Poslanci vydali k trestnímu stíhání svého kolegu Bronislava Schwarze z hnutí ANO. | foto: Petr Topič, MAFRA

Sněmovna vydala ke stíhání poslance hnutí ANO Schwarze

  • 105
Sněmovna ve čtvrtek vydala ke stíhání poslance hnutí ANO Bronislava Schwarze. Pro hlasovalo 137 poslanců. Zákonodárce je obžalován ze zneužití pravomoci a omezování domovní svobody. Mandátový a imunitní výbor řešil i žádost o vydání Bohuslava Svobody z ODS kvůli případu Opencard, jednání ale přerušil do ledna.

Proti vydání prvního poslance nové Sněmovny hlasovalo 17 z celkem 181 přítomných zákonodárců.

"Nepřišel jsem se do Sněmovny schovávat za imunitu. Kdybych skutek měl zopakovat, tak to udělám. Jednal jsem podle zákona, zastal jsem se slušných lidí," řekl před hlasováním Schwarz.

Současný poslanec byl obžalován kvůli tomu, že v lednu roku 2006 coby vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl do mosteckého bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal.

Okresní soud v Mostě už Schwarze jednou obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání. Verdikt měl padnout krátce před sněmovními volbami, hlavní líčení se však nekonalo, protože Schwarz a jeho právník nepřišli. Zvolením Schwarze do Sněmovny bylo trestní řízení přerušeno, a to až do doby, než poslanci vysloví souhlas s jeho vydáním.

Mandátový a imunitní výbor v pondělí doporučil Sněmovně Schwarze vydat (více čtěte zde).

Výbor bez výsledku řešil žádost o vydání Bohuslava Svobody

Výbor ve čtvrtek posuzoval i žádost o vydání pražského exprimátora Bohuslava Svobody k trestnímu stíhání. Po zhruba hodně a půl ale své jednání do ledna přerušil a žádné doporučení poslancům nedal.

"Byl totiž přednesen návrh na to, aby byly pozvány policejní orgány, aby podaly členům výboru vysvětlení na jejich dotazy. Jsou tam některé pochybnosti, které poslanci vznášeli během rozpravy," uvedla předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS).

Svoboda na jednání dorazil se svým advokátem a odpovídal na otázky členů výboru. Už dříve iDNES.cz řekl, že chce být vydán, aby se před veřejností obhájil a prokázal svou nevinu.

Při odchodu z jednání novinářům řekl, že jeho obvinění je nesmyslné. "Žaloba je v plném rozsahu pro mě nepřijatelná, nic takového se nestalo a vnímám ji jako politický proces. Neobsahuje ani žádný důkaz o tom, že jsem se já nebo někdo z rady dopustil úmyslného trestného činu. To v žalobě není, přestože je takto formulována," uvedl poslanec.

Vydání poslance žádá policie kvůli kauze Opencard. Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Kromě Svobody bylo obviněno ještě devět dalších současných a bývalých radních hlavního města, včetně nynějšího primátora Tomáše Hudečka.

Až poté, co výbor žádost policie projedná a učiní doporučení, budou o věci hlasovat všichni poslanci. Stane se tak na schůzi Sněmovny, která začne v úvodu února.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video