Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovnu ovládne levice, shodují se průzkumy. Stoupají Věci veřejné

  13:44aktualizováno  15:54
Agentury STEM a Factum Invenio se shodují na "silné čtyřce" politických stran. Vede ČSSD, následuje ODS a s odstupem komunisté a TOP 09. Díky pevnému voličskému jádru by do Sněmovny prošli i lidovci. Stoupá hvězda Věcí veřejných, Factum Invenio jim jako první renomovaná agentura přiznává zisk poslaneckých křesel.

Radek John jako šéf Věcí veřejných sice sněmovní křesla dosud jen vyhlíží, teď se mu ale podle průzkumu hodně přiblížila. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Výsledky obou agentur nelze porovnat přímo. STEM zveřejnil stranické preference (tedy prakticky odpověď na dotaz, koho mají lidé v oblibě) s volebním modelem získaných mandátů. Factum Invenio zase postavilo těžiště průzkumu na procentuálním volebním modelu (pracuje s voliči rozhodnutými dát hlas té či oné straně).

Dlouhodobě vede ČSSD před druhou ODS (podle preferencí STEM je to 28,6 ku 23,2 procenta, podle modelu Factum Invenio 31 ku 25,1 procenta). Obě agentury se také shodují na tom, že třetí nejsilnější jsou komunisté, čtvrtá pak TOP 09.

Podpora poslední zmíněné strany je nápadně stabilní - partaj Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska se za poslední půlrok udržovala ve všech průzkumech STEM mezi 8,3 a 9,2 %.

KDO PROJDE DO SNĚMOVNY

Věci veřejné mají 4,7 %, lidovci 4,3 %, říkají preference podle STEM. Ale lidovci mají více stoupenců, kteří jsou rozhodnutí se voleb účastnit. Proto STEM na základě počtu rozhodnutých voličů operuje s variantou, že sněmovní křesla získají spíše lidovci. Agentura Factum Invenio soudí, že do Sněmovny projdou obě strany.
(Stranické preference neznamenají volební prognózu. Výsledek bývá vyšší, mezi strany se rozdělí hlasy nevoličů.)

V pelotonu menších stran se o první místo přetahují Věci veřejné a KDU-ČSL. Se 4,7, respektive 4,3 % stranických preferencí podle STEM mají Sněmovnu na dosah, potvrzuje to i volební model Factum Invenio. Ten přiznává lidovcům 6,2 % a Věcem veřejným 5,2 %.

V obou průzkumech pohořeli zelení. Jejich volební model podle Factum Invenio (2,2 %) je ještě nižší než preference podle STEM (2,7 %). Druhá zmíněná agentura zaznamenala, že to je nejhorší výsledek zelených od února 2006. V dubnu 2007 jim přitom přiznávala 11,6 % a post třetí nejsilnější strany.

"Voleb se chce podle svého vyjádření zúčastnit 54 % občanů, 14 % svou účast jasně odmítá, nerozhodnuto je 32 % obyvatel ČR. Ochota jít k volbám je nejvyšší od jara roku 2009," konstatuje agentura STEM.

Proč mají Věci veřejné lepší výsledek v preferencích a KDU-ČSL ve volebním modelu? Lidovci se můžou opřít o své tradiční a disciplinované voličské jádro. Takových voličů mají Věci veřejné málo, strana Radka Johna dosud čerpá podporu hlavně mezi zklamanými bývalými voliči jiných stran.

Povolební matematika

Průnik více menších stran do Sněmovny výrazně ovlivní povolební matematiku. Pokud by se za současných preferencí do Sněmovny dostaly jen čtyři nejsilnější strany, v úvahu by připadala prakticky buď jen menšinová vláda ČSSD tolerovaná komunisty, nebo velká koalice ODS a ČSSD.

Pokud by se menší strany do Sněmovny dostaly, teoreticky by byla možná jejich účast v koaličním bloku s ČSSD a TOP 09. Takové řešení by ale znamenalo, že by se buď ČSSD, nebo TOP 09 musela vzdát značné části svého volebního programu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na zdravotnické škole v Brně vládne strach, potvrdila také inspekce

Atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici kritizuje...

Klima nedůvěry a strachu. Tak označuje atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici část ze šesti...

V Česku se trestní stíhání neobjednává, reaguje na Babiše Nejvyšší soud

Soudce Nejvyššího soudu v Brně Pavel Šámal

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal se ohradil vůči výroku premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že v Česku si lze...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz