Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovnou létaly nejsprostší nadávky

  16:39aktualizováno  16:39
Zákon o emisích vzbouřil sněmovnu. Poslanec za ČSSD Josef Hojdar nazval dobytkem ministra životního prostředí Libora Ambrozka. Ten v SMS nazval členy hospodářského výboru vulgarismem penisu. "Seru na to," napsal mimo jiné ministr z mobilu šéfům velkých průmyslových podniků.

Konflikt ve sněmovně vypukl po polední přestávce. Poslanci se vrátili ke druhému čtení vládního návrhu zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.

Kvůli zákonu spolu vedou spory hlavně ministerstvo životního prostředí v čele s lidovcem Ambrozkem a resort průmyslu a obchodu pod vedením sociálního demokrata Milana Urbana.

Poté, co místopředseda sněmovny Ivan Langer zahájil jednání, si vzal slovo šéf sněmovního hospodářského výboru a poslanec za ČSSD Josef Hojdar.

Ten prohlásil, že mu během přestávky volalo několik generálních ředitelů velkých průmyslových podniků, kteří mu pak přeposlali Ambrozkovu SMS. 

Hojdar pak textovou zprávu poslancům přečetl: "Probíhá zákon o emisích. Poslanci hospodářského výboru se chovají jako č... - je tady mládež, tak to nemůžu citovat. Je to horší než válečný stav. V podrobné rozpravě budou navrhovat celé seznamy pozměňováků," citoval Hojdar ze SMS.

Znění Ambrozkovy SMS podle Hojdara:

"Probíhá zákon o emisích. Poslanci hospodářského výboru se chovají jako č... - je tady mládež, tak to nemůžu citovat. Je to horší než válečný stav. V podrobné rozpravě budou navrhovat celé seznamy pozměňováků, které převádějí veškeré kompetence na MPO, Hojdar, Teplík, Schling, Petr, nepochybně všechno připraveno MPO nebo vámi. Seru na to, nenavrhnu zkrácení, zákon nebude ve Sbírce a po novém roce máte smůlu. Alokační plán v Bruselu zakážu Chmelíkovi obhajovat."
V textové zprávě Ambrozek dále varoval, že někteří poslanci ČSSD a ODS budou při projednávání předlohy navrhovat změny ve prospěch ministerstva průmyslu a obchodu a že rychlé přijetí předlohy je ohroženo.

"Seru na to, nenavrhnu zkrácení, zákon nebude ve Sbírce a po novém roce máte smůlu," napsal ministr podle Hojdara.

Hojdar: Ministr se chová jako dobytek
Hojdar pak v reakci na SMS před poslanci nazval Ambrozka dobytkem a škůdcem státu. "Pan ministr Ambrozek se chová jako dobytek," prohlásil poslanec, za což sklidil potlesk v části sálu.

"Pan ministr Ambrozek v této SMS, kterou poslal všem generálním ředitelům po celé republice, píše, že bude škodit tomuto státu. Proto já žádám pana ministra Ambrozka, aby se veřejně omluvil za to, jak se chová k nám jako poslancům," dodal.

Nepřítomného premiéra Stanislava Grosse vzápětí vyzval, aby Ambrozka okamžitě odvolal z funkce.

Následoval opět potlesk v části sálu. Ambrozek ani nikdo jiný na Hojdarova slova však bezprostředně nereagoval.

Ambrozek se za vulgarismy omluví
Ministr Ambrozek dlouho nevycházel ze sálu. Později se k vulgarismům přiznal. "Ovládly mě emoce, protože jsem měl pocit, že zákon se pro Českou republiku vyvíjí špatně," řekl na chodbě reportérovi MF DNES.

"Už přesně nevím, jak zpráva zněla, ale byla podobného znění," dodal.

Poslancům je připraven omluvit se osobně. Pokud by to vyžadovala sněmovna, je ochoten se omluvit i veřejně při schůzi dolní komory. Výzvy k rezignaci ale odmítl.

SMS vzbudila bouřlivé reakce
Dříve než se Ambrozek ke své textové zprávě vyjádřil, vzbudila jeho SMS bouřlivé reakce na straně opozice i jeho lidoveckých kolegů.

"Mě to nepřekvapuje. Poslední dobou se pan Ambrozek chová tímto namyšleným způsobem," prohlásil šéf poslanců opoziční ODS Vlastimil Tlustý.

Znění SMS nechtěli uvěřit ani lidovci. "Něčemu takovému se mi nechce ani věřit," řekl v první reakci lidovecký poslanec Jiří Karas.

První místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal se Ambrozka zastal. "Samozřejmě ho za to nepochválím, ale na odstup z funkce to není," řekl MF DNES.

"Pan Ambrozek se snažil zákonu pomoci. Šéfy podniků chtěl vybudit a šlo mu o dobro státu," dodal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz