Sněmovna řekla ´ano´ rozšíření NATO

  • 17
Poslanci podpořili rozšíření Severoatlantické alince. NATO se má příští rok rozšířit o sedm zemí včetně Slovenska. Podle náměstka českého ministerstva obrany Jana Váni armáda stále počítá s naším sousedem v projektu Společné nebe.

Až Slovensko vstoupí do aliance, mohli by Češi a Slováci společně hájit vzdušný prostor.

V praxi by to znamenalo, že by k letadlům, která narušují příhraniční prostor na Slovensku, mohly startovat české stíhačky a naopak.

"Ideální by samozřejmě bylo, kdybychom měli v budoucnu stejné typy letadel a stejný výcvik. Vše je zatím ve fázi vyjednávání," řekl Váňa.

Rozšíření prošlo hladce
Aliance se má na přelomu jara a léta příštího roku rozšířit o Slovensko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko, Lotyšsko, Litvu a Estonsko.

O rozšíření dnes devatenáctičlenné aliance rozhodl její loňský summit v Praze. Do příštího roku by ho mělo posvětit všech stávajících 19 států.

O rozšíření aliance bude muset hlasovat ještě Senát. Ani tam se ale problémy nečekají. Ve sněmovně podpořilo rozšíření aliance 158 ze 193 poslanců, proti jich bylo jen 19.

Pro rozšíření hlasovali především poslanci ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Unie svobody a také šest komunistů.

Hlasování rozdělilo komunisty
Hlasování o rozšíření aliance nejvíc rozdělilo komunisty. KSČM patří dlouhodobě k odpůrcům NATO.

Členové KSČM, kteří se řadí do "tradiční frakce", sněmovně navrhli, aby rozšíření o sedm nových zemí nepodpořila.

Návrh ale získal malou podporu - ruku pro něj zvedlo jen 23 poslanců, a to 22 členů KSČM a ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD).

Palas však vzápětí patřil i mezi ty poslance, kteří v masové míře rozšíření NATO podpořili. Bylo mezi nimi i šest komunistů včetně místopředsedů KSČM Jiřího Dolejše a Miloslava Ransdorfa, kteří mají dlouhodobě v KSČM problémy kvůli svým liberálnějším názorům.

Jejich dosavadní postoje ale ukazují, že souhlas s rozšířením NATO není výrazem jejich souhlasu s tímto krokem, ale přesvědčení, že rozšíření bude zároveň počátkem konce aliance.

Ransdorf: NATO se zničí samo
Například Ransdorf už zhruba před měsícem ve sněmovně řekl, že "největší umění vojevůdce, potažmo i politika je porazit protivníka jeho vlastníma rukama".

"Domnívám se, že je potřeba podpořit vstup dalších a dalších zemí do Severoatlantické aliance. A možná třeba nakonec z toho vznikne něco na způsob systému kolektivní bezpečnosti, i když tato perspektiva je velmi vzdálená," prohlásil.

Zástupci ostatních parlamentních stran oceňují i to, že po rozšíření aliance už Česko nebude v tomto uskupení hraniční zemí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video