Poslanci schválili povinné kvóty pro české potraviny ve větších obchodech

  • 809
Od roku 2022 má být v prodejnách nad 400 metrů čtverečních 55 procent vybraných potravin z české produkce. Změnu zákona o potravinách schválili poslanci. Kvóty by se měly týkat více než sta druhů prodávaných potravin. Schválit to ještě musí Senát i prezident Miloš Zeman.

Po roce 2022 by poměr povinně prodávaných českých potravin rostl o tři procentní body ročně až do roku 2028, kdy by kvóta pro české potraviny měla podle Sněmovny činit minimálně 73 procent.

Ministr zemědělství Miroslav Toman je spokojen.

„Chci vás všechny požádat o to, abyste nakupovali české, moravské a slezské potraviny. Tím pomůžeme absolutně nejvíc. Buďme trošku nacionalisti, co se týká potravin českého zemědělství a naší země. O to vás chci požádat. A to, že ten zákon je potřeba, prosím jenom, abych to trošku odlehčil, podívejte se, když si dáváte kávu, jaké tam lijete mléko tady ve Sněmovně. Všichni tam lijete německé mléko. Takže ten zákon je potřeba,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD.

Pro zákon hlasovalo 66 ze 103 přítomných poslanců. Pro bylo hnutí ANO, ČSSD, KSČM, SPD a tři nezařazení poslanci.

„V praxi to bude znamenat omezování dovozu a samozřejmě zvyšování cen potravin,“ kritizoval to exministr zemědělství Petr Bendl z ODS.

„My se tady bavíme o tom, že diktujeme obchodníkovi, kolik čeho má prodat. To je naprostá absurdita. To prostě nemůže nikdo myslet vážně,“ kritizoval návrh Pirát Radek Holomčík.

Několik hodin po hlasování se od hlasování poslanců svého hnutí distancoval premiér Andrej Babiš.  „Tento návrh jsem neinicioval, ani nepodpořil a považuji ho za zcela zbytečné politické gesto, které je v rozporu s fungováním vnitřního trhu Evropské unie,” uvedl Babiš pro iROZHLAS.cz.

Ochrana se mát týkat českých vajec, masa i zeleniny

Nová povinnost se má vztahovat třeba na vejce, med, květák, zelí nebo česnek. Spadat pod ni bude například čerstvé i chlazené maso hovězí, vepřové, skopové. Kvóta se bude vztahovat i na řepkový nebo slunečnicový olej, mléko, sýry nebo tvaroh.

Kvóty na potraviny mohou narazit v Evropě, agrární komora je vítá

„Jedná se zhruba o 120 základních položek z více než 15 tisíc nabízených,“ řekla poslankyně SPD Monika Jarošová. 

Dá se očekávat, že o zákon o povinných kvótách pro české potraviny bude ještě tuhý boj. Téměř jistě ho zbrzdí Senát s převahou opozice a narazit s ním Česko může i u orgánů Evropské unie. Podle Bendla z ODS to nemůže Evropská komise schválit, když jí to Česká republika předloží k notifikaci.

Před návrhem na zavedení kvót varovali na české potraviny poslance již dříve zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR. 

Za prodej potravin dvojí kvality pokuta až 50 milionů

Za prodej potravin dvojí kvality bude také hrozit pokuta až 50 milionů korun. Původní vládní návrh Sněmovna zmírnila tak, že bude muset jít o podstatně odlišné složení nebo vlastnosti. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

Poslanci přijali pozměňovací návrh trojice poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, Josefa Kotta a Davida Pražáka, který umožní veřejným zadavatelům, například školám nebo nemocnicím, v zadávacím řízení zvýhodnit tuzemské potraviny.

Veřejní zadavatelé budou moci stanovit jako podmínku účasti v řízení na dodávku potravin například místní nebo regionální potraviny z krátkého dodavatelského řetězce.

Hygienické stanice předají dozor nad restauracemi

Dozor nad stravovacími provozy v otevřeném typu stravování, tedy hlavně restauracemi, kavárnami nebo cukrárnami přejde z hygienických stanic na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Prosadil to sociální demokrat Jan Birke.

Marně protestoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Pozměňovací návrh přináší zásadní snížení úrovně ochrany zdraví spotřebitelů zejména před alimentárními nákazami, jako jsou stafylokoková enterotoxikóza, úplavice, žloutenka typu A, tedy onemocnění, jejichž zdrojem je právě člověk, nikoliv potravina,“ varoval poslance Blatný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video