Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna schválila odložení státních maturit

  15:01aktualizováno  15:37
Poslanci podpořili drtivou většinou odklad státních maturit na rok 2010. Původně měly být už příští rok, studenti ale proti návrhu protestovali. Novelu musí ještě schválit Senát.
Ke společným maturitám by měli studenti vyrazit poprvé v roce 2010. Ilustrační foto

Ke společným maturitám by měli studenti vyrazit poprvé v roce 2010. Ilustrační foto | foto: Jan StrouhalMF DNES

S návrhem souhlasilo 152 poslanců ze 182 přítomných. Proti byl pouze jeden. Zatím platný zákon počítá s tím, že nově se bude maturovat poprvé už v roce 2008.

Většina poslanců se ale přiklonila k názoru, že spuštění společných maturit není připraveno a teď by způsobilo víc škody než užitku.

Norma, kterou nyní pustila dolní komora do Senátu, počítá s tím, že v roce 2010 by měli studenti poprvé skládat společné maturity z češtiny a cizího jazyka, z volitelného předmětu ještě o dva roky později.

Za odklad státní maturity v květnu v Praze demonstrovalo asi deset tisíc studentů. - více zde

Se společnou maturitou přitom často souhlasí, problém ale vidí v její navržené formě. Zavedení zkoušky by nevadilo ani letošní maturantce Lence Hanákové, která na plzeňské obchodní akademii absolvovala zkušební kolo.

"Zdálo se mi, že na některé věci bylo málo času, a také mi nevyhovoval způsob prověřování znalostí. Například čeština mi připomínala spíše novinářskou práci, protože byla hodně založená na úpravě textu," popsala.

Jednotné maturity by podle ní mohly pomoci ke sjednocení úrovně jednotlivých škol. "Byla by vytvořena určitá hranice, které by absolventi střední školy při maturitě měli dosáhnout. Současná podoba umožňuje školám, aby i maturity přizpůsobily své úrovni, která ale není nijak kontrolovaná," dodala.

Také podle ředitelky Gymnázia Plasy na Plzeňsku Markéty Lorenzové mohou být maturity přínosem. Její škola se letos zapojila do zkušebního testu Maturita nanečisto.

"Myslím, že by mohly přispět k vyrovnání a udržení přibližně stejné úrovně výuky v různých typech škol. Maturitní vysvědčení by mělo být zárukou toho, že jeho držitel má konkrétní znalosti a dovednosti," řekla.

Podle Lorenzové by ale výsledky státních maturit měly být využity i dále. "Pokud je zavedeme, měly by sloužit třeba jako součást podmínek přijímacího řízení na vysokou školu," vysvětlila.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz