Velký chyták pro shodu jsou podstatná jména rodiče, lidičky a koně.

Velký chyták pro shodu jsou podstatná jména rodiče, lidičky a koně. | foto: Profimedia.cz

Sněhuláci v zimě mrzli, nebo mrzly? Zkuste si test

  • 72
Víte, kam patří měkké a kam tvrdé i/y? V dalším ze série testů z češtiny si můžete vyzkoušet, jak dobře ovládáte shodu přísudku s podmětem. Test i výklad připravila pro čtenáře redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český.

Základní princip je ten, že se podle rodu podmětu věty řídí tvar přísudku. Chyby se dělají nejvíc tehdy, skládá-li se podmět věty ze slov, která jsou ve více rodech (například muži a ženy, psi a kočky, káňata a orli).

Problémy dělají i případy, kdy je podmět rodu mužského, ale není zcela jednoznačně životný nebo neživotný. Jako příklad můžeme uvést slovo ledoborci versus ledoborce či sněhuláci versus sněhuláky.

. Vyplňte si test z českého jazyka

Jde vám shoda přísudku s podmětem? Zjistíte to v testu

Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

„To by samo o sobě bylo velmi jednoduché, existují však případy komplikovanější,“ připomíná Jan Chromý z oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český.

Pokud se podmět skládá z více slov různých rodů, musíme uplatnit pravidlo o přednosti rodů: přednost přede všemi rody má rod mužský životný, následuje rod mužský neživotný spolu s rodem ženským a poslední je rod střední.

Pro příklad: pokud se bude podmět skládat ze složek v rodě ženském a středním, budeme shodu řídit podle rodu ženského (Krávy a telata stály, nikoliv stála.).

Pokud bude ve větě jeden podmět v rodě mužském životném, bude v příčestí vždycky -i, protože rod mužský životný má přednost před všemi ostatními rody (Horolezci, horolezkyně a horolezčata lezli, nikoli lezly nebo lezla.).

. Shoda přísudku s podmětem 

Pravidlo o přednosti rodů:

1. mužský rod životný (-i)
2. mužský rod neživotný a ženský rod (-y)
3. střední rod (-a)

Pravidlo dodržování gramatické životnosti:
* Pokud je podstatné jméno v mužském rodě užito v životném tvaru, je tvar přísudku rovněž životný.
* Pokud je podstatné jméno v mužském rodě užito v neživotném tvaru, je tvar přísudku rovněž neživotný.

Pozor na rodiče, lidičky a koně – koncovka přísudku je zde životná.

Podrobné pojednání o všech problémech, na které můžeme v souvislosti se shodou narazit, naleznete na stránkách http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Problémy: sněhuláci, ledoborci a mikrobi
Problematické jsou výrazy, které mohou být jak životné, tak i neživotné, např. (ti) ledoborci (životné) v. (ty) ledoborce (neživotné); (ti) sněhuláci v. (ty) sněhuláky; (ti) uzenáči v. (ty) uzenáče; (ti) mikrobi v. (ty) mikroby.

Zde je třeba mít na paměti gramatický tvar výrazu. Pokud je výraz použit v neživotném tvaru, pak je příčestí slovesa rovněž neživotné (Ledoborce, sněhuláky, uzenáče, mikroby byly.). Pokud je výraz použit životně, pak příčestí je životné (Ledoborci, sněhuláci, uzenáči, mikrobi byli.).

Velký chyták pro shodu jsou podstatná jména rodiče, lidičky a koně. Ta mají ve tvarech množného čísla koncovky neživotného skloňování, koncovka přísudku je ale životná. Správně tedy je věta: Rodiče, lidičky a koně šli.

. Zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

V úvodním testu jste si měli šanci vyzkoušet různé jazykové jevy. - Ověřte si své znalosti pravopisu v jazykovém testu na iDNES.cz

Jak dopadli čtenáři iDNES.cz v testech z českého jazyka?

Úvodní test si zkusilo přes deset tisíc čtenářů. Žádnou chybu nemělo, a tedy jedničku dostalo celkem 330 čtenářů, dvojku (jedna chyba) dostalo 550, trojku (dvě chyby) 916, čtyřku (tři chyby) 1 164 a pětku (čtyři a více chyb) si „domů odneslo“ celkem 8 930 čtenářů.

V první lekci si čtenáři mohli zopakovat vyjmenovaná slova. - čtěte Pálí vás dobré bydlo, či bidlo? Vyplňte test

V tomto testu dopadli čtenáři lépe. Vyjmenovaná slova si tentokrát procvičilo přes 4 500 čtenářů. Jedničku dostalo 1 068, dvojku 1 010, trojku 820, čtyřku 629 a pětku 1 319.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video