Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šnajdr: Hegerovy miliardy jsou řešení na dluh a hází přes palubu nelékaře

  21:25aktualizováno  28. ledna 14:47
Poslanec za ODS a šéf správní rady VZP Marek Šnajdr kritizuje ministra zdravotnictví Leoše Hegera za to, že lékařům slíbil dvě miliardy navíc. Tvrdí, že to je nezodpovědný krok, protože pojišťovny takovou sumu nemají. "A je nespravedlivý, protože hází přes palubu velkou část zdravotníků," řekl Šnajdr v chatu.

Šéf správní rady VZP Marek Šnajdr. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jedna z prvních otázek, kterou Šnajdr v on-line rozhovoru dostal, se týkala toho, co říká na páteční slib ministra zdravotnictví, že lékaři dostanou navíc dvě miliardy.

"Nechci populisticky kritizovat pana ministra Hegera, nebyl v lehké situaci, vím to. Nicméně s tímto ústupkem nesouhlasím, je nezodpovědný (pojišťovny tyto 2 mld. nemají, je to tedy řešeni na dluh... OPĚT!) a je nespravedlivý, protože hází přes palubu velkou část zdravotníků (např. nelékaře) a oslabuje prostředí pro rychlé reformy," odpověděl Šnajdr. 

Šnajdr nevylučuje ani variantu, že začnou padat další výpovědi. "Nechci být diverzant a přilévat oleje do ohně, ale kdyby tak učinili zítra sestry a další nelékaři, pozítří hasiči a... nedivil bych se," uvedl Šnajdr.

"Nelékaři se dosud chovali velmi zodpovědně. Říkali: jsme nespokojeni s platy, ale řešení vidíme v reformách, udělejte je, vládo, rychle, spolupracujte s námi a naplňte naše očekávaní a my vám, vládo, pomůžeme. Tento víc než seriózní postup byl obětován, a to je pro mě nepřijatelné," dodal.

Politici hledají úspory v systému zdravotnictví, které by odvrátily odchod 3 800 lékařů. VZP mimo jiné navrhla, aby se počet akutní lůžek v nemocnicích snížil o 10 tisíc. Heger s tím souhlasí, kolik lůžek nakonec zmizí, ale navrhne až komise ministerstva zdravotnictví. Pojišťovny by také měly příští rok platit nemocnicím podle toho, kolik léčí pacientů.

V on-line rozhovoru padl také dotaz, zda je Šnajdr skutečně "pouze" bakalářem, jak ho s oblibou tituluje středočeský hejtman David Rath (viz Jsem doktor medicíny, pane bakaláři! popichoval Rath náměstka Šnajdra).

"Ano, skutečně jsem bakalářem ekonomie na VŠE. Nestydím se za to, dokonce mám pocit, že jsem nejznámějším bakalářem ve státě. A vždy, když mě takto David Rath napadá, tak si vzpomenu na známé úsloví, že titul cti a rozumu patent nečiní," odpověděl.

True

Bývalý náměstek dvou ministrů zdravotnictví a současný poslanec Šnajdr čelí opět kritice. Jedné se dočkal od koaličního partnera ODS, Věcí veřejných. Ty chtějí Šnajdra odvolat z čela správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) spolu s ředitelem VZP Pavel Horákem. Pojišťovna podle VV hospodaří pochybně. Podle Šnajdra se chtějí poslanci VV jen zviditelnit.

Na otázku, kdy se ho podaří z křesla šéfa odvolat, ale Šnajdr v on-line rozhovoru odpověděl, že to nebude tak jednoduché. "Předsedou správní rady budu do té doby, dokud si většina jejich členů bude myslet, ze ji vykonávám dobře. Když si to myslet nebudou, přestanu jim býti," uvedl.

Šnajdr dříve působil jako náměstek ministra Tomáš Julínka (ODS) a ministryně Dany Juráskové. Nyní je místopředsedou sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz