Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sníh uzavřel silnice i tunely, dopravu komplikují uvázlé kamiony

  6:26aktualizováno  21:11
Česko přikryla sněhová duchna. Komplikace způsobila hlavně na silnicích. Mnoho kamionů uvázlo ve sněhu nebo klouzalo v kopcích. Neprůjezdné jsou některé silnice v Krušných horách. Tragická dopravní nehoda se stala v podvečer na Pelhřimovsku. Na některých místech přetrvávají komplikace i ve večerních hodinách.

Osobní auto havarovalo kolem 17:30 na silnici I/34 ve směru z Pelhřimova na Tábor. "Řidič zřejmě předjížděl, dostal smyk a čelně se srazil s nákladním vozem v protisměru. Osobní automobil byl poté odhozen do příkopu," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Třiačtyřicetiletý řidič osobního auta na místě zemřel, jeho o šest let starší spolujezdec utrpěl těžké zranění a skončil v nemocnici. Řidič nákladního automobilu vyvázl bez zranění. Provoz na silnici byl na hodinu uzavřen. (více o nehodě čtěte tady)

Dopravu počasí komplikuje i večer. Na silnici z Třeboně do Českých Budějovic se tvoří kolony kvůli nesjízdné silnici. Zapadaná sněhem je také silnice u obce Bušovice na Rokycansku. Strom zablokoval silnici u obce Líně v okrese Plzeň-sever.

Odpoledne se v Praze zranilo lehce pět žen při nehodě autobusu městské hromadné dopravy. Ten skončil na boku krátce před 16. hodinou ve Smíchovské ulici. Osm cestujících museli záchranáři vyprostit rozbitým okýnkem. Smíchovská ulice byla uzavřena. (více o nehodě autobusu čtěte tady)

Na Blanensku dopoledne sjel do příkopu autobus s 52 dětmi. Žáci prvního stupně Základní školy v Rudicích se vraceli z plavání. Karosa vyjela v levotočivé zatáčce mimo vozovku a zastavila se o strom.

Nehoda se obešla bez zranění, děti s učitelkami však zůstaly ve vozidle uvězněny. "Otevření dveří autobusu bránila zemina, hasiči proto odkopali zhruba deset centimetrů rozmoklé hlíny a dětem i dospělým pomohli ven," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Pro děti a učitele přijel náhradní autobus. (více o nehodě na Blanensku čtěte tady)

V příkopu ráno skončil také autobus u Chrástu na Plzeňsku, kvůli zablokovaným dveřím zůstalo uvnitř šest cestujících a řidič.

Havárii s pádem do příkopu zažili také cestující příměstského autobusu mosteckého dopravního podniku na lince z Lovosic.

V Dolním Adršpachu se srazil linkový autobus s kamionem, u Pertoltic v Libereckém kraji havarovaly dva autobusy a silnice je tam dočasně uzavřena.

Kromě autobusů ráno zapadlo u Holubic v Praze-západ auto rychlé záchranné služby. Jelo ke kolapsu pacienta. "Obyvatelé vesnice přišli záchranářům na pomoc a společnými silami se podařilo vůz z ledového zajetí vytáhnout," popsala mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková. K nemocnému mezitím dorazila včas sanitka ze Zdib. (více o zvýšeném počtu výjezdů středočeských záchranářů čtěte tady)

Zima trápí Evropu

Lidé umírali při dopravních nehodách, další umrzli

Se sněhem zápasily hlavně kamiony

Bílá nadílka přidělává starosti ale především řidičům kamionů. Největší problémy mají ve vyšších polohách, a to zejména pokud mají ještě letní pneumatiky.

Těžkosti měla těžká auta, která se vydala přes Červenohorské sedlo v Jeseníkách. Zapadlé nákladní vozy komplikovaly dopravu například v Krušných horách, na Třebíčsku a dalších místech České republiky.

Kamiony, které zastavují, aby nasadily sněhové řetězy, brzdily přes den provoz na silnici z Vimperka na Strážný. Pět jich zablokovalo v obou směrech tah ze Strakonic na České Budějovice.

Kvůli nehodě kamionu byla asi na tři hodiny uzavřena silnice I/38 mezi Vílancem a Stonařovem na Jihlavsku. Sníh uzavřel několik silnic v Krušných horách, včetně hlavního tahu z Chomutova k hraničnímu přechodu Hora svatého Šebestiána, kudy neprojedou nákladní vozidla.

Složitá byla situace u Říčan, kde těžká auta zatarasila nájezd na dálnici D1. Silnici zablokoval maďarský kamion, kterému došla nafta. Na místě se vytvořily dlouhé kolony v obou směrech.

Problémy byly na D1 také u Ostředku na Benešovsku. Směr na Prahu před polednem zablokoval ve všech pruzích další kamion. "Je zkřížený napříč dálnicí a nemůže vyjet," popsal operační důstojník dálničního oddělení v Mirošovicích.

Kolosy se potýkaly s problémy také na D5 u Berouna ve směru na Prahu. "Je tam táhlý kopec a zhoršená průjezdnost pro kamiony a nákladní auta," řekl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek. Policisté proto vyzvali řidiče, aby mezi 14. a 18. kilometrem nesjížděli na objízdné trasy, ale zůstali na dálnici, aby se problémy ještě nezhoršovaly.

Na 50. kilometru D5 u exitu Mýto se kamion převrátil bokem na svodidla a blokoval jeden jízdní pruh na Prahu. Na 95. kilometru u Nýřan se převrátil osobní mercedes na střechu (více o situaci na Plzeňsku čtěte zde)

Kvůli námraze se v 9:00 na půl hodiny uzavřel v Praze Lochkovský tunel na novém úseku Pražského okruhu. Úsek se musel objíždět po Jižní spojce a Barrandovském mostě, tvořily se kolony. Později byl kvůli silnému provozu uzavřen pro změnu Cholupický tunel. Na okruhu leží vrstva ujetého sněhu.

Policie tunely střídavě uzavírala, vždy podle toho, kde bylo třeba odstranit námrazu. "Doprava ale jede, při uzavření tunelu se na chvíli zpomalí, například na deset minut, pak to dvacet minut zase jede," doplnila mluvčí policie Eva Kropáčová.

Pojišťovny evidují v souvislosti s počasím stovky událostí

V jižních Čechách se v pondělí i přes nižší intenzitu dopravy zdvojnásobil počet dopravních nehod. Policisté vyjížděli do 16:00 ke zhruba 50 kolizím. Nejvážnější se stala ráno v Miroticích na Písecku. "Řidička osobního auta tam vjela do protisměru a střetla se s protijedoucím kamionem a s těžkým zraněním skončila v nemocnici," informovala mluvčí policie Štěpánka Valentová.

Na 50 nehod se sedmi lehce zraněnými evidují policisté také na Vysočině.

Kvůli nehodám, ale i úrazům na náledí mají pohotovost pojišťovny. Lidé jim už stačili nahlásit první stovky škod. "Jen za dnešek bylo nahlášeno více než tisíc případů škod z pojištění motorových vozidel," řekl mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Vlaky mezi Prahou a Plzní nabraly zpoždění

Kromě silnic sníh dal zabrat také leteckému provozu. Plno práce měly úklidové čety na pražském ruzyňském letišti. Podle nočního vyjádření zástupce Řízení provozu letiště ale úklid zvládaly, letiště se nemuselo zavírat. Letadla přesto nabírala zpoždění.

Na drahách počasí způsobilo jen menší zpoždění. Vážnější problémy nastaly na trati mezi mezi Prahou a Plzní, kde vlaky zaostávaly za jízdním řádem až o desítky minut.

Posílejte fotografie

Nafotili jste sněhovou nadílku, dlouhé kolony či jiné dopravní problémy?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem.
Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

Mezi pražskými stanicemi Smíchov a Radotín byl omezený provoz kvůli zapadaným výhybkám. "Bylo odřeknuto několik spojů, dálkové vlaky a rychlíky ale projely," uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Na téže trati se vlaky mohou zdržet ještě u Hořovic a Holoubkova.

"Kvůli výstavbě koridoru tu nejsou elektricky vyhřívané výhybky a musejí se vymetat ručně," objasnil Halla. Cestující mohou mít potíže také tam, kde kvůli plánované výluce jezdí náhradní autobusová doprava. Zasněžené silnice jí dělaly potíže třeba na Chebsku. Autobusy, které v době výluky mezi Stříbrem a Planou u Mariánských Lázní na trati Plzeň - Cheb vozí cestující, nabíraly podle informací Českých drah 30 až 60 minut zpoždění.

Vážnější problémy zatím nehlásí energetici. Na Chomutovsku a Lounsku dispečink skupiny ČEZ evidoval tři poruchy na vedení vysokého napětí. Stromy tam padaly do vedení vysokého napětí. Bez dodávky elektřiny se krátkodobě ocitly části obcí Velká Černoc, Lhota, Líčkov, Blšany, Stachov, Soběchleby.

MHD jela s problémy na severu Čech

Na severu Čech zápolili se sněhem řidiči autobusových linek městské hromadné dopravy. V Ústí nad Labem musel být dokonce na několik hodin zastaven provoz do Ryjic a na Novou Ves. Kvůli přívalu sněhu ráno nejezdily také autobusy ve Středočeském kraji.

V pražské městské hromadné dopravě byly jen menší problémy. Autobusy nejely na Spiritku u Strahova a objíždět musely úsek z Chrášťan do Chýně, kde zablokoval silnici uvázlý kamion. Pražské ulice od rána uklízí 130 sypačů, silničáři se snaží pro řidiče udržet alespoň jeden jízdní pruh v každém směru (více o situaci v Praze čtěte zde).

Sněžení zasáhlo v pondělí celou zemi, v nížinách napadlo 5 až 10 centimetrů, na horách až 20.

Sníh hned tak neroztaje. První pořádnou bílou nadílku sezony do úterka doplní dalších 15 centimetrů sněhu. Na horách to může být i 30 centimetrů, uvedl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. Do víkendu se bude dále ochlazovat, teprve po neděli se teploty vrátí nad nulu a začne tání (podrobnou předpověď počasí najdete zde).

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Meteorologové varují před sněhovými jazyky, může nasněžit i 40 centimetrů

Sníh v okolí Ještědu

Meteorologové varují před sněhovými jazyky, které se mohou tvořit v horských oblastech od nedělního poledne do...

Právnička, která v práci trávila nadřízenou, odmítá nastoupit do vězení

Věra Kubíčková před jednáním Městského soudu v Praze (29. května 2017)

Bývalá zaměstnankyně Správy železniční dopravní cesty Věra Kubíčková, kterou soudy potrestaly tříletým vězením za...

Čuba zůstává senátorem, i když není k sehnání a na jednání nejezdí

Noví senátoři zvolení ve Zlínském kraji - František Čuba (vlevo) a Ivo Valenta.

Senátor František Čuba už déle než rok nedojíždí na jednání horní komory parlamentu a nebývá k zastižení ani ve své...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.