Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sněhovou kalamitu vystřídal mráz

  22:49aktualizováno  22:49
Sněhová kalamita sice ustoupila, ale silničáři zatím neodvolali kalamitní stav na Orlickoústecku. Lidé musí pro změnu čelit jiným obtížím. Mráz stlačil v noci rtuť teploměrů místy až k rekordním minus 30 stupňům Celsia.
Prořezávání ledu

Prořezávání ledu - František Jakeš z Lesů a rybníků města Českých Budějovic prořezává led na jednom z jihočeských rybníků, aby v těchto mrazivých dnech měly ryby dostatek kyslíku, 4. ledna 2002 | foto: David VeisČTK

Rekordy padly v Praze na Libuši, v Brně a v Ostravě. Nejnižší teplotu, minus 29,4 stupně Celsia, zaznamenali meteorologové ve Štítné nad Vláří na Zlínsku. V Šumperku bylo minus 26,7 stupně a třetím nejchladnějším místem s minus 25,5 stupně byla Milíčeves na Jičínsku.

Podle odborníků však nejsou takové mrazivé dny výjimečné. Nesrovnatelně chladněji bylo v lednu 1985, kdy byly na 39 meteorologických stanicích naměřeny teploty pod minus 29,5 stupně Celsia.

Řeky zatím mrazům odolávají
Sněhová kalamita ustoupila. Ovšem po silničářích, kteří se potýkají se sněhem už jen na několika místech, začali mít problémy železničáři. Vlaky nemohly projet přes šest zavátých tratí a kvůli silným mrazům začaly praskat koleje. Mráz sužuje celou zemi. Řeky, které s výjimkou menších a horských toků nezamrzají, zatím odolávají. Padly i rekordní hodnoty - na Zlínsku naměřili -30 stupňů Celsia.

Led na řekách se tvoří zatím málo
Větší a střední vodní toky odolávají silným mrazům. Pokud se na nich vytváří led, tak pouze při březích a v klidnějších úsecích.

Zcela zamrzlo jen několik menších říček či horských toků, například Chlumnice, Opava, Horní Olše, Snědá a Dřevnice.

"Rozhodně se nejedná o mimořádný zámrz. Loni touto dobou to bylo horší, protože už byla zamrzlá celá Sázava i Berounka," řekl Libor Elleder z Českého hydrometeorologického ústavu, který vyloučil, že by mohla souvisle zamrznout Vltava.

ZAMRZNE VLTAVA?

Vltava od soutoku se Sázavou úplně nezamrzla od dobudování vltavské kaskády. "Zamrzlé jsou nyní přístavy, kde voda neproudí, například Smíchovský či Holešovický přístav, plavební kanály či přístaviště pod Vyšehradem," uvedl ředitel jednoho ze závodů Povodí Vltavy Pavel Uher.

Okolo nuly se pohybují teploty vody v Berounce a Sázavě, na níž se začínají u Pikovic vytvářet ledové bariéry. Pracovníci povodí mají pomalu promrzající toky, které jsou částečně v některých místech zamrzlé, pod kontrolou.

Města trápí znečištěné ovzduší
Ovzduší v Praze je znečištěné oxidy dusíku. Situace zatím ale není taková, aby magistrát vydal upozornění na možnost výskytu smogu. Hodnoty škodlivin jsou vysoké, ale klesají.

Inverze, která se vytvořila nad Ústeckým krajem, způsobila zvýšené koncentrace škodlivin v ovzduší. Inverzní charakter počasí, při němž je na horách tepleji než v nížinách, se má udržet do noci z neděle na pondělí.

Nepříznivé rozptylové podmínky jsou i v celém Moravskoslezském kraji. Na Ostravsku byla ve většině případů zjištěna zvýšená koncentrace měřených škodlivin. Limity byly překročeny také v Karviné, Bohumíně a Orlové na Karvinsku. Obdobná je situace také v Olomouckém kraji.

Zaváté tratě, lomy na kolejích
"Lomy kolejí bez vážnějšího vlivu na provoz jsme zaznamenali v pražském obvodu a na severu Čech," řekla mluvčí Českých drah Martina Benešová.

VLAKY TRÁPÍ MRÁZ A SNÍH

průjezdné v sobotu
* Bruntál - Malá Morávka
* Rakovník - Kralovice
* Březnice - Rožmitál p. T.
* Krasejovice - Nepomuk
průjezdné během pátku
* Dívčice - Netolice
* Mladá Boleslav - Mšeno
lomy na kolejích
* Praha
* sever Čech

Mráz působí problémy i nákladní železniční dopravě. "Potýkáme se se zamrzáním některých nákladů," uvedla mluvčí Českých drah.

Na nákladních vagonech mrzne například písek a další stavební materiály. Železničáři musejí vagony se sypkým nákladem rozmrazovat, což trvá někdy až půl dne.

Pracovníkům Českých drah se už podařilo uvést do provozu většinu tratí, které v minulých dnech zmizely pod sněhovým příkrovem.

Nadále však vlaky nemohou projet mezi Bruntálem a Malou Morávkou a dalších několika tratích v celé zemi. Silný vítr totiž sníh opět fouká na koleje.

Železničáři odhadují, že likvidace sněhové kalamity je zatím stála 30 milionů korun.

VÍCE O MRAZU A SNĚHOVÉ KALAMITĚ

Policistům ve službě omrzají uši

Bezdomovci hledají teplo

Mrazy zvířata v zoo nezaskočily

Prahu trápí oxidy dusíku

Nešťastně zamilovaný lyžař chtěl umrznout

Kalamita na Vysočině byla odvolána

Třicet pod nulou, ale pivo teklo

Silničáři ošetřují rány vozům po boji

Stroje led z chodníků nedostanou

Vánice uvěznila hosty Bílého Kříže

Pozor na laviny a mráz! varují záchranáři

Většina silničářů už kalamitu zvládla

Sníh a mráz ničí povrch silnic

Nebožtíky z hor vozily sáně i terénní vůz

Předpověď počasí

Sníh! (glosa)

Na silnicích vládne po sněhu mráz
Místo závějí musejí řidiči počítat na cestách s ledovou nástrahou. Teploty například v některých místech Moravskoslezského kraje klesly až na 20 stupňů pod nulou. Největší problém mají silničáři i v dalších okresech s cestami, které sypali drtí.

"Materiál zamrzl a silnice se změnily v led. Je tak tvrdý, že s tím nic nenaděláme. Nepomůže ani sůl. Je to velmi nebezpečné a řidiči by měli dávat velký pozor," uvedla výrobní náměstkyně přerovských silničářů Jarmila Skopalová. "Při velkých mrazech je chemické ošetření neúčinné a kamenná drť je po čase odmrštěna. Obnovujeme proto hlavně posyp ve stoupání a zatáčkách," podotkl jeden z dispečerů.

V KTERÝCH KRAJÍCH A OKRESECH TRVÁ KALAMITA?

Pardubický: Ústí nad Orlicí * Liberecký: Jablonec nad Nisou * Jihočeský: Český Krumlov * Vysočina * Olomoucký * Plzeňský * Středočeský * Karlovarský * Královéhradecký * Praha * Ústecký * Zlínský * Moravskoslezský * Jihomoravský

Hlavní silnice jsou sjízdné
Všechny dálnice a silnice I. tříd jsou chemicky udržované, suché až vlhké a sjízdné, ve vyšších polohách je ujetá vrstva sněhu do pěti centimetrů, podobně jako na silnicích II. a III. třídy, které kryje posyp. Na celém území je převážně jasno až polojasno. Vane proměnlivý mírný vítr do dvou metrů za sekundu.

Na silnicích v horských oblastech, kde jsou nutné sněhové řetězy, musí řidiči dbát vysoké opatrnosti. "Řidiči musí dávat pozor na sypače a ostatní stroje, protože cesty postupně rozšiřujeme," upozornil ředitel vsetínské správy a údržby silnic Jaromír Kořistka.

OLOMOUCKÝ KRAJ: na cestách je led
Silničáři na Jesenicku a Šumpersku odpoledne odvolali kalamitu. Horské okresy sužovala kvůli velkým přívalům sněhu a silnému větru několik dní. Všechny silnice jsou již průjezdné, většinu z nich však pokrývá zmrzlá vrstva sněhu. V ostatních okresech Olomouckého kraje mohou řidiči projet už všemi cestami.

Silničáři však varují, že na některých místech je led, který se jim při teplotách hluboce pod nulou nedaří odstranit. "Během dne se nám podařilo zprovoznit poslední neprůjezdné úseky silnic, takže jsme kalamitu mohli zrušit," řekl dispečer šumperských silničářů.

STŘEDNÍ ČECHY: kalamita odvolána
Během dopoledne silničáři zrušili kalamitu na Benešovsku, Kutnohorsku a Kolínsku, kde odstraňovali sníh z několika silnic třetí třídy. S těžkou technikou a frézami cestáři shrnuli poslední úseky. Na Kutnohorsku pomáhali s odklízením sněhu i vojáci.

Měli jste na silnici problém? Pište do chatu, pomůžete ostatním. Některé příspěvky přetiskne MF DNES.

PLZEŇSKÝ KRAJ: od poledne klid
Kalamitní stav na Tachovsku a Domažlicku skončil v poledne. Většina silnic v Plzeňském kraji je sjízdná, pouze úseky některých vozovek třetích tříd stále blokují sněhové závěje. Žádná obec ale není odříznutá od okolí.

Neprůjezdný byl úsek silnice druhé třídy z Klenčí pod Čerchovem do Postřekova na Domažlicku. Silničáři se zaměřují na rozšiřování cest a odstraňování vysokých sněhových mantinelů kolem silnic.

PARDUBICKÝ KRAJ: se sněhem bojují dva okresy
V žádném okrese východních Čech už podle policie není vyhlášen kalamitní stav. Nesjízdné jsou i nadále dvě silnice na Chrudimsku a devět cest na Orlickoústecku, kde silničáři zprovoznili již přes dvacet cest. Obce nejsou izolovány od okolí.

REKORDNÍ MRAZY

Mrazy, které zasáhly území republiky, dosáhly na pár místech rekordních hodnot.
Nejnižší teplotu zaznamenali meteorologové ve Štítné nad Vláří v okrese Zlín, kde naměřili -29,4 stupně Celsia. Přízemní teplota zde byla dokonce -32,9 stupně. Přízemní teplotu měří meteorologové v pěti centimetrech nad zemí, jinak zjišťují hodnoty teplot ve výšce dva metry.
V Šumperku bylo -26,7 stupně a třetí nejchladnější místo bylo ráno Milíčeves na Jičínsku, kde naměřili -25,5 stupně.
Na Praze na Libuši bylo ráno -16,7 stupně, čímž byl překonán o jeden stupeň dosavadní rekord z roku 1985. V Brně bylo -18,8 stupně a překonán byl rekord také z roku 1985, kdy naměřili -17,2 stupně.
V Ostravě meteorologové zjistili teplotu -19,3 stupně, což znamená překonání dosavadního rekordu z roku 1971 jen o dvě desetiny stupně. Rekord padl i ve Velkém Meziříčí, a to -23,7 stupně Celsia.

S problémy se vyrovnal okres Chrudim, kde silničáři již odvolali kalamitní stav, podobně jako okres Rychnov nad Kněžnou, je uzavřena silnice druhé třídy z Deštné na Bedřichovku.

VYSOČINA: kalamita je ještě na Pelhřimovsku
Jako poslední na Vysočině se potýkali se sněhem silničáři v okrese Pelhřimov, kde jsou zúžené vozovky a zbytky závějí. "Předpokládáme, že kalamita bude odvolána během dneška," oznámilo Ředitelství silnic a dálnic ČR.

JIHOČESKÝ KRAJ: nutná zvýšená opatrnost
Zvýšenou opatrnost při jízdě doporučují řidičům silničáři v Jihočeském kraji, kde na vozovkách leží vrstva ujetého sněhu a v některých okresech silničáři ještě odstraňují zbytky závějí. Všechny silnice jsou sjízdné, v celém kraji silně mrzne. Ráno se teploty pohybovaly mezi minus 15 až minus 26 stupni Celsia. Kalamita trvá v okrese Český Krumlov.

"Chemicky udržované vozovky v regionu jsou převážně holé, suché, místy se zbytky ujetého sněhu do pěti centimetrů. Na ostatních leží ujetá vrstva sněhu do deseti centimetrů, krytá posypem. Na Českokrumlovsku silničáři odstraňují zbytky závějí," řekl dispečer jihočeských silničářů.

ÚSTECKÝ KRAJ: slunečné počasí
Silnice na území Ústeckého kraje jsou sjízdné. Přívaly sněhu, které si ve středu na Ústecku, Chomutovsku a Teplicku vyžádaly vyhlášení kalamity, vystřídalo ve všech sedmi okresech bezvětrné slunečné počasí.  Vozovky v nižších polohách jsou holé a suché, na horách je pokrývá uježděná vrstva sněhu.

V horské oblasti Chomutovska je neprůjezdná silnice Horní Halže - chata Nástup, na Mostecku komunikace z Klínů do Mníšku. Tyto úseky se uzavírají pravidelně každou zimu, silničáři přesto vyslali techniku, aby zavátý úsek odhrnula.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Rychnovsko si oddechlo
Krizový štáb zrušil ve čtvrtek večer kalamitu v okrese Rychnov nad Kněžnou. Situaci ve vyšších polohách komplikoval vítr, ženoucí na silnice odklizený sníh. Silničáři všech pěti okresů pracují už v normálním režimu. Většina silnic je průjezdná, byť se zvýšenou opatrností.

Vývoj situace na silnicích
sledujte v dopravním
zpravodajství iDNES a ABA

Rychnovsko bylo nejpostiženějším okresem v kraji. Neprůjezdné jsou podle dispečera silničářů ještě některé komunikace ve vyšších polohách, například úsek z Orlického Záhoří na Šerlich. "Lidé jsou však už hrozně unaveni," řekl dispečer.
Místní cestáři byli v plném nasazení od 21. prosince.

PRAHA: cesty v hlavním městě jsou sjízdné
"Komunikace na území hlavního města Prahy jsou převážně suché, místy vlhké, sjízdné," oznámil dispečink Technické správy komunikací.  Ráno skončil likvidační posyp komunikací druhé a třetí kategorie, při němž bylo použito 48 sypačů.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: bez kalamity
Na Bruntálsku zrušili silničáři ráno sněhovou kalamitu, kterou kvůli vydatnému sněžení a silnému větru vyhlásili silničáři ve středu dopoledne. Bruntál byl posledním okresem Moravskoslezského kraje, který bojoval s následky kalamity.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

Sobota 5. ledna
V sobotu bude jasno až polojasno, ráno a dopoledne místy v nížinách zataženo nízkou oblačností nebo mlhy. Noční teploty klesnou na -12 až -16, ojediněle -18 stupňů Celsia. Denní teploty -9 až -5 stupňů Celsia. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.

Neděle 6. ledna
V neděli ráno a dopoledne mlhy nebo zataženo nízkou oblačností, která se místy udrží po celý den. Jinak bude jasno nebo skoro jasno. Noční teploty -6 až -10, při vyjasnění až -15 stupňů Celsia. Denní teploty -7 až -3 stupňů Celsia. Severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Na Bruntálsku jsou stále ještě neprůjezdné tři vozovky, které silničáři odklidí ještě dnes. Námrazu hlásí silničáři na Frýdeckomístecku a Novojičínsku, kde jsou se zvýšenou opatrností sjízdné všechny silnice. Na Opavsku jsou nesjízdné tři úseky, které budou uvolněny během dne. Karvinsko a Ostrava jsou bez větších problémů.

KARLOVARSKÝ KRAJ: mráz a odklízení
Sněhové přívaly vystřídal v Karlovarském kraji v noci prudký mráz klesající až pod minus dvacet stupňů Celsia. Většina silnic v kraji je sjízdná. Jedinou komunikací, na níž se zatím nepodařilo obnovit provoz, je silnice třetí třídy u Trojmezí na Chebsku. "Jsou tam až tři metry vysoké návěje sněhu," řekla dispečerka chebských silničářů. Situaci zkomplikovala podle ní porucha na fréze.

Ostatní silnice na Chebsku včetně příjezdových komunikací k hraničním přechodům silničáři stihli do začátku mrazů uklidit. Změny počasí silničáři využívají zejména k odstraňování sněhových bariér podél silnic, například v horských oblastech u Neklidu a Klínovce na Karlovarsku.

ZLÍNSKÝ KRAJ: všechny silnice uklizeny
Silničáři ve Zlínském kraji poklidili poslední zaváté silnice a už je budou jen dále rozšiřovat. "Ustal vítr a můžeme opravit mechanismy, které se řadu dnů nezastavily," uvedl ředitel vsetínské správy a údržby silnic Jaromír Kořistka.

Silničáři na Kroměřížsku i v ostatních okresech kraje varují před ujetou vrstvou sněhu. Například v Hostýnských vrších dosahuje deseti centimetrů. Teplotní rekord byl zaznamenán dnes ve Vsetíně-Ústí, kde jsme naměřili minus 24 stupňů Celsia.

LIBERECKÝ KRAJ: sníh sužuje Jablonec
Kalamita stále platí v Jablonci nad Nisou, kde s odklízením obrovských hromad sněhu začne dnes pomáhat i armáda. V ostatních částech okresu byla kalamita odvolána ve čtvrtek. Také v dalších okresech Libereckého kraje jsou silnice upravené a sjízdné.

Teploty v kraji se pohybují kolem dvaceti stupňů pod bodem mrazu a je jasno. V Krkonoších dosahuje vrstva sněhu až 50 centimetrů a kvůli používání řetězů jsou v ní vyjeté hluboké koleje. "Na rozbíjení najeté vrstvy používáme zemědělskou techniku - pluhy, silnici musíme doslova přeorat," řekl ředitel správy silnic v Semilech Miroslav Mach.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: region už je den sjízdný
Všechny silnice i dálnice na jihu Moravy jsou sjízdné již od čtvrtka, nelze ovšem vyloučit sněhové jazyky kvůli větru. "Řidiči by proto nadále měli být opatrní," řekl Alois Vybíral z jihomoravské správy a údržby silnic.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz