Smrtící výstřel policisty vynesl podmínku

  • 16
Policista, který při čištění zbraně zastřelil kolegu, dostal podmínku. V březnu v čerčanské služebně zamířil na svého kolegu a vystřelil. Nevěděl jsem, že tam je zásobník, tvrdí Josef Zubík. Tři roky nesmí k policii. Benešovský soud mu nařídil i psychoterapeutickou léčbu.

"Byla to špatná a hloupá hra," přiznal čtyřiadvacetiletý Zubík v soudní síni.

Po osudném výstřelu se zhroutil a několik týdnu ležel na psychiatrii.

Za ublížení na zdraví s následkem smrti mu soudkyně Ivana Doubková uložila 11 měsíců s podmínečným odkladem na tři roky.

"Jedná se však o trestný čin nedbalostní, ne úmyslný," zdůraznila Doubková.

Zubík navíc nesmí tři roky pracovat u policie ani v jiném zaměstnání, kde by používal služební zbraň. Také se musí léčit u psychoterapeuta.

Soudkyně ve svém verdiktu akceptovala obžalobu téměř ve stejném rozsahu, jak byla předložena státním zástupcem Janem Binkem.

Doubková zároveň přiznala, že velmi citlivě přistoupila především k otázce trestu, který Zubíkovi zakazuje práci u policie a bude zřejmě znamenat konec jeho profesní kariéry.

Obžalovaný policista totiž několikrát zopakoval, že práce je po březnové tragédii to jediné, co dává jeho životu smysl.

Rozsudek ale ještě není pravomocný. Zubík i žalobce si ponechali lhůtu pro odvolání.

Tragédie při čištění zbraní
Tragédie se odehrála, když oba policisté zkoušeli nové pistole, které ten den vyfasovali. Rozkaz nadřízených zněl: zkompletovat a vyčistit zbraně. - více zde

"Zkoušeli jsme jejich funkčnost a potom mířili do volného prostoru. Pak Honza obrátil zbraň na mě a stiskl spoušť. Ta cvakla naprázdno. Já jsem mu to chtěl oplatit, také jsem zmáčkl spoušť... A zbytek asi víte," vypověděl Zubík před soudem.

Dodal, že cíleně na kolegu nemířil. Jen zbraň otočil jeho směrem.

Nikdo neví, kdo zbraň nabil
Advokát Jan Camrda hájil svého klienta tím, že i když udělal chybu, nebyl jediný, kdo v tu chvíli hrubě porušil své povinnosti. Připomněl, že oba policisté si měnili pistole, zkoušeli je nabíjet a pak na sebe vzájemně mířili.

Ani Zubík totiž nevěděl, kdo jeho zbraň nabil.

"Nechci připisovat odpovědnost mrtvému, jen chci říct, že nezodpovědně se chovali oba," podotkl Camrda, který tvrdí, že pro jeho klienta je velkým trestem už to, že se musí s celou událostí vyrovnat.

"Přišel o svého kamárada, s nímž trávil hodně času," upozornil obhájce.

Policista cítí vinu
Zubík tvrdí, že si nedokáže vysvětlit, proč v jeho zbrani zůstal zásobník s náboji. Nevzpomněl si, který z mužů uvnitř pistole zásobník nechal, protože si zbraně při zkoušení vzájemně vyměňovali.

"Za to, co se stalo, se cítím plně zodpovědný. Strašně mě to mrzí, i když vím, že Honzovi to život nevrátí," zajíkal se při výpovědi.

Za největší chybu považuje, že reagoval na podnět, aniž by přemýšlel, že má v ruce zbraň, která může usmrtit.

Šéf obvodního oddělení policie v Čerčanech Josef Dufek, kterého soud předvolal jako svědka, prohlásil, že oba policisté patřili k nejlepším na oddělení. "Předtím jsem ani u jednoho nezaregistroval, že by se chovali nezodpovědně," odpověděl Dufek na otázku, zda si nevšiml, že by se u policistů někdy projevila nezpůsobilost k manipulaci se zbraní.

V době tragédie pracoval Josef Zubík na policejním oddělení v Čerčanech přes dva roky. Po osudném výstřelu skončil na psychiatrickém oddělení Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Po několika týdnech se k čerčanské policii vrátil.

"Nevidím důvod, proč by svou práci nemohl vykonávat," tvrdí Dufek. Sám Zubík soudu řekl, že jeho práce je to jediné, co ho po incidentu drží nad vodou.

Podle posudku, který vypracovala psycholožka Renáta Hegedušová, je však Zubík emočně nevyzrálý, má zhoršenou sebedůvěru a lékařka u něj navíc zaregistrovala agresivní impulsy.

, ,

Video