Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Snad si nerozbiju hubu, říká zpívající lídr ODS Jan Kalousek

  2:34aktualizováno  2:34
Kromě své hlavní profese zpěváka je také znám jako designér či architekt amatér. Fotografie z jeho velkého podkrovního bytu v pražských Košířích, v němž spojil moderní interiér s designem starým půl století, se už objevil v mnoha časopisech o bydlení. Teď se Jan Kalousek bude objevovat v nové roli – překvapivě přijal pozici jednoho z lídrů ODS v komunálních volbách v Praze.

Jan Kalousek | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Cítíte se dnes spíše jako politik, nebo jako celebrita?
Kdybyste řekl hudebník, nebo politik, tak bych dokázal odpovědět. V současné době jsem jako rozpolcený kmen. Kandiduji za ODS jako nezávislý kandidát a samozřejmě nemám žádnou vlastní kancelář, jež by za mne řešila různé provozní věci. Na druhou stranu, teď hraji na Moravě, v sobotu vystupuji se skupinou ZOO, v úterý zase někde u slovenských hranic. Jsem tedy nucen zabývat se dvěma věcmi.

Půjde zároveň dělat předvolební kampaň i zpívat na koncertech?
Já jsem už něco podobného v životě zažil. A to, když jsem se začal učit jezdit na snowboardu. Když mě poprvé vyvezli do Alp, kam jsem se dostal až relativně pozdě ve svém životě. Připnu si snowboard, stojím zrovna na nejprudším kopci – a nauč se snowboardovat. Samozřejmě, že jsem si rozbíjel hubu, ale už za dva dny jsem docela hezky kopec sjížděl.

Nebojíte se, že si "rozbijete hubu" na nejprudším kopci, jímž pražská ODS nepochybně je?
Já jsem si v těch Alpách nerozbil hubu tak, že by mne odvezli do nemocnice. Měl jsem nějaké modřiny a bouličky, z nichž jsem se do druhého dne vyspal. Z jakékoliv politické strany vás nějaká ta boule určitě čeká.

Dráždí vás, že jste označován za hudebníka, jenž přece nemůže rozumět politice a nemůže vládnout městu s 50miliardovým rozpočtem? Chápete tyto námitky?
Ne, mě to vůbec nemrzí. Chápu mé kritiky, kteří mi tohle vyčítají, ale naučil jsem se docela trpělivosti a snažím se být empatický vůči druhé straně. Nemám to nikomu za zlé, je to přirozená věc.

Nepřipadáte si jen jako fíkový list, jenž má v čele kandidátky ODS zakrýt nepopulární tváře a korupčníky, kteří budou za ním?
Myslím, že pro silný pravicový subjekt, jakým je ODS, to byla dobrá volba. Vsadit na nezávislé kandidáty, tři nové tváře, které tam přinesou nový, čerstvý vítr. Že ta změna je nutná, je celkem jasné. Mám své myšlenky, které budu prezentovat. Chci prosadit ideje, aby Praha vzkvétala a byla dobrým místem pro občany. To, že se mluvilo o aférách, hodně přebíjelo pozitivní věci. Čímž vůbec nic neobhajuji, samozřejmě mám výhrady.

Vám nevadí kontroverzní jména jako Dvořák, Bürgermeister, Jančík, Langmajer či Richter?
Já je osobně neznám příliš dobře. Nedokážu odhadnout jejich profily, nevidím do jejich duší a přiznám se, že bych ani do nich vidět nechtěl. Chci žít svůj život.

Proč jste si třeba nedal podmínku, že do toho půjdete, jen když ti a ti zmizí, odstoupí, rezignují?
To se vyetabluje. V budoucnu se něco takového může stát. Ale volič není hlupák, třeba bude křížkovat.

Co vás to vlastně napadlo, spojit jméno s pražskou ODS, jež má kvůli svému arogantnímu chování katastrofální image?
No vidíte, to je zrovna taková pozice, jež pro mne byla velkou výzvou. To je jeden z důvodů, proč jsem do toho šel.

Jako zachránce pražské ODS, která ji polepší?
Já jsem nestraník. Mně nepřísluší zlepšovat stranu, jsem chronický pravicový volič. Jsem přesvědčen, že pravicová politika je správná, protože vytváří pracovní místa a nezatěžuje státní pokladnu.

Chovala se pražská ODS pravicově s předraženými zakázkami a podezřeními z korupce?
Jako občanovi mi takové věci vadily a vadí, zajímám se o ně. Něco na tom může být, ale já jsem je nevytvořil, nemám žádné informace, nemohu to hodnotit. Lidé samozřejmě ty aféry podprahově vnímají.

Vy jste to nevytvořil, ale teď jdete dělat čistý štít lidem, kteří je vytvořili.
Já tu nejsem proto, abych někomu dělal štít. Mně zavolal šéf pražské ODS Boris Šťastný, s nímž se znám delší dobu osobně. On pro mne byl zárukou, on mi nikdy nelhal, dělám to hlavně pro něj.

Nevím, neznám, neřeknu

Jak dlouho jste si nabídku rozmýšlel?
To koketování bylo v relaci týdnů, přesně neřeknu.

Co jste při rozhodování vážil jako plusy a co jako minusy?
Když vás někdo s takovou nabídkou osloví, je to samozřejmě šok. Byť jsem už delší dobu uvažoval o vstupu do veřejného života. A tohle byla natolik silná výzva, určitě v tom byla troška adrenalinu, že jsem to prostě přijal.

Nemyslíte si, že až splníte roli čistého štítu, ODS vám po volbách řekne: Děkujeme, odejděte, z vás stejně primátor nebude?
Já jenom zopakuji, že jsem byl požádán o kandidaturu jako nezávislý kandidát a pomohl vytvořit dobrý program. Tím já se budu zabývat. Co potom nastane, kdo komu bude chtít sekat hlavy, tím se já vůbec nezabývám. Já se snažím pomoci k vytvoření dobrého programu, a to je všechno.

Budete hlavním kandidátem na primátora?
Přece víte, že svého kandidáta na primátora ODS oznámí až 28. září.

Ono to takhle spíše vypadá, že nikoho nemá.
Tam je určitá strategie, jež má nějaký smysl. Když se na to koukám zvenku, tak myslím, že je to marketingově docela dobrý tah.

Co je dobrého na tom, že ODS je na tom tak špatně, že nemá vlastní politiky a musí oslovovat lidi zvenčí?
Ne, je to určitá strategie, kterou si zvolili. Opakuji, že to vůbec není špatný tah.

Když vytáhla konkurenční TOP 09 bývalého guvernéra Zdeňka Tůmu, ODS reagovala, že hledání vhodného kandidáta na primátora není žádná SuperStar. A pak vytáhnou vás.
Já si takový výrok nepamatuji, nevím, kdo to řekl. Můj osobní názor je, že ta strana prošla nějakou krizí, katarzí a vidí, že potřebuje změnu. Pravděpodobně se ta strana musí smířit s tím, že řada lidí, kteří tam byli doposud, už tam nebude.

Chcete vlastně být primátorem?
Já se k tomu nebudu vyjadřovat. Teď jsem jeden ze sedmi lídrů, uvidíme, co bude dál. Už jen to, že jsem do toho vlezl, tak jsem součástí nějaké mašinerie. Primárně se soustředím na kulturu, památky a cestovní ruch. Mně prostě není jedno, kudy chodím, do čeho šlápnu, na co se dívám. Mám na to prostě nějaký názor.

Jaké jsou vaše schopnosti? Co říkáte výhradám "jak může být zpěvák pražským primátorem?"
Zaprvé musím říct, že já se vůbec nestydím za to, co dělám. Naopak, když vystupuji, dám do toho všechno. Se stejnou vervou, se stejným drajvem bych chtěl jít do komunální politiky.Jan Kalousek

Vzdělání mám

Vervu má jistě mnoho politiků.
Mám složitější životní příběh. Vyrůstal jsem na Praze 6, na Hanspaulce. Jsme z architektské rodiny: dědeček architekt, otec vystudoval ČVUT a byl tu docentem na fakultě architektury, takže žezlo mi předali. Zamířil jsem na architekturu, jenže jsem ji nedokončil, protože jsem v roce 1982 emigroval do Kanady, do Montrealu. Studoval jsem tam pedagogickou školu, ale samozřejmě po celou dobu mě víc lákala hudba: byl jsem součástí několika skupin. Až dlouho po návratu, po čtyřicítce, jsem dostal vnitřní pocit, že si musím dodělat vzdělání. Vystudoval jsem Vysokou školu mezinárodních vztahů, obor diplomacie.

Co vám nejvíc vadí na pražské ODS?
Abych řekl pravdu, já jsem nikdy nezkoumal vnitřnosti toho orgánu.

O její neblahé pověsti jste ale slyšel, ne?
Samozřejmě, člověk to vnímá. Je to přirozeně dané, když tady vládli dvacet let, že něco zkostnatí. Já tomu chci dát nový náboj, aby věci neměly takovou barvu, jakou jsou prezentovány. Aby se vyzvedlo a pokračovalo v tom dobrém, co se udělalo. Nevím, zda je to dobré přirovnání: to je, jako když někdo kritizuje nadaci, že je divně řízena, ale prostě nějaké peníze se k těm dětem dostanou. Já vím, že to není správné přirovnání, ale ty děti se neptají a jsou rády...

Počkejte: myslíte, že když se třeba postaví tunel Blanka a část odejde na provizích, tak to nevadí, řidiči se neptají a jsou rádi?
Ježíšmarjá, tak jsem to vůbec nemyslel! Ale ta pověst je logická, protože tady vznikly nové subjekty, mají méně členů, kratší historii, čili nemají tolik afér. Zatímco ODS tu vládne dvacet let.

Právě – co se v Praze udělalo špatně?
Já si myslím, že Pavel Bém byl v určitém smyslu nejúspěšnější polistopadový primátor. Znám ho poměrně dlouho. Na rozdíl od něho bych si ovšem třeba přál Národní knihovnu od Jana Kaplického. Mně jeho dílo připadá sympatické, byť neměl jako nekompromisní člověk tolik realizací svých návrhů. Jeho knihovna by rozhodně Prahu pozvedla, ale neznám podrobnosti okolo majetkoprávních vztahů na Letné, jak je to s povolením a podobně. Eiffelova věž postavená za světové výstavy byla také kritizovaná, pomalu ji chtěli zbourat, a dnes si každý turista odváží přívěsek s Eiffelovkou na krku.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz