Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna reprezentantů rozhodne o Clintonovi

  9:07aktualizováno  9:07
- Sněmovna reprezentantů by měla ve čtvrtek rozhodnout o Clintonově budoucnosti. Poslanci bdou hlasovat o zahájení procesu sesazení Clintona kvůli jeho postupu při šetření sexuální aféry se stážistkou Minikou Lewinskou. Většina Američanů je podle posledních průzkumů přesvědčena, že Sněmovna reprezentantů Kongresu USA se sice vysloví pro odvolání prezidenta Billa Clintona z úřadu, ale Senát návrh odmítne.

O osudu prezidenta rozhodnou především hlasy umírněných Republikánů, kteří se nemohou rozhodnout pro či proti jeho sesazení. Podle CNN jsou ti, kteří veřejně oznámili, že nejsou rozhodnuti, pod stále sílícím tlakem republikánů, kteří usilují o Clintonovo sesazení, a Bílého domu, jenž se je naopak snaží získat na svou stranu.
Craig nevyloučil možnost, že by prezident ještě před hlasováním vystoupit před sněmovnou. Učinit by to ale mohl jen v případě, že by byl vedením sněmovny pozván.
Ve Sněmovně reprezentantů je 228 republikánů, 206 demokratů a jeden nezávislý poslanec, který zpravidla hlasuje společně s demokraty.
Právní výbor sněmovny schválil čtyři články impeachmentu, čili procesu sesazení prezidenta, z nichž první a druhý bod jej obviňuje z křivé přísahy, třetí z bránění průchodu práva a čtvrtý ze zneužití pravomocí při vyšetřování aféry.

Bill Clinton, který čelí procesu odvolání z úřadu kvůli svému postupu při šetření sexuální aféry se stážistkou Monikou Lewinskou, v pondělí prohlásil, že sesazení hlavy státu není v zájmu USA. "Nemyslím, že v zájmu Spojených států a amerického lidu je proces odvolání a řízení v Senátu," řekl Clinton novinářům v úvodu své schůzky s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem v pásmu Gaza.

Aféra Billa Clintona se stážistkou Monikou Lewinskou se v Kongresu zřejmě dostane dál než nejslavnější politický skandál americké historie Watergate.
Právní výbor Sněmovny reprezentantů na svých zasedáních v pátek a v sobotu schválil díky republikánské převaze čtyři články ústavní obžaloby, impeachmentu, prezidenta Clintona. Obvinil jej z křivé přísahy, z maření výkonu spravedlnosti a zneužití pravomocí. Doporučil tak sněmovně, aby Clintona vydala ústavní obžalobě v Senátu, který jej dvoutřetinovou většinou hlasů může zbavit prezidentského úřadu.
Sněmovna zahájí projednávání impeachmentu na svém mimořádném zasedání ve čtvrtek. V případě, že doporučení výboru sněmovna přijme, což se nyní zdá pravděpodobné, Clinton se po 130 letech stane druhým prezidentem v dosavadní historii USA, o jehož setrvání ve funkci bude rozhodovat Senát. K odsouzení Andrewa Johnsona v roce 1868 chyběl v Senátu jediný hlas, hlavní aktér aféry Watergate Richard Nixon rezignoval v roce 1974 po hlasování právního výboru.
"Ano, myslím, že prezident Clinton by měl odstoupit," prohlásil v neděli republikánský předseda právního výboru Henry Hyde. Zároveň dodal, že Clintonova rezignace by byla "rychlým a radikálním" ukončením skandálu, který visí nad ním v podstatě již celý rok.
Nicméně prezident Bill Clinton dal včera v Izraeli najevo, že rezignovat nehodlá. "Nemám vůbec v úmyslu odstoupit. To mě nikdy nenapadlo," uvedl Clinton.
Schválení impeachmentu ve sněmovně vyžaduje podporu nadpoloviční většiny přítomných poslanců (218 při plné účasti). Clinton tak potřebuje získat dosud nerozhodnuté umírněné republikány a přesvědčit konzervativní demokraty, kteří hlasovali v říjnu pro zahájení impeachmentu. Dosud nerozhodnutí od Clintona očekávali zejména otevřené přiznání ke lži. To ale z jeho úst v pátečním projevu nezaznělo. "Myslím, že by to bylo důležité prohlášení," uvedl Rick Lazio, který patří do tábora umírněných republikánů. Clintonovi stoupenci však tvrdí, že se nemohl přiznat ke lži, protože sám věří, že nelhal. Právníci Bílého domu pak argumentují, že by se tím zvýšila možnost případného obvinění z trestných činů po skončení jeho volebního období. "Kdyby to udělal, řekli by, že má být sesazen, protože se přiznal ke zločinu," uvedl Lanny Davis, bývalý poradce Bílého domu.
"Je to smutný den pro Ameriku, když se extrémní jedinci jedné strany snaží sesadit prezidenta na základě stranického hlasování v Kongresu, který již nebyl zvolen a končí své volební období a nedovolí svým členům hlasovat podle jejich svědomí," komentoval sobotní hlasování zvláštní poradce Bílého domu Gregory B. Craig.
Demokraté se teď snaží opět apelovat na výsledky listopadových voleb, kdy republikánům kampaň zaměřená na Clintonovo sesazení přinesla porážku. Průzkum  televizní  stanice  ABC News opět potvrdil stabilní podporu více než 60 procent veřejnosti. Naděje Bílého domu se začínají upínat k aktivní podpoře zejména tradičních Clintonových stoupenců. Bojovník za práva menšin černošský reverend Jesse Jackson již oznámil, že hodlá vést protestní pochod proti odvolání prezidenta.

Clinton se opět omlouval v televizi
V pátek ve večerních hodinách (SEČ) odvysílala CNN v přímém přenosu projev amerického prezidenta, který se opět omlouval za své jednání v aféře Moniky Lewinské. Krátce nato doporučil právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Clintonovo sesazení. Ve svém projevu Clinton řekl, že je připraven přijmout za své jednání od Kongresu odsouzení či výtku. Zároveň však dodal, že má v úmyslu pokračovat v práci pro americký lid. "Co chci, aby americký lid věděl, co chci, aby věděl Kongres, je, že hluboce lituji všeho, co jsem udělal špatně ve slovech i skutcích. Pouhá slova nemohou plně vystihnout, jak hluboké výčitky svědomí pociťuji kvůli tomu, čím naše země prochází, a kvůli tomu, čím se členové obou stran v Kongresu musejí zabývat," dodal.

O osud Clintona se bojuje i zdola
Zatímco ve Washingtonu v pátek nadále probíhala debata právního výboru Sněmovny reprezentantů, jež má naznačit další osud prezidenta Billa Clintona, americká veřejnost se začíná stále více zajímat o dramaticky vystupňovaný vývoj kolem hlavy země.
Clintonovi bezprostředně hrozí, že se stane druhým prezidentem USA v historii, proti němuž bude zahájen proces sesazení.
Jak napsal deník The New York Times, bitva není vedena jen na Kapitolu. Se stejným zaujetím se odehrává po celé zemi, ve snaze mobilizovat jednotlivce či občanské skupiny. Clinton Američany hluboce rozdělil do protichůdných táborů - jedni jsou jednoznačně pro jeho odvolání kvůli sexuální aféře, druzí jej brání.
"Říkám lidem přes internet, začněte konečně působit na své představitele v Kongresu, ať vědí váš názor," říká Dana Hunterová z kalifornského Silicon Valley o svém elektronickém boji proti impeachmentu, sesazení prezidenta. Podobně pracuje i organizace People for the American Way a další, které se snaží mobilizovat statisíce voličů proti impeachmentu.
Ale i druhá strana politického spektra dělá vše pro to, aby Clinton byl sesazen. "Po dobu skandálu jsme učinili 187 000 telefonátů, 500 denně a rozeslali 800 tisíc dopisů. Naše poselství je to, že se jedná o hlasování o zločinu, že Clinton se zločinů dopustil a pokud jsou členové Kongresu proti zločinnosti, pak musí hlasovat pro impeachment," konstatoval Howard Phillips, předseda organizace Conservative Caucus.
Je již otřepanou pravdou, že takřka dvě třetiny Američanů se v průzkumech mínění stabilně vyjadřují proti Clintonově odvolání. Problémem posledních dnů však je to, že Američané po kongresových volbách 3. listopadu a odstoupení republikánského šéfa Newta Gingriche žili v iluzi, že tlak na odvolání Clintona v Kongresu automaticky vyšumí. To se nestalo, naopak.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz