Piráti kritizují, že vláda bojuje proti zastropování zemědělských dotací

  13:25aktualizováno  13:25
S kritikou toho, že vláda Andreje Babiše přiznává, že chce bojovat proti zastropování evropských zemědělských dotací, vystoupili ve Sněmovně Piráti. „Vnímáme poměrně negativně, že naše vláda bojuje proti zastropování zemědělských dotací, nemyslíme si, že to je správný přístup,“ řekl Mikuláš Ferjenčík.

Poslanec Mikuláš Ferjenčík na zasedání celostátního fóra Pirátské strany | foto: Marie Stránská, MAFRA

Kritika takového počínání vlády zazněla při projednávání pozice vlády k víceletému finančnímu rámci Evropské unie na období 2021 až 2027.

„Myslíme si, že naše zemědělství se má transformovat. A bohužel naše vláda má jinou pozici. My si myslíme, že zemědělské dotace je potřeba reformovat, je potřeba ve vztahu k boji se suchem zmenšovat pole, dělat pozemkové úpravy, a z toho důvodu navrhneme usnesení, že sněmovna podporuje, aby v rámci víceletého financování evropského rozpočtu došlo k zastropování plateb velkým podnikatelům,“ uvedl Ferjenčík.

„Bohužel neustále vidím z vládní strany snahu bránit stropování dotací. Nemůžu se ubránit dojmu, že se jedná o konflikt zájmů, který má jeden velmi významný člen této vlády ve vztahu k zemědělským dotacím,“ řekl Ferjenčíkův kolega Mikuláš Peksa už při prvním projednávání víceletého finančního rámce EU. Narážel tím na premiéra Andreje Babiše, jenž převedl svůj Agrofert do dvou svěřenských fondů, aby tím vyhověl zákonu o střetu zájmů.

O tom, že má vláda problém se zastropováním zemědělských dotací, mluvila jak ve čtvrtek, tak před týdnem ministryně financí Alena Schillerová. „Co se týče společné zemědělské politiky, považujeme za problematické jak navrhované úspory, tak i povinné zastropování přímých plateb. Česká republika bude usilovat o zmírnění dopadu zastropování a chceme, aby zastropování zůstalo pouze dobrovolnou možností pro členské státy, tzn. aby si to členské státy dobrovolně stanovily,“ uvedla v debatě o víceletém finančním rámci Evropské unie ministryně za ANO.

Její kolegyně, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dříve uvedla, že v programovém období 2021 až 2027 bude chtít Česká republika zachovat poskytování evropských dotací i pro velké podniky.

Spor o společný základ korporátní daně

Poslanci se při jednání víceletém rozpočtu EU utkali o daně a jiskřilo to mezi ODS a Piráty. „Považuji téměř za skandální, že ten fiskální rámec počítá ve svých zdrojích s vlastními zdroji třeba ve formě jistého procenta ze společného základu korporátních daní, na čemž nebyla v posledních letech v Evropské shoda,“ kritizoval v debatě o víceletém finančním rámci EU Jan Skopeček z ODS.

„Razantně podporujeme, aby byl společný základ z daně právnických osob,“ oponoval mu Pirát Ferjenčík s tím, že naprosto nesouhlasí s pozicí ODS. Podle ministryně Schillerové debata o společném základu korporátních daní již nějakou dobu probíhá a ještě dlouho probíhat bude.

Schillerová mluvila také o tom, že Česká republika má velmi rezervovaný postoj k automatickému navyšování peněz pro různé evropské agentury je jako například Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex. I premiér Babiš opakovaně říká, že než navyšovat peníze této agentuře, mají dostat peníze spíše rovnou státy jako Itálie, Řecko, Malta a Španělsko, aby střežily mořskou hranici evropského kontinentu. 

Česká republika bude podle návrhu Evropské komise moci z nové podoby evropských fondů v rámci politiky soudržnosti v příštím finančním období 2021-2027 získat až 17,8 miliardy eur, to je asi 454 miliard korun. Státy jako Česko, Polsko či Maďarsko získají v příštím víceletém finančním rámci méně, než kolik mají v tom nynějším. Ve stávajícím finančním období 2014-2020 je pro ČR vyčleněno bezmála 24 miliard eur.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Soud Šišku za OKsystem nepotrestal. Současný trest je dostatečný, míní

Exnáměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) před

Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška zneužil svou pravomoc, když v době působení v úřadu vydíral...

Poche skončí jako tajemník na ministerstvu zahraničí k prvnímu listopadu

Europoslanec Miroslav Poche na ministerstvu zahraničí

Miroslav Poche skončí ve funkci politického tajemníka na ministerstvu zahraničí. Nově jmenovaný ministr Tomáš Petříček...

Hilšer kritizuje ponížené jednání Vondráčka v Moskvě. Má obavy z Ruska

Nový senátor Marek Hilšer, který ohlásil vstup do klubu Starostové a nezávislí.

Nový senátor Marek Hilšer při svém prvním vystoupení v horní komoře parlamentu kritizoval šéfa Sněmovny Radka Vondráčka...Najdete na iDNES.cz