Jednání sněmovny (ilustrační foto)

Jednání sněmovny (ilustrační foto) | foto: Dan Materna, MAFRA

Prostor pro lobbisty se zúží, na posouzení změn zákonů bude víc času

  • 3
Propašovat na poslední chvíli do zákona na poslední chvíli různé lobbistické návrhy bude výrazně složitější než dosud. Poslanci schválili změnu jednacího řádu sněmovny, která jim dá více času na posouzení pozměňovacích návrhů, jež předložili jednotlivci ve druhém čtení, tedy před konečným schvalováním zákonů.

Nynější lhůta mezi předložením pozměňovacího návrhu mezi druhým a třetím čtením je třídenní, lze ji zkrátit na dva dny. Lhůta se prodlouží na dva týdny, poslanci ji budou moci zkrátit nejvýše na týden. Poslanci, média i veřejnost tak budou mít více času na to, aby odhalili chybné či evidentně lobbingem ovlivněné návrhy.

Poslanci budou také muset zdůvodňovat všechny pozměňovací návrhy k zákonům, stejnou povinnost budou mít i výbory. Veškeré navrhované úpravy předloh navíc bude před jejich schvalováním ve Sněmovně posuzovat předem určený garanční výbor, vydá k nim stanovisko.

„Různé lobbistické tlaky, které vznikaly mezi druhým a třetím čtením, nyní končí,“ věří místopředseda sněmovny Petr Gazdík z TOP 09, který návrh změny jednacího řádu předložil spolu s Věrou Jourovou z ANO a Pavlem Bělobrádkem z KDU-ČSL. Pro změnu pravidel ale hlasovalo 141 ze 149 přítomných poslanců a nikdo nebyl proti, což je při současné atmosféře ve sněmovně skoro zázrak.

I ANO hodilo přes palubu návrh omezit řečnění poslanců

Poslanecká sněmovna naopak jednoznačně smetla nápady místopředsedkyně dolní komory parlamentu Jaroslavy Jermanové z ANO, aby poslanci k jedné věci směli vystoupit jen dvakrát deset minut a do debaty se museli hlásit jen písemně.

S nápadem, který byl motivován tím, aby jednání sněmovny nebylo tak rozvleklé, měly zásadní problém všechny ostatní poslanecké kluby a přes palubu ho nakonec hodilo i ANO. Pro návrh bylo jen devět kolegů Jermanové z ANO, ona sama ani pro svůj návrh nehlasovala, z jednání o bodu, ve kterém se hodně angažovala, byla omluvena.

O pouhý jeden hlas neuspěl ani návrh lidovce Josefa Uhlíka, aby se prodloužila doba pro definitivní schvalování zákonů až do 19 hodin. Nyní je pevně stanoveno, že o zákonech se smí hlasovat ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video