Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sníh komplikoval jízdu na Vysočině

  13:27aktualizováno  13:27
Holomrazy vystřídalo sněžení. Nad republikou je zataženo. Místy se vyskytuje mrznoucí mrholení nebo déšť. Na horách slabě sněží. Odborníci varují před namrzáním silnic. Větší problémy se v dopravě vyskytly jen na Vysočině. Téměř celé dopoledne na Havlíčkobrodsku blokoval hlavní tah mezi Prahou a Jihlavou porouchaný kamion. Na Žďársku se na silnicích ve vyšších polohách tvoří sněhové jazyky, varuje ABA. Na Olomoucku namrzá rozbředlý sníh. Silničáři vybízejí řidiče k opatrnosti.

Na Vysočině leží sníh a silnice kloužou. Na Havlíčkobrodsku u obce Štoky stál téměř celé dopoledne přes silnici I/38 kamion s letními pneumatikami a porouchanou převodovkou.

"V kopci zůstal stát kvůli poruše na převodovce. Zasahoval do druhého jízdního pruhu. Ostatní vozidla se ho snažila předjet a zablokovala i ostatní pruhy. Vozovka byla v jednom směru neprůjezdná zhruba od sedmi ráno do jedenácti dopoledne," popsal vedoucí havlíčkobrodského dopravního inspektorátu Václav Pejcha.  V úseku fouká vítr a tvoří se sněhové jazyky.

"Řidiči by si měli uvědomit, že jedou na Vysočinu, což je stejné, jako jet na hory. Měli by mít zimní pneumatiky i sněhové řetězy. Neměli by předjíždět kolony," vzkázal Pejcha motoristům.

Kamiony částečně zatarasily i silnice u Chlístova a u Ždírce nad Doubravou.

"Od půl jedné v noci jezdilo všech 29 sypačů a nasmlouvané posily," doplnil Josef Culka z havlíčkobrodské správy a údržby silnic.

"Klouže to všude. Lidi nejsou připravení a sypače dělají co mohou," komentoval situaci na silnicích operační důstojník jihlavské policie. 

Na Žďársku se na silnicích ve vyšších polohách tvoří sněhové jazyky, varuje ABA. Silnice I. tříd tu po chemickém posypu pokrývá asi 20centimetrová vrstva rozježděného sněhu. Vozovky jsou podle ABA sjízdné s maximální opatrností, pod sněhem je náledí.

Hrozí ledovka

Přes Moravu postupuje zvolna k východu okluzní fronta, za kterou bude přechodně proudit teplejší a vlhčí vzduch od jihozápadu. Během pondělka a v noci na úterý se bude zejména v jihozápadní polovině Česka vytvářet při dešti a mrholení ledovka. Během úterý se bude vyskytovat jen ojediněle. Varuje na svém webu Český hydrometeorologický ústav. Výstraha platí do úterní noci pro Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Středočeský, Ústecký, Liberecký, Hradecký, Pardubický, Jihomoravský kraj a Vysočinu.

Předpověď počasí

Dopravní informace

Podobná situace je na Pelhřimovsku, kde napadlo kolem deseti centimetrů. Vane vítr, který v některých místech tvoří jazyky. Na solených úsecích je zhruba třícentimetrová vrstva sněhové kaše.

Kvůli sněhu se s menším zpožděním museli smířit cestující v autobusech. "Autobusy ze všech směrů měly ráno pěti až desetiminutové zpoždění. Ze směru od Budišova to bylo půl hodiny, protože tam ucpal silnici kamion," poznamenal Jiří Špaček, asistent ředitele největšího dopravce na Třebíčsku. "Místní i dálkové autobusy měly ráno zpoždění do třiceti minut," řekl Jiří Hrudka z jihlavského ICOMU.

Policisté a hasiči ze všech okresů Vysočiny zasahovali u drobných nehod. Převážně šlo o auta ve škarpách. "U nehod nedošlo k žádným vážným zraněním ani k úmrtí," konstatoval operační důstojník jihlavských hasičů Pavel Krejčí.

Ani policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově neřešili nic mimořádného. "Nad ránem jsme měli dva ťukance osobních automobilů se zhruba 150 tisícovou škodou. Zranění nebyla," uvedl dozorčí Miloslav Hošek.

Silničáři na jihu Moravy mají největší problémy na dálnicích a tahu Brno-Svitavy, který vede Drahanskou vrchovinou. Příčinou nehod na dálnicích byla zejména rychlá jízda a nedodržení bezpečné vzdálenosti. Na Blanensku komplikují provoz řidiči nákladní aut, kteří s letními pneumatikami nemohou vyjet do kopců. "Cesty jsou ale sjízdné," řekl dispečer krajské údržby silnic Milan Lapčík.

K novým nehodám neustále vyjíždějí policisté z dálničních oddělení. Například v Brně-Chrlicích řešili od rána čtyři. Při jedné se dokonce převrátil kamion. Horší je situace u Domašova na Brněnsku, kde policie vyjížděla již k deseti nehodám. "Naštěstí pokaždé šlo o kolizi bez zranění. Řidiči by měli jezdit mnohem opatrněji," podotkla policejní mluvčí Kamila Janíčková.

Zhruba pěticentimetrová vrstva sněhu pokryla ráno cesty v Karlovarském kraji. Všechny silnice jsou sjízdné. Hlavní tahy jsou po chemickém posypu mokré, na mnoha úsecích leží břečka. Na silnicích druhé a třetí třídy je slabá vrstva sněhu.

"Od neděle máme v terénu všechnu techniku. Na silnici I/6 jezdíme nepřetržitě," řekl karlovarský dispečer.

Opatrnost je nezbytná především na Chebsku, kde sněžení přešlo v mrholení a hrozí tvorba náledí. V regionu jsou tři stupně pod bodem mrazu.

V horských oblastech leží na vozovkách sníh. Mokrá je silnice z Karlových Varů na Boží Dar a tamní přechod do Německa. V Krušných horách napadlo kolem osmi centimetrů sněhu, na silnice vyjely pluhy. Ve Slavkovském lese udržují silničáři sjízdnost pomocí inertních posypů.

Podobná situace je i v Královéhradeckém kraji. Ve vyšších polohách Krkonoš a Orlických hor silničáři sníh odstranili pluhem a komunikace posypali štěrkem. Silnice v podhorských oblastech jsou převážně mokré, místy na nich leží sněhový poprašek do tří centimetrů. V ostatních okresech kraje jsou silnice sjízdné, někde padající sníh přimrzá.

Noční sněžení v Praze žádné velké komplikace nezpůsobilo. Policie spolu se záchrankou musela zasahovat jen u srážky šesti osobních vozů, která se stala krátce před sedmou ráno v Praze-Motole. Nehoda si vyžádala pouze lehká zranění, zablokovala ale dopravu v obou směrech a způsobila vznik zhruba kilometrové kolony.

Hasiči kvůli sněhu zatím zasahovat nemuseli, ani rychlá záchranná služba nemusela vyjíždět častěji než jindy, řekl její mluvčí Jan Škoula.

Sypače vyjely do ulic krátce před druhou ráno.

Ve středních Čechách do rána napadlo od jednoho do 15 centimetrů sněhu. Podle informací okresních dispečinků jsou silnice sjízdné. Na vozovkách nižších tříd místy leží vrstva rozježděného sněhu.

Zřejmě nejvíce sněhu napadlo na Benešovsku. "Všechny vozy jsou venku a není žádný problém se sjízdností," řekl mluvčí benešovské správy a údržby silnic Jiří Januš.

Na Kladensku napadlo do dvou centimetrů sněhu, sjízdnost ale komplikuje mlha. Na Kolínsku silničáři likvidovali první sníh letošní zimy zhruba od tří hodin ráno.

Do tří centimetrů sněhu napadlo také na Kutnohorsku, žádné komplikace v dopravě tam ale nejsou hlášeny. Sjízdné ráno byly i silnice na Mladoboleslavsku, Mělnicku, Příbramsku a v okrese Praha-východ, kde napadlo místy do tří centimetrů sněhu. Většina silnic prvních tříd byla po posypu mokrá.

Všechny silnice v Olomouckém kraji, kde v noci napadlo několik centimetrů nového sněhu, jsou sjízdné. Na mnoha místech však po chemickém posypu rozbředlý sníh znovu namrzá a silnice kloužou.

"Cesty průběžně plužíme a sypeme solí. Napadlo sice jen několik centimetrů, ale silnice kvůli nízkým teplotám i po chemickém posypu namrzají," upozornil dispečer šumperských silničářů. 

Dodal, že průjezdná je i silnice přes Červenohorské sedlo, která se v zimním obdobím často stává pastí zejména pro řidiče těžkých nákladních vozů.

Sjízdné silnice hlásí i okresy Olomouc, Prostějov a Přerov. "Na silnicích však leží kašovité zbytky sněhu, které se drží zvláště ve vyjetých kolejích, což je velmi nebezpečné," upozornila pracovnice přerovské správy a údržby silnic.

Žena odklízí čerstvě napadlý sníh na Dolním náměstí v centru Olomouce, 16. prosince 2002

Pracovníci technických služeb odklízejí sníh z ulic Brna, 16. prosince 2002

Čerstvý sníh zasypal auta v brněnských ulicích, 16. prosince 2002

Traktor shrnuje čerstvý sníh ve Věži na Havlíčkobrodsku, 16. prosince 2002

Nezničitelní Slováčtí cyklisté z Březolup v prvním sněhu, 16. prosince 2002

Pražský hrad pod sněhem, 16. prosince 2002

Dopravní nehoda mezi Věží a Havlíčkovým Brodem, 16. prosince 2002

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci za ANO, ministr zahraničí Martin Stropnický, šéf poslanců Jaroslav...

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz