Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna snížila platy státních zaměstnanců jen o čtyři procenta

  13:00aktualizováno  13:20
Platy ústavních činitelů se podle Sněmovny příští rok sníží o čtyři procenta, stejně jako mzdy státních zaměstnanců. Ušetří se tak 126,7 milionu korun. Návrh nyní posoudí Senát.

Strana zelených neuspěla s návrhem o dvojnásobné snížení platů. Ani ČSSD neprosadila snížení platů o pětinu a rozšíření okruhu představitelů státní moci, jichž by se to mělo týkat.

vzpoura v čssd

ČSSD navrhovala snížit platy o dvacet procent, pro tento návrh však hlasovala pouze třetina poslanců sociální demokracie.

Vyšší snížení by totiž podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky mohlo být zpochybněno u Ústavního soudu.

Republiková rada Soudcovské unie nicméně ve čtvrtek i vládou navrhované čtyřprocentní snížení platů soudcům označila za neústavní.

Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník přitom ještě v pondělí řekl, že pokud se mají snižovat platy zaměstnancům státu, tak potom všem stejně. Soudci by podle něj měli zásadní problém s poklesem mezd o pětinu.

Čtyřprocentní snížení se podle Šimerky týká asi 4 800 lidí. V případě zhruba 3 500 představitelů státní moci a soudců státní rozpočet podle vlády ušetří na výdajích v příštím roce kolem 95,5 milionu korun. Za 1 300 státních zástupců úspora představuje přibližn 31,2 milionu korun, uvedla vláda v předloze.

Snížení platů státem placených zaměstnanců, které vláda prosadila v rámci balíčku úspor ke snížení schodku státního rozpočtu na 162,8 miliardy korun, by mělo ušetřit asi sedm miliard korun. Již dříve vláda zmrazila platy úředníkům, což přinese úsporu 2,7 miliardy korun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz