablokovat na měsíc přístup k internetovému serveru YouTube kvůli protiislámskému videu,...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz