Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

19:55
Vážení čtenáři, on-line reportáž z jednání Sněmovny o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání končí. Děkujeme za pozornost!
19:52
Podle Rudolfa Kozáka, kandidáta do Senátu za ČSSD, má Parkanová jedinou možnost. "Neskrývat se, neschovávat se za své politicky silnější stranické kolegy a nechat rozhodnout nezávislý soud. Jen ten může rozptýlit pochybnosti nebo určit vinu v miliardovém obchodě," uvedl v prohlášení.
19:51
Parkanová je už pátým poslancem, kterého současná Sněmovna zbavila imunity. Před ní to byli Vít Bárta a Jaroslav Škárka (30. srpna 2011), David Rath (5. června 2012) a Otto Chaloupka (12. června 2012). Celkem bylo od roku 1993 vydáno k trestnímu stíhání osmnáct poslanců, přičemž Josef Krejsa za extremistickou stranu Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa byl vydán dokonce ve dvou případech.
19:19
"Poslankyně Parkanová zřejmě nemohla spáchat trestný čin porušením povinnosti, kterou neměla. I já jsem ale hlasovala pro vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. V první řadě musím říci, že nepovažuji své hlasování ani rozhodnutí Sněmovny za verdikt o vině Vlasty Parkanové. Neznamená totiž nic jiného, než že poslankyně bude dále stíhána, vyšetřována a případně souzena. To vše při zachování presumpce neviny," uvedla po hlasování Karolína Peake.
19:11
Lubomír Zaorálek poté ukončil dnešní schůzi.
19:11
Parkanová obratem rezignovala na funkci místopředsedkyně Sněmovny. "Z veřejného života určitě neodejdu, na to mám svoji zemi příliš ráda," řekla.
19:10
Poslanci vydali Vlastu Parkanovou k trestnímu stíhání v kauze letounů CASA. Pro vydání bývalé ministryně obrany hlasovalo 117 poslanců, proti 45.
  • Vlasta Parkanová se po hlasování, kterým byla zbavena imunity, vzdala funkce

    Vlasta Parkanová se po hlasování, kterým byla zbavena imunity, vzdala funkce místopředsedkyně Sněmovny. (11. července 2012) / Autor: ČTK

19:08
Podrobná rozprava taktéž skončila a blíží se hlasování.
19:07
Obecná rozprava skončila, začíná rozprava podrobná. Slovo dostal předseda mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka a čte usnesení, o kterém bude poté Sněmovna hlasovat.
19:05
"Můžete prohlasovat i to, že voda teče do kopce, jste Poslanecká sněmovna," uvedl při svém dalším projevu Kalousek.
19:02
"Ano, je to unikát. Nelítá, nic neuveze a jeho zbraňový systém nefunguje. Takových letadel na světě moc není," pobavil Sněmovnu Stanislav Křeček.
19:00
"Posudek je škvár, je to hnůj, ale vydejte ji," zakončil Kalousek pokračování svého řečnění.
18:51
Kalousek v dalším vystoupení zopakoval, že pro nákup letounů nebylo možné vypracovat znalecký posudek, protože jsou unikátní. Jeho projev skončil hádkou se Zaorálkem, který ho od pultíku vyhnal s tím, že mu dal slovo v domnění, že se hlásí s faktickou, a tedy časově omezenou poznámkou.
18:34
Petr Skokan vyzval ministra Kalouska, aby řekl, zda mu někdy vyhrožoval. Kalousek odmítl na jeho slova reagovat a mluví k Janě Černochové a dalším předchozím řečníkům.
18:30
Následuje řada faktických poznámek o tom, jestli by mělo být jednání mandátového a imunitního výboru přístupné všem poslancům, nebo ne. Debatu utnul až Vítězslav Jandák slovy o viditelné netrpělivosti Miroslava Kalouska.
18:25
Černochová se v náznaku vrátila k tomu, že před několika týdny nebyla vpuštěna na jednání mandátového a imunitního výboru, který právě řešil Parkanovou. Všichni poslanci by podle ní měli mít stejné informace. "Budu hlasovat pro vydání. Ve všech předchozích případech jsem věděla proč, dnes mám pochybnosti," prohlásila.
18:22
Podle Jany Černochové není imunita výmyslem. Neznamená ale, že pokud byl spáchán trestný čin, neměl by být potrestán.
18:17
Jan Husák za tři roky ve Sněmovně zažil několik hlasování o zbavení poslance imunity. Případ Vlasty Parkanové je podle něj nejjasnějším případem, proč je potřeba poslanecké imunity. Bude prý hlasovat proti jejímu vydání.
18:12
Michal Babák chce srovnat hlasování o vydání Otto Chaloupky a současné jednání o Vlastě Parkanové. Věnuje se výši částek, o které se v jejich případech jedná.

Diskuse


Sawy: A poslanec Benda se zdrzel hlasovani! Nevim, jen jsem si tipnul, Ten hoch je takovy rozhodny. :o) (19:24)

smrtka.smrtici: a je to (19:10)

Sawy: Kalouskovi kvetou ty alkoholicke zilky v obliceji, co? (17:35)

Beast: už řeční :-/ (16:50)