Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna schválila zákon o střetu zájmů

  10:02aktualizováno  10:02
Poslanci drtivou většinou schválili zákon o střetu zájmů. Měl by zpřísnit kontrolu majetku politiků. Nově se týká širšího okruhu lidí, kteří zastávají veřejné funkce. Za porušení normy jim budou hrozit až statisícové sankce.
Pro návrh zvedli ruku skoro všichni přítomní poslanci. Ilustrační foto.

Pro návrh zvedli ruku skoro všichni přítomní poslanci. Ilustrační foto. | foto: Václav PancerMF DNES

Pro zákon zvedlo ruku 147 ze 155 přítomných poslanců. Zbytek se hlasování zdržel. Návrh zákona poslancům předložil ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Norma například zakazuje veřejnému činiteli během jednoho roku po odchodu z funkce nastoupit do firmy, o které v předchozích třech letech rozhodoval. Ze zákona naopak vypadla kontrola majetku manželek a manželů politiků.

Pokud začne zákon platit, je každý veřejný funkcionář povinen také oznámit nabytí jakýchkoliv peněžitých či materiálních darů a výhod, pokud jejich souhrnná hodnota v kalendářním roce přesáhne 100 tisíc korun. Do souhrnu se přitom nezapočítávají dary s cenou do 10 tisíc korun.

Za porušení zákona bude hrozit sankce ve výši až půl milionu korun. Poslanci navíc rozhodli, že budou muset přiznávat příjmy už od sto tisíc korun; vláda navrhovala limit 300 tisíc korun. Nad dodržováním zákona bude bdít Nejvyšší správní soud.

Kdo si musí dávat pozor
Zákon se týká ministrů, poslanců, senátorů, soudců, členů Komise pro cenné papíry, bankovní rady ČNB a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, ředitelů zpravodajských služeb a krajských a obecních zastupitelů, kteří za funkci berou plat.

Novým zákonem by se měli řídit také policisté, státní zástupci, členové statutárních, řídících, dozorčích a kontrolních orgánů, mimo jiné i řídící pracovníci Pozemkového fondu, Fondu národního majetku a Konsolidační agentury.

Poslanci ale zároveň chtějí chránit funkcionáře před zneužitím údajů o jejich majetku a příjmech. Zavedli proto evidenci přístupů do elektronické evidence s těmito údaji. Bude zaznamenávat, kdo do databáze vstoupil, a o co se zajímal.

Zákon by měl nabýt účinnosti 1. ledna 2007. Předlohu ale ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.

Jak se zákon rodil

První zákon o opatřeních souvisejících se s ochranou veřejného zájmu a o neslučitelnosti některých funkcí, tedy takzvaný zákon o střetu zájmů, schválila v roce 1992 Česká národní rada. Zákon se ale vztahoval pouze na poslance a členy vlády. Několikrát byl novelizován.

V listopadu 2004 prošla Sněmovnou novela, podle níž by například zastupitelé krajů měli zveřejňovat vedlejší příjmy a majetkové poměry. Norma zakazovala zastupitelům vést organizace zřízené nebo vlastněné krajem či obcí. Senát v lednu 2005 novelu zamítl.

Loni v únoru Sněmovna přehlasovala Senát a zákon tak s výjimkou jediného bodu nabyl 1. března účinnosti. Ústavní soud ale dostal několik stížností na spornou novelu a s okamžitou platností ji zrušil. V červenci vláda přijala nový návrh, který nyní schválila Sněmovna.
Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...Najdete na iDNES.cz