Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci schválili všechna zákonná opatření, rokovali do pozdního večera

  19:44aktualizováno  22:20
Nová Sněmovna schválila všechny čtyři zákonná opatření Senátu. Týkají se změny daňových zákonů, daně z prodeje nemovitosti, navýšení plateb za státní pojištěnce a veřejných zakázek. Poslední z opatření, která Senát přijal v době rozpuštění Sněmovny, zákonodárci odhlasovali až po 22. hodině.

Poslanci schvalují zákonná opatření Senátu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zákonné opatření o změně daňových zákonů souvisí s rekodifikací občanského zákoníku. Norma například upravuje zdaňování investičních fondů. Pro hlasovalo 149 poslanců.

Zákonodárci v doprovodném usnesení vyzvali budoucí vládu, aby zanalyzovala dopad nového občanského zákoníku a nejpozději do konce roku 2014 navrhla novelu odstraňující případné nedostatky.

Poslanci zvolili do čela Sněmovny Jana Hamáčka

Další z přijatých norem stanovuje, že daň z prodeje nemovitosti bude dál platit prodávající, a ne kupující, jak se původně uvažovalo. Zákonné opatření schválilo 172 zákonodárců.

Část poslanců v dlouhé rozpravě požadovala odklad nového občanského zákoníku, který má začít platit 1. ledna 2014. Premiér v demisi Jiří Rusnok, jehož vláda všechna zákonná opatření připravila, to ale už dříve odmítl. Svůj postoj zopakoval i ve středu.

Většina poslanců se shodla, že navzdory výhradám s občanským zákoníkem je nutné zákonná opatření schválit. "Nejsme spokojeni s daňovými změnami. Nezbývá nám ale nic jiného, než toto opatření podpořit, aby zákoník mohl vstoupit v platnost," uvedl například exministr financí Miroslav Kalousek.

"Pokud se zákonná opatření neschválí, padne občanský zákoník pod stůl a máme malér. Měli bychom být zodpovědní lidé a nezahodit třináctiletou práci," vyzvala zákonodárce ministryně spravedlnosti Marie Benešová.  

Platba za pojištěnce se navýší o 4,7 miliard korun ročně

Poslanci (zejména ti s titulem MUDr.) zevrubně projednávali i navýšení platby za zdravotní pojištěnce o 4,7 miliard korun ročně. Nakonec jich pro opatření hlasovalo 139, proti bylo 28. Stát tak přidá peníze na pojištění dětí, seniorů či nezaměstnaných. 

"Zdraví chceme být všichni, chceme být ošetřováni nejlepšími metodami. Do toho stojí za to investovat," apeloval na poslance ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Poslední bod - zákonné opatření o zadávání veřejných zakázek - schválilo 166 poslanců. Limit pro malou veřejnou zakázku u stavebních prací se zvýší z tří na šest milionů korun, předloha také upravuje nadlimitní zakázky.

Řada poslanců si odbyla své první sněmovní vystoupení. "Nechte mě si vychutnat chvíli, kdy poprvé hovořím v dolní komoře parlamentu," řekla u řečnického pultu Věra Jourová z ANO, na pár vteřin se odmlčela a teprve pak se pustila do svého příspěvku.

Senát může podle ústavy přijímat zákonná opatření v případě rozpuštění Sněmovny, a to jen ve věcech, které nesnesou odkladu. Prezident Miloš Zeman čtveřici norem podepsal na konci října (více čtěte zde).

Sněmovna má povinnost na svém prvním jednání zákonná opatření projednat a zpětně potvrdit jejich účinnost. Pokud zákonné opatření neschválí, přestane v budoucnu platit. Strany pravděpodobné budoucí koalice - ČSSD, ANO a KDU-ČSL - ale už dopředu avizovaly, že podpoří všechna zákonná opatření.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Najdete na iDNES.cz