Nechtěl jsem, aby tak zásadní dílo bylo předmětem předvolební rétoriky, vysvětlil exministr.

Nechtěl jsem, aby tak zásadní dílo bylo předmětem předvolební rétoriky, vysvětlil exministr. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Sněmovna neprojedná občanský zákoník, ODS se bojí zamítnutí

  • 1
Poslanci nebudou rozhodovat o novém občanském zákoníku, která navrhovala Topolánkova vláda. Pracovalo se na něm zhruba osm let, ČSSD jej ale chtěla z programu schůze vyřadit. Vyřazení podpořil překvapivě i exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který zákon původně předkládal.

Pospíšil uvedl, že chce o věci vést věcnou debatu mimo plénum. Zákon se prý může znovu předložit po volbách. Před volbami by podle něj hrozilo, že by byl kodex zamítnut nebo znehodnocen.

"Bylo zjevné, že zde není politická vůle začít projednávat občanský zákoník v prvním čtení," vysvětlil Pospíšil. "Nechtěl jsem, aby tak zásadní dílo bylo předmětem předvolební rétoriky," dodal.

Svůj postoj hlasovat pro vyřazení prý Pospíšil projednal s hlavním autorem kodexu profesorem Karlem Eliášem i ministerstvem spravedlnosti. V létě by chtěl bývalý ministr uspořádat odborný seminář o kodexu buď v ústavněprávním výboru, nebo v Senátu.

Kodex upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy, ministr o něm hovoří jako o historickém počinu. Nahrazuje již nevyhovující normu z roku 1964, která byla od pádu komunismu více než čtyřicetkrát novelizována. Návrh zákoníku zahrnuje i právní předpisy, které teď existují samostatně - například zákon o rodině, zákon o pojistné smlouvě či zákon o nadacích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video