Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sníh přinesl největší nasazení armády od povodní

  7:49aktualizováno  7:49
Armáda má za sebou pernou zimu. Šéfové ji hodnotí jako "největší nasazení od povodní v Čechách v roce 2002". Do boje se sněhem se během uplynulých čtyř měsíců zapojilo takřka tisíc vojáků. Ti zasahovali po celé zemi.

Vojáci pomáhají odstraňovat sníh ze střech. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Nasazení vojáků během letošní zimy je největším od povodní v roce 2002," řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Tehdy armáda v rámci operace Obnova nasadila do zatopených oblastí v Čechách zhruba 6 tisíc vojáků.

Od loňského listopadu do konce letošního února armáda nasadila do boje se sněhem takřka tisíc lidí a 315 kusů techniky. Vojáci zasahovali celkem v 68 případech. V drtivé většině případů šlo o odklízení sněhových bariér, zprůjezdňování zavátých cest a shazování sněhu ze střech budov.

Náklady zřejmě půjdou do milionů
Finance na pomoc při sněhových kalamitách armáda čerpá z rozpočtové položky určené na výcvik, proto nelze podle ministerstva říci, kolik nasazení armády stálo. Určitě však půjde o miliony korun.

Do boje se sněhem vyráželi vojáci na místa prakticky po celé České republice. Od
Jesenicka, Zlínska a Olomoucka až po Karlovarský, Jihočeský, Ústecký nebo Pardubický kraj. Mnoho obcí by bez pomoci vojáků zůstalo odříznutých od světa.

"Nepamatujeme takovou zimu, abychom měli tolik zásahů kvůli sněhu, a to ještě v polovině března," konstatoval mluvčí 156. záchranného praporu z Olomouce František Nepšinský.

Pomáhají především speciální záchranné prapory
Za celý loňský rok podle něj vojáci z Olomouce vyráželi do nejrůznějších akcí celkem sedmnáctkrát. "Letos už máme dvanáct zásahů a prakticky pokaždé jsme vyjížděli kvůli sněhu," dodal Nepšinský.

Armáda má pro takové případy po celé České republice šest speciálních záchranných praporů, které pomáhají obyvatelstvu při závažných situacích, které ohrožují životy lidí, zdraví a majetek. Sídlí v Kutné Hoře, Jindřichově Hradci, Rakovníku, Bučovicích, Hlučíně a Olomouci.

Do akce vojáci vyrážejí na vyžádání hasičského záchranného sboru, hejtmana, primátora nebo starostů obcí s rozšířenou působností v případech, kdy kraje nejsou schopny vzniklou krizovou situaci zvládnout vlastními prostředky. - více zde

NASAZENÍ ARMÁDY DO BOJE SE SNĚHEM

měsíc:

počet vojáků:

kusů techniky:

počet zásahů:

Listopad 2005

14

6

3

Prosinec 2005

33

14

7

Leden 2006

420

153

33

Únor 2006

531

142

25

Celkem

998

315

68

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Najdete na iDNES.cz