Ministryně Karla Šlechtová věnovala zákonu o pohřebnictví velkou energii. V kanceláři na ministerstvu měla dokonce několik rakví

Ministryně Karla Šlechtová věnovala zákonu o pohřebnictví velkou energii. V kanceláři na ministerstvu měla dokonce několik rakví | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslanci budou schvalovat „vášeň“ Šlechtové, nová pravidla pro pohřebnictví

  • 26
Karla Šlechtová, ministryně, která neváhala do své kanceláře umístit skutečné rakve, se dočká. Poslanci budou schvalovat zákon o pohřebnictví, o nějž se Šlechtová zajímá s velkou vášní. „Já jsem ta krematoria objela, několik pohřebních služeb, byla jsem v tom procesu od A do Z. Pouštěla jsem rakev s nebožtíkem do spalu, viděla jsem ten žeh,“ říkala dříve poslancům.

Jedna ze zásadních věcí, která se po přijetí zákona změní, je ta, že bude přesně dané, jaké podmínky musí rakev splňovat. Bude moci být papírová, ale pětivrstvá, aby z ní nebožtík nepropadl.

Člověku, který objedná pohřeb, bude muset pohřební služba dát detailní informace. „Aby tam bylo konkrétně vymezeno, za co platí, co koupil. A pokud bude chtít, bude moct vidět v krematoriu samotný žeh,“ řekla ministryně Šlechtová poté, co zákon projednal výbor pro veřejnou správu.

Pohřební služby budou také například nově muset mít zvláštní místnost pro úpravu zemřelých. „Upravovat zesnulé na chodbách je nepřípustné. Provozovatelé pohřebních služeb budou mít dva roky na to, aby si úpravnu vytvořili,“ uvedla Šlechtová.

Návrh zákona počítá i s novým trestným činem, hanobení lidských pozůstatků. To má zabránit nešetrnému zacházení s mrtvými v některých pohřebních službách.

„Zavádíme kontroly ze strany státu, ministerstva pro místní rozvoj, ze strany krajů, ze strany obcí. Pokud někdo podniká správně, řádně, čistě a důstojně se stará o zemřelé osoby, tak pro něj to nebude problém,“ zdůraznila již dříve ministryně. „Budeme kontrolovat pohřební služby, krematoria, technologie pecí a podobně,“ slíbila.

Významná změna, kterou přinese zákon o pohřebnictví, se bude týkat také pohřbívání mrtvě narozených dětí, které se nyní pokládají za odpad. Nově by rodiče mohli rozhodnout o pohřbení ostatků, na rozmyšlenou by měli čtyři dny. Podmínkou bude, že plod narozený bez známek života bude muset mít 500 gramů a víc, nebo to bude po dvacátém druhém dokončeném týdnu těhotenství, nebo alespoň 25 centimetrů dlouhý.

Vystavovat už po přijetí zákona nebude možné tělo zemřelého bez jeho předchozího souhlasu. Šlechtová si přeje, aby to do budoucna zatrhlo výstavy typu „Bodies“, což je výstava pravých lidských těl a orgánů, které jsou ošetřeny a stabilizovány speciální konzervační metodou.

I když měli poslanci zákon o pohřebnictví na programu již ve středu, ve vymezeném čase do 14 hodin, kdy se definitivně schvalují zákony, se k hlasování vůbec nedostali, ač šlo o druhý bod jednání. Předcházel mu totiž jiný důležitý zákon, který předložila také Šlechtová - stavební zákon. Poslanci k němu předložili několik stovek pozměňovacích návrhů a nakonec ho také přijali (více zde). Na pravidla pro pohřebnictví tak dojde až v pátek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video