Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Snad Bůh odpustí, říká Peake. VV blokují odškodnění církví i rozpočet

  7:27aktualizováno  12:30
Devět miliard korun, na nichž Věci veřejné trvají pro fond dopravy, zablokovalo schválení rozpočtu na příští rok i odškodnění církvím. Vláda musela rozpočet už podruhé odložit. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 označil spojování obou témat za vydírání.

Snad nám Pán Bůh odpustí odložení rozhodnutí o církevních restitucích, řekla iDNES.cz Karolína Peake. VV blokují i schválení rozpočtu, dokud nezíská doprava alespoň 9 miliard navíc. | foto: Stanislav PeškaČTK

Bez miliard pro dopravu na odškodnění církví VV nekývnou, prohlásil už den před jednáním vlády šéf poslanců VV Vít Bárta a jeho kolegové ve vládě to naplnili. "Doufám, že alespoň Pán Bůh je neúplatný a odložení rozhodnutí o církevních restitucích o dva týdny nám odpustí," uvedla pro iDNES.cz vicepremiérka Karolína Peake.

Ministr dopravy Pavel Dobeš požaduje pro fond dopravy minimálně 9 miliard korun navíc. "V opačném případě hrozí, že budeme muset Evropské unii v roce 2015 vracet 36 miliard korun, které máme právo využít na spolufinancování výstavby dálnic," řekl ještě těsně před jednáním vlády Dobeš.

I další ministři minulou středu přednesli žádost na navýšení jednotlivých kapitol. Ministr financí Miroslav Kalousek na to reagoval slovy, že bude věcí politického rozhodnutí vlády, kterým požadavkům ministrů na navýšení rozpočtu jejich kapitol vyjde vstříc a kterým nikoli.

Zásadní podle něj i podle premiéra Petra Nečase je, že nesmí být překročen schodek 105 miliard korun. Návrh rozpočtu na příští rok počítá s příjmy 1,084 bilionu korun a výdaji 1,189 bilionu Kč.

VV požadují vysvětlení, odkud se peníze pro církve budou brát. Kalousek odmítl vydírání

Věci veřejné přitom těsně před jednáním vlády propojily otázku schvalování rozpočtu s odškodněním pro církve za majetek, o který přišly po únoru 1948.

"Věci veřejné respektují dohodu o církevních restitucích, která padla na pracovní skupině k tomuto tématu. Chceme mít ale jasno, odkud se v příštích letech budou dvě a půl miliardy na restituce ročně brát," uvedla v průběhu jednání vlády Peake. Všichni ministři se podle ní obávají, že vyplácení miliard církvím bude mít zničující vliv na jejich resorty.

Ministr financí Miroslav Kalousek přichází na schůzi vlády. (10. srpna 2011)

"Byla uzavřena koaliční dohoda," zlobil se po jednání vlády ministr financí Kalousek. Všechny tři strany se současným návrhem souhlasily bez vydírání typu, že restituce projdou, pokud bude více peněz na dopravu nebo školství. "Není možné dohodu, která byla uzavřena bez vazby na jiná témata, teď na jiná témata vázat. "To totiž podle mého názoru nemá nic společného se slušnou politikou, to je prostě a jenom vydírání," prohlásil Kalousek.

ODS a TOP 09 ale nezbylo nic jiného než na požadavek Věcí veřejných přistoupit a schvalování církevních restitucí o čtrnáct dnů odložit. Bez hlasů poslanců této strany totiž vláda rozpočet neprosadí. Sněmovně ho musí poslat do konce září. Do té doby se ministři ještě jednou sejdou - za týden.

Návrh na odškodnění církví, které musela vláda také odložit, počítá s tím, že by jim stát vrátil majetek v hodnotě 75 miliard korun a v průběhu třiceti let vyplatil odškodnění ve výši 59 miliard korun, přičemž splácená částka by ještě byla navyšována o inflaci.

Při naturálních restitucích má jít zejména o zemědělskou půdu, lesy, rybníky, které nyní spravuje Pozemkový fond a státní Lesy ČR. Předběžná dohoda s církvemi počítá i s tím, že by stát ještě 17 let přispíval na platy duchovních, ale částka by se postupně snižovala.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz