Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna: pánský klub starých tváří

  0:01aktualizováno  0:01
Dva měsíce před volbami je téměř jisté, že se příští sněmovna bude velmi podobat té současné. Obsadí ji hlavně muži ve středních letech, většinou současní poslanci. Bude to téměř výhradně pánský klub, prim v něm budou hrát inženýři kolem pětačtyřiceti let, kteří tu už většinou pár let zasedají. Sestavu nově doplní většinou starostové nebo obecní zastupitelé, podnikatelé a lékaři. Je to jistě hodně předběžný a hrubý obrázek, ale právě tak nějak bude vypadat po červnových volbách nová sněmovna.

Dá se tak usoudit z toho, kým čtyři rozhodující politické síly obsadily prvních pět míst na svých čtrnácti krajských kandidátkách. I když situaci mohou ještě změnit preferenční hlasy voličů, budoucích dvě stě poslanců pravděpodobně vzejde právě z těchto dvou set osmdesáti kandidátů. Právě včera měly přitom strany poslední šanci měnit své kandidátní listiny. Teď už z nich mohou kandidáti pouze odstupovat.

Na první pohled je jasné, že strany sázejí na osvědčené kádry: rovnou šestačtyřicet z celkem šestapadesáti krajských lídrů všech stran bude letos svůj mandát obhajovat.

Přidáme-li k této sestavě předsedkyni US-DEU Hanu Marvanovou, ministry Zemanovy vlády Jaroslava Tvrdíka a Jiřího Rusnoka či bývalého ministra dopravy ODS Martina Římana, kteří dnes ve sněmovně nezasedají, vychází, že se strany do experimentů s novými tvářemi raději příliš nepouštějí.

Služebně nejstarším poslancem zůstane liberecký lídr ČSSD Michal Kraus (shodou okolností pětačtyřicetiletý inženýr). Pokud sněmovna vydrží celé volební období, oslaví Kraus na jeho konci už dvacet let v lavici českého sněmu. Poprvé byl do něj vybrán v roce 1986, tehdy ještě komunistickou stranou.

A právě komunisté hodlají letos mezi sebe přibrat nejvíc nováčků. Hned ve třech krajích si za svého lídra vybrali člověka mimo sněmovnu, v jednom případě dokonce nestraníka. Grebeníčkova strana nejvíc otevírá novým tvářím i druhá, v případě KSČM zřejmě ještě volitelná místa. Čtvrtina žen (jedna z nich navíc v 21 letech aspiruje i na titul nejmladšího člena dolní komory) na kandidátkách navíc vysoko převyšuje procentuální zastoupení žen v ostatních stranách.

Žen totiž v nové sněmovně zřejmě výrazně ubude, a Česko tak zřejmě opět o něco poklesne na evropském žebříčku podílu žen v parlamentech. V Evropské unii je na tom z šestnácti zemí hůř pouze Irsko.

Naprostou vládu "bílého muže" ve sněmovně navíc dovršuje fakt, že poprvé v polistopadové historii nebude v nejvyšším zákonodárném sboru žádný zástupce největší české menšiny - Romů.

"Měli jsme snahu, i proto jsme oslovovali i nezávislé kandidáty, ale nevyšlo to," vysvětluje předsedkyně US-DEU Hana Marvanová, proč Koalice nenašla žádného následovníka poslankyně Moniky Mihaličkové, která z politiky odešla na mateřskou dovolenou. Koalice místo toho voličům nabízí alespoň jednoho zástupce polské menšiny Mariana Bielesze, trojku v Moravskoslezském kraji, kde žije početná polská menšina.

Sociální demokraté a ODS menšiny vynechávají úplně. "Nemáme mezi sebou člena například z polské či romské menšiny, který by byl tak zkušeným politikem, abychom ho dali na parlamentní kandidátku," říká ostravský lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

Místopředseda ODS Miroslav Beneš vysvětluje, že jeho strana vybírá své kandidáty přísně na občanském principu: "Nerozlišujeme lidi podle národnosti nebo barvy pleti. Takové umělé hraní si na jakési kvóty považujeme za naprosto scestné." 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...Najdete na iDNES.cz