Andrej Babiš na hnutí sněmu ANO (28. února 2015)

Andrej Babiš na hnutí sněmu ANO (28. února 2015) | foto: Dan Materna, MAFRA

GLOSA: Sněm ANO? Až trochu moc velká spartakiáda

  • 78
Kdyby se organizátoři sněmu ANO předem poradili s experty na politický marketing, věděli by, že voliče sice tradičně dráždí rozhádanost politiků, stoprocentní jednohlasost ale zase vzbuzuje všelijaké nedobré reminiscence. O to víc v případě hnutí „jednoho muže“, který řídí stranu jako firmu a jehož mnozí spolustraníci oslovují „šéfe“.

I když strana nechce o ničem diskutovat a předsedu poslouchá na slovo, dá se dojem demokratického střetu názorů přece navodit i uměle (ale nechceme organizátorům napovídat...).

Sněm hnutí ANO

Jednohlasost a smířenost všech dvou stovek delegátů byla v sobotu na sněmu ANO do očí bijící, v prostředí domácích politických stran nevídaná a politicky až nezdravá. Aby se na sjezdu nějaké strany absolutně o ničem nediskutovalo před volbou nového vedení, které povede stranu příští dva roky, to domácí politické anály nepamatují. Stejně tak stoprocentní volební zisk při volbě předsedy (i kdysi tak nezpochybnitelní lídři Václav Klaus či Miloš Zeman jen smutně závidí). Anebo volba předsedy i prvního místopředsedy jen z jednoho jediného kandidáta, když dříve ohlášení protikandidáti odstupovali téměř sborově.

Moderátor, ministr Richard Brabec, skoro až dojemně mezi jednotlivými body jednání škemral, jestli se někdo z delegátů nechce alespoň na něco zeptat. Nechtěl. Snad delegáty natolik vyděsily předsjezdové zprávy o tom, jak jednání ovládne tvrdá diskuse o ideovém kursu hnutí nebo o vlivu lidí z Agrofertu, že se raději rychle semkli a své výtky spolkli, aby nebudili dojem rozhádané chásky. Ostatně už sám Andrej Babiš v úvodním projevu všechny varoval, aby se nepouštěli do vnitřních konfliktů a nebyli negativní.

Delegáti poslechli asi víc, než předseda čekal. Tak, že už i on sám v dalším průběhu sněmu povzbuzoval, že teď je příležitost si všechno vyříkat. Atmosféru dělné diskuse už se mu ale vzkřísit nepodařilo. Průběh sněmu to uspíšilo o několik hodin oproti programu (na sjezdech jiných stran je běžný pravý opak), Andrej Babiš coby potvrzený předseda dostal pravou ruku, kterou si přál, tedy politického pragmatika Jaroslava Faltýnka, ale celkově to hnutí ANO a jeho vnitřním mechanismům neprospělo.

Žádná demokratická strana neudrží dlouho stoprocentní jednotu a nekritizovatelnost předsedy. Ostatně viděli jsme před pár dny pád modly Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury. Jak vidno, hnutí ANO bude přerod v normálně fungující politický subjekt trvat podstatně déle.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video