Ministr vnitra Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec | foto: Jan Pešek, MF DNES

Cizinci přijdou o povolení k pobytu po pravomocném odsouzení, kývli poslanci

  • 57
Cizinci přijdou o povolení k pobytu, pokud úřadům předloží padělané či neplatné doklady, nebo po pravomocném odsouzení za úmyslný trestný čin. Poslanci přehlasovali 113 hlasy veto Senátu a schválili novelu cizineckého zákona. Chybí ještě podpis prezidenta Miloše Zemana. Není ale vyloučeno, že zákon skončí u Ústavního soudu.

Omezit nežádoucí ekonomickou migraci má novela postihem skrytého agenturního zaměstnávání bez povolení úřadu práce. Zavádí kategorii nespolehlivého zaměstnavatele v případě jeho zadlužení, neplacení pojistného za zaměstnance nebo nelegálního zaměstnávání. Taková firma by cizince nemohla zaměstnávat.

Zákon má umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by, předkládal padělané doklady.

„Migrace musí být řízená, koordinovaná,“ řekl ve Sněmovně ministr vnitra Milan Chovanec ze sociální demokracie.

Novela zákona počítá také s tím, že pracující cizinci budou moci zůstat v Česku až půl roku bez toho, aby museli po třech měsících žádat o prodloužení víz. Podnikající cizinci budou moci zůstat až dva roky, pokud by se jejich aktivity týkaly „významné investice“.

Senátu a ochráncům lidských práv vadilo zrušení dozoru státních zástupců nad zadržovacími zařízení pro cizince. Podle senátora Václava Lásky zvoleného za Stranu zelených, který přišel do Sněmovny hájit odmítavé stanovisko horní komory parlamentu, není zákon o azylu ani o tom, čemu se říká migrační krize, ale je to zákon, který zkomplikuje život cizincům, kteří u nás pracují, studují, nebo kteří se dokonce usadili v České republice.

„Chtěl bych slyšet, které konkrétní ustanovení zvyšuje bezpečnost občanů České republiky,“ vybízel Chovance senátor Láska.

Řadě poslanců se ale nelíbilo, že Láska ve Sněmovně nejen prezentoval stanovisko Senátu k zákonu, ale své vlastní postoje. To nakonec přispělo k tomu, že většina poslanců odmítavý postoj Senátu k zákonu hladce přehlasovala. Podle Lásky novela možná skončí u Ústavního soudu. O stejné věci hovořil už v Senátu exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video