Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Snažil se zranit co nejvíc lidí, popisují svědci útok v Lutychu

  10:22aktualizováno  10:22
Ochromený Lutych se vzpamatovává z úterního útoku osamělého střelce. Vyžádal si pět mrtvých a přes sto dvacet zraněných. Do světa se dostávají první zprávy svědků střelby i záběry plné střepů a zraněných.

Zaměstnanec soudu Herve Taveirne popisuje: "Zrovna jsme vycházeli ze soudní budovy, když tu náhle někdo hodil granát. Chytil jsem nějakého malého chlapce... a vběhl s ním zpět do dveří. Zvenčí byla slyšet střelba, šlo nám o život. Ten člověk střílel na všechny strany..."

Policie našla v garáži útočníka mrtvou hospodyni

Další oběť střelce z Lutychu našli během prohlídky jeho bytu

Jeden ze soudců, který si zrovna vyrazil na oběd, se s šíleným střelcem střetl tváří v tvář: "Viděl jsem muže na vyvýšené plošině, z batohu mu čouhala puška. Díval se na mě, tak jsem udělal několik úkroků, abych byl v zákrytu. Zatímco jsem vytahoval mobil, ozvala se první exploze... Pozoroval jsem, jak postupně odhazuje čtyři granáty a střílí z automatické pušky."

Podobně situaci popisuje i novinář Nicolas Gilene. I on viděl muže, jak z výšky hází granát na autobusovou zastávku: "Ohlušil mě výbuch. Útočník se otočil, vzal do ruky další granát a odjistil pojistku. To už jsem běžel pryč... Byl to jeden muž a vypadal, že dobře ví, co dělá. Chtěl zranit co nejvyšší počet lidí. Slyšel jsem čtyři výbuchy a střelbu - všechno během deseti sekund."

Nordine Amrani

První zveřejněná fotografie Nordineho Amraniho, který v úterý střílel na

První zveřejněná fotografie Nordineho Amraniho, který v úterý střílel na lutyšském náměstí (14. prosince 2011)

"Okolo mě se míhali postřelení lidé. Měli krev na ramenou, na rukách. Všichni byli strašně vyděšení, křičeli...," hlásil při útoku z místa místní novinář Gaspard Grosjean.

Lutyšský střelec zabil čtyři lidi. Tři zemřeli po jeho útoku na náměstí, čtvrtou obětí je hospodyně jeho souseda, kterou našli policisté v jeho garáži. Ani sám útočník Nordine Amrani masakr nepřežil (více čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Najdete na iDNES.cz