Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna: Topolánku, Nečasi a Langře, odstupte!

  10:02aktualizováno  16:58
Poslanecká sněmovna vyzvala k odstoupení premiéra Mirka Topolánka a ministry Ivana Langera a Petra Nečase. Toto usnesení je pouhou slovní deklarací a prakticky nic neznamená. Jednání poslanců ovlivnila policejní zpráva, která podle ODS svědčí o odposlechu politiků.

JEDNÁNÍ SNĚMOVNY JSME SLEDOVALI ON-LINE

"Neposunuli jsme se nikam dál, než jsme byli v deset hodin," komentoval před pátou hodinou jednání poslanec KDU-ČSL Pavel Severa.

Poslanci ale nakonec hlasovali o usnesení navrženém ČSSD. Schválilo ho 90 poslanců, 76 bylo proti.

Podle tohoto usnesení má odstoupit premiér a jeho dva ministři, jejich chování prý bylo nekompetentní a nezodpovědné. Většina přítomných poslanců rovněž souhlasila s usnesením, že tito tři politici vznesli vůči minulé vládě Jiřího Paroubka obvinění bez důkazů.

Pospíšil: Napíchnuto bylo 46 telefonů
Z nejnovějších informací vyplývá, že "páteční rozbušku" zřejmě spustil policejní odbor zvláštních činností. Právě z něho odešel dopis, kvůli kterému zasedala ráno vláda a poté utajeně i Poslanecká sněmovna.

Samotné jednání se postupně změnilo v dlouhý maraton politických vystoupení, kdy ubýval počet poslanců v jednacím sále.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dokonce s utajovanou informací vystoupil na samotném zasedání Sněmovny. Podle něj měla být v Poslanecké sněmovně odposlouchávána řada telefonů.

"Státní zástupce nařídil odposlech celkem 46 telefonních účastnických stanic na dobu do 5.12. 2006. Podle znění příkazu jsou uživateli těchto stanic tři policisté, dva politici, dva novináři a jeden lékař. Jeden z policistů má být uživatelem sedmi telefonů, druhý čtyř a třetí jednoho. První z politiků má užívat devatenáct telefonů a druhý deset. Jeden z novinářů je uživatelem dvou telefonů, druhý jednoho," řekl Pospíšil.

Zároveň uvedl, že 31 odposlechů ze 46 bylo ukončeno na základě pokynu Inspekce ministerstva vnitra 20. září - v den, kdy špičky vlády začaly o odposleších veřejně mluvit.

"V této zemi je možné odposlouchávat a nasadit operativní techniku v prostorách Poslanecké sněmovny. Takový je stav demokracie šestnáct let po roce 1989 v této zemi," dodal ministr.

Někteří poslanci ho vzápětí obvinili z porušení zákona, protože podle nich neměl právo takové informace veřejně sdělil. Pospíšil reagoval tvrzením, že svůj postup prý konzultoval s několika právníky.

Ještě před svým vystoupením ve Sněmovně naznačil Pospíšil v kuloárech, že utajený materiál dává za pravdu ODS v tom, že jsou politici a novináři odposloucháváni. "V zásadě to potvrzuje výroky představitelů ODS," řekl doslova Pospíšil.

Zároveň kritizoval vystoupení nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké, která byla před několika dny jiného názoru. - více zde

Jak byli odposloucháváni dva politici
Vystoupení Pospíšila přineslo i některé naprosto konkrétní informace o odposleších dvou politiků, jejichž jména ministr nesdělil a zatím nejsou ani známa.

"Z devatenácti přístrojů jež má dle příkazu k odposlechu užívat první z politiků, je jeden telefon registrován na jeho jméno, šest stanic na jména jiných různých fyzických osob, tři na jistý magistrátní úřad, jeden na jeho politickou stranu, jeden na autorizované servisní středisko pro mobilní telefony a sedm jsou předplatné na anonymní karty," citoval ze zprávy Pospíšil s tím, že by ho zajímalo, jak orgány činné v trestním řízení přišly na tato číslo, a jak se dopátraly toho, že tento politiky všech 19 přístrojů využívá, když jsou registrovány na někoho jiného, než je on sám.

K druhému politikovi ministr sdělil: "Z deseti přístrojů dle příkazu užívaných druhým z politiků jsou tři registrovány na poslanecký klub politické strany s uvedením jeho jména, jeden je registrován na jméno zcela jiného politika této strany, jeden na právnickou osobu, jeden na ženu stejného příjmení a čtyři jsou předplacené karty. Opět stejná otázka: Jak byl takovýto široký okruh spojen s jedním politikem? Mělo by nás to, dámy a pánové, všechny zajímat."

ČSSD nadále trvá na omluvě
Sociální demokraté během zasedání Sněmovny několikrát zopakovali, že trvají na omluvě od členů Topolánkovy vlády.

Nově zveřejněné policejní informace od ODS podle nich odvádějí pozornost od podstaty problému, a tím je podle nich obvinění, že minulá vláda Jiřího Paroubka si objednala "špehování" politiků ODS a novinářů.

"Tato schůze se věnuje tiskové konferenci, na které byla obviněna sociální demokracie. Vláda, která tu nedávno byla, byla obviněna z fízlování a z toho, že celý případ Kubiceho zprávy použila, jak řekl Petr Nečas, jako záminku k odposlouchávání novinářů a politiků nepohodlných bývalé vládě," uvedl poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Vy nejste schopni vyvodit odpovědnost z toho, co jste způsobili. Řekli jste, že čelíme historickému skandálu, řekli jste, že v této zemi se fízluje," podotkl Zaorálek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...Najdete na iDNES.cz