Piráti kritizují, že vláda bojuje proti zastropování zemědělských dotací

  13:25aktualizováno  13:25
S kritikou toho, že vláda Andreje Babiše přiznává, že chce bojovat proti zastropování evropských zemědělských dotací, vystoupili ve Sněmovně Piráti. „Vnímáme poměrně negativně, že naše vláda bojuje proti zastropování zemědělských dotací, nemyslíme si, že to je správný přístup,“ řekl Mikuláš Ferjenčík.

Poslanec Mikuláš Ferjenčík na zasedání celostátního fóra Pirátské strany | foto: Marie Stránská, MAFRA

Kritika takového počínání vlády zazněla při projednávání pozice vlády k víceletému finančnímu rámci Evropské unie na období 2021 až 2027.

„Myslíme si, že naše zemědělství se má transformovat. A bohužel naše vláda má jinou pozici. My si myslíme, že zemědělské dotace je potřeba reformovat, je potřeba ve vztahu k boji se suchem zmenšovat pole, dělat pozemkové úpravy, a z toho důvodu navrhneme usnesení, že sněmovna podporuje, aby v rámci víceletého financování evropského rozpočtu došlo k zastropování plateb velkým podnikatelům,“ uvedl Ferjenčík.

„Bohužel neustále vidím z vládní strany snahu bránit stropování dotací. Nemůžu se ubránit dojmu, že se jedná o konflikt zájmů, který má jeden velmi významný člen této vlády ve vztahu k zemědělským dotacím,“ řekl Ferjenčíkův kolega Mikuláš Peksa už při prvním projednávání víceletého finančního rámce EU. Narážel tím na premiéra Andreje Babiše, jenž převedl svůj Agrofert do dvou svěřenských fondů, aby tím vyhověl zákonu o střetu zájmů.

O tom, že má vláda problém se zastropováním zemědělských dotací, mluvila jak ve čtvrtek, tak před týdnem ministryně financí Alena Schillerová. „Co se týče společné zemědělské politiky, považujeme za problematické jak navrhované úspory, tak i povinné zastropování přímých plateb. Česká republika bude usilovat o zmírnění dopadu zastropování a chceme, aby zastropování zůstalo pouze dobrovolnou možností pro členské státy, tzn. aby si to členské státy dobrovolně stanovily,“ uvedla v debatě o víceletém finančním rámci Evropské unie ministryně za ANO.

Její kolegyně, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dříve uvedla, že v programovém období 2021 až 2027 bude chtít Česká republika zachovat poskytování evropských dotací i pro velké podniky.

Spor o společný základ korporátní daně

Poslanci se při jednání víceletém rozpočtu EU utkali o daně a jiskřilo to mezi ODS a Piráty. „Považuji téměř za skandální, že ten fiskální rámec počítá ve svých zdrojích s vlastními zdroji třeba ve formě jistého procenta ze společného základu korporátních daní, na čemž nebyla v posledních letech v Evropské shoda,“ kritizoval v debatě o víceletém finančním rámci EU Jan Skopeček z ODS.

„Razantně podporujeme, aby byl společný základ z daně právnických osob,“ oponoval mu Pirát Ferjenčík s tím, že naprosto nesouhlasí s pozicí ODS. Podle ministryně Schillerové debata o společném základu korporátních daní již nějakou dobu probíhá a ještě dlouho probíhat bude.

Schillerová mluvila také o tom, že Česká republika má velmi rezervovaný postoj k automatickému navyšování peněz pro různé evropské agentury je jako například Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex. I premiér Babiš opakovaně říká, že než navyšovat peníze této agentuře, mají dostat peníze spíše rovnou státy jako Itálie, Řecko, Malta a Španělsko, aby střežily mořskou hranici evropského kontinentu. 

Česká republika bude podle návrhu Evropské komise moci z nové podoby evropských fondů v rámci politiky soudržnosti v příštím finančním období 2021-2027 získat až 17,8 miliardy eur, to je asi 454 miliard korun. Státy jako Česko, Polsko či Maďarsko získají v příštím víceletém finančním rámci méně, než kolik mají v tom nynějším. Ve stávajícím finančním období 2014-2020 je pro ČR vyčleněno bezmála 24 miliard eur.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Lidé si připomínají úmrtí Václava Havla, čtou úryvky z jeho textů

Lidé na Jungmannově náměstí v Praze vzpomínali na prezidenta Václava Havla (18....

Lidé v Česku si v úterý připomínají výročí úmrtí posledního československého a prvního českého prezidenta Václava...

ANO ochránilo Ťoka před grilováním za D1. Pohrdání občany, míní opozice

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Hnutí ANO se rozhodlo, že ochrání svého ministra dopravy Dana Ťoka před „grilováním“ poslanců kvůli kolabující dálnici...

Úřad vlády se musí zbavit mobilů Huawei, nařizuje Babiš kvůli bezpečnosti

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Premiér Andrej Babiš nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat podle...

Najdete na iDNES.cz